SME
Piatok, 12. august, 2022 | Meniny má Darina

Ak fajčíte, hormonálnu antikoncepciu vám nepredpíšu

Užívanie hormonálnej antikoncepcie sa môže spájať aj s rizikom vzniku závažných zdravotných problémov. Na druhej strane má však aj niektoré priaznivé účinky, napríklad pri liečbe akné.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Aké sú najobávanejšie vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie (HAK)? Zaplatí ju poisťovňa, alebo si ju musíte hradiť samy? To sú asi najčastejšie otázky, ktoré si kladú dievčatá i ženy, ktoré sa rozhodnú užívať antikoncepciu. Hoci je antikoncepčných prípravkov viacero druhov, najčastejšie sa „prepiera“ práve hormonálna antikoncepcia.

Je to preto, lebo s týmto druhom ochrany sa môžu spájať aj závažné zdravotné riziká. Hormonálna antikoncepcia totiž obsahuje syntetickú verziu ženských hormónov – estrogénu a progesterónu (gestagénu), ktoré majú vplyv na menštruáciu a ovulačný cyklus.

Aké sú riziká

Antikoncepčné tablety môžu byť jednozložkové – tie obsahujú len progesterón a kombinované s obsahom oboch hormónov. Pri užívaní jednozložkovej hormonálnej antikoncepcie sa môžu objaviť nežiaduce účinky, ako sú bolesti prsníkov, hlavy, zvýšená únava, zmeny nálady, oslabenie až strata libida, môže sa objaviť nevoľnosť a priberanie na hmotnosti.

Kombinované tablety obsahujú aj estrogén, a ak je jeho obsah vyšší, s užívaním takejto hormonálnej antikoncepcie sa spája najmä riziko obávanej trombózy. Zvýšené je hlavne u žien, ktoré majú v rodine výskyt tohto ochorenia, majú viac ako 35 rokov, fajčia, majú ťažkosti s poruchami obehového systému alebo trpia cukrovkou.

Druhy antikoncepcie:

 • Hormonálna – môže byť v podobe tabliet, náplastí, injekcií, vaginálnych krúžkov alebo implantátov.
 • Vnútromaternicová – prstencové telieska, ktoré obsahujú hormóny uvoľňujúce sa priamo do dutiny maternice.
 • Bariérová – rôznym spôsobom zabraňuje vstupu spermií do maternice. Patrí sem napríklad kondóm, prerušovaná súlož, pesar
 • Chemická – rôzne chemické látky v podobe krémov, želé, čípkov a pod. Tieto látky ovplyvňujú mobilitu spermií a patria sem rôzne spermicídne látky.
 • Postkoitálna – patria sem napríklad jednorazové „tabletky po“ – je to však núdzová antikoncepcia, nie je náhradou inej.
 • Metóda neplodných dní – predpokladá znalosť mesačného cyklu úspešná môže byť u žien, ktoré ho majú pravidelný.
 • Chirurgická sterilizácia – ide o radikálny, ale podľa lekárky nie nezvratný zásah do ľudského organizmu.

Dnes je ho už menej

Gynekológ Michal Kliment z gynekologickej ambulancie v Pezinku, člen etickej komisie Ministra zdravotníctva vysvetľuje, že vysoká dávka syntetického estrogénu zasahuje do rôznych systémov v organizme. Ovplyvňuje okrem iného aj zrážanie krvi, metabolizmus pečene a naviazaním na špecifické receptory zasahuje aj do funkcie pohlavných orgánov.

„Treba však povedať že vysokodávkovaná antikoncepcia sa v dnešnej dobe už nepoužíva. Pokiaľ porovnávame dnešné prípravky s tými, ktoré sa používali v 60. rokoch minulého storočia, tak je dávka estrogénu počas celého mesiaca v dnešných prípravkoch rovnaká, ako bola dávka v jednotlivej tabletke v prípravkoch zo 60. rokov,“ hovorí gynekológ.

Dnes existujú teda iba nízko dávkované prípravky s dávkou ethinylestradiolu do 35 mikrogramov v jednej tabletke. Existujú síce aj veľmi nízko dávkované prípravky s dávkou 15 a 20 mikrogramov v jednej tabletke, ale zníženie dávky v tomto prípade nekoreluje so znížením potencionálnych rizík.

Veľmi nízko dávkované prípravky sú podľa lekára vhodné pre zrelšie ženy, vzhľadom na to, že u nich fyziologicky vzniká hormonálna nerovnováha narastaním vplyvu prirodzených estrogénov a poklesom produkcie prirodzeného progesterónu. Podanie veľmi nízko dávkovanej antikoncepcie so štandardnou dávkou gestagénu túto nerovnováhu vyrovná.

Ktorá je spoľahlivejšia

Súvisí s množstvom obsiahnutých hormónov aj spoľahlivosť HAK? Ak sa podľa gynekológa dodrží pravidelnosť v užívaní, tak množstvo estrogénu a gestagénu neovplyvňuje spoľahlivosť prípravku. Pravda však je, že antikoncepcia je dobrý sluha, ale zlý pán.

Ak teda žena zabudne užiť tabletku, alebo sa zníži hladina hormónov v dôsledku hnačky, vracania môže sa tak podľa lekára znížiť nielen antikoncepčná istota, ale aj regularita cyklu. Riziko zlyhania je teda vyššie, ak žena užíva tablety s nižšou dávkou estrogénu a naruší pravidelnosť užívania, alebo sa u nej zníži hladina estrogénu zo spomínaných dôvodov.

Nie je pre každú

Estrogén obsiahnutý v antikoncepcii môže u niektorých žien zvyšovať riziko trombózy – zrážania krvi a vzniku krvných zrazenín. Ak sa totiž zrazenia uvoľní, môže ju krvný prúd odniesť napríklad do srdca, pľúc alebo mozgu, kde upchá cievu a môže tak spôsobiť srdcový infarkt, pľúcnu embóliu či cievnu mozgovú príhodu. Michal Kliment vysvetľuje, že takisto prirodzené pohlavné hormóny zasahujú do rôznych funkcií organizmu a medzi nimi aj do zrážania krvi.

„Syntetické hormóny v kombinovanej hormonálnej antikoncepcii majú tento efekt pochopiteľne tiež, a niektoré zložky môžu takýto efekt dokonca zvyšovať. V mladom zdravom organizme sa tento efekt neprejaví, keďže kompenzačné mechanizmy nedovolia, aby sa pohotovosť k zvýšenému zrážaniu krvi pod vplyvom syntetických hormónov prejavila spontánnou tvorbou trombov,“ hovorí gynekológ.

Preto je podľa neho dôležité vylúčiť z užívania hormonálnej antikoncepcie ženy, ktoré majú vrodené sklony k zvýšenému zrážaniu krvi. Iba tak sa dá zabezpečiť, aby antikoncepcia skutočne slúžila ako metóda ochrany pred neželaným otehotnením a interrupciou a neohrozovala zdravie.

Aké veľké je riziko

Je užívanie hormonálnej antikoncepcie ozaj také rizikové? Gynekologička Dáša Kozolková z gynekologickej ambulancie Interklinik v Bratislave potvrdzuje, že u žien, ktoré majú v rodine zvýšený výskyt ochorenia zrážanlivosti krvi, sa riziko vzniku embólie zvyšuje. Podčiarkuje preto dôležitosť anamnézy – poskytnutia všetkých dôležitých informácií pacientkou gynekológovi pri predpisovaní.

Zvyšuje sa však zákonite riziko trombózy u žien, ktoré užívajú HAK, aj keď u nich nie sú prítomné spomínané rizikové faktory? Gynekológ Ján Paučin z gynekologicko-pôrodníckej ambulancie Gynekologia Paučin v Žiline hovorí, že pokiaľ je užívanie hormonálnej antikoncepcie pod stálym lekárskym dohľadom, tak sa považuje za bezpečné. Napríklad riziko žilovej trombózy je zvýšené aj u zdravých užívateliek, no je minimálne.

U dievčat, u ktorých sú prítomné závažné rizikové faktory, je toto riziko zvýšené niekoľkonásobne, kombinovaná HAK je zakázaná a vtedy gynekológ navrhne iné formy ochrany pred neplánovaným otehotnením. „Týmto apelujem na samotné dievčatá, aby HAK nikdy neužívali svojvoľne, bez lekárskeho dohľadu, iba na základe „odporúčania“ kamarátok, ako i na lekárnikov, aby nevydávali dievčatám prípravky HAK bez doloženia platného lekárskeho receptu,“ hovorí Ján Paučin.

pils.jpg

Neprípustná kombinácia

Taktiež rozhodne nejde dohromady fajčenie a užívanie antikoncepcie. Ak podľa Dáše Kozolkovej žena fajčí viac ako 5 cigariet denne, gynekológ jej hormonálnu antikoncepciu nepredpíše. Výrazne by sa totiž zvýšilo riziko spomínanej trombózy. Podľa Michala Klimenta aj u zdravých ľudí môže vekom dochádzať k zvýšenej zrážanlivosti krvi. Podobný efekt má aj fajčenie, ktoré má veľmi škodlivý komplexný vplyv na celý organizmus, srdcovo-cievny systém nevynímajúc.

A tak aj ženy, ktoré neužívajú hormonálnu antikoncepciu, ale fajčia, majú podľa lekára zvýšené riziko tromboembolických príhod. „V cigaretovom dyme sa nachádza okrem nikotínu množstvo iných škodlivín, ktoré ovplyvňujú činnosť srdca, prispievajú k nárastu tlaku krvi, zužujú cievne riečisko, vrátane ciev srdca.

Výsledkom je nárast rizika ischemickej choroby srdca (z nedostatku kyslíka). Škodliviny prítomné v dyme ovplyvňujú aj zrážanie krvi a výrazne zvyšujú pohotovosť k vzniku krvných zrazením, ktoré zvyšujú riziko tromboemolických príhod,“ varuje lekár.Kombinácia fajčenia, veku a užívania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie ohrozuje život.

„Podávanie antikoncepcie u fajčiarky nad 35 rokov je preto zakázané, lebo zvyšuje riziko tromboembólie niekoľko stonásobne oproti nefajčiarkam. V riziku sú však aj mladšie ženy a dievčatá, ktoré fajčia. Mladé ženy si preto musia vybrať, či budú fajčiť, alebo či sa budú bezpečne chrániť. Spolu to jednoducho bezpečne nejde. Fajčenie by si však mali rozmyslieť skôr, ako s ním vôbec začnú,“ hovorí gynekológ.

Kedy s ňou začať

Aké vyšetrenia sú potrebné predtým, ako gynekológ predpíše antikoncepciu? Od akého veku môže dievča užívať hormonálnu antikoncepciu? Uhrádza ju poisťovňa?

Podľa gynekológa Michala Klimenta sa v súčasnosti podľa štandardných postupov, ktoré v pravidelných intervaloch publikuje Svetová zdravotnícka organizácia, nevyžadujú žiadne špeciálne vyšetrenia, ktoré by boli podmienkou pre predpis kombinovanej, alebo čisto gestagénovej hormonálnej antikoncepcie.

Keďže rizikové faktory sú známe, je dôležité, aby si ich lekár predtým, ako antikoncepciu predpíše, overil z osobnej a rodinnej anamnézy. Okrem vyšetrenia má teda najväčší význam pohovor lekára s klientkou a aktívne pátranie po známych zdravotných obmedzeniach.

Dôležitá je však aj normálna hodnota tlaku krvi. Lekár by mal dať následne žiadateľke o hormonálnu antikoncepciu prečítať a podpísať informovaný súhlas a mal by ju poučiť nielen o užívaní HAK, ale aj o signáloch rizika. Pokiaľ ide o dospelú, svojprávnu osobu, nestojí už predpisu nič v ceste.

Už od pätnástich

Gynekológ Ján Paučin hovorí, že „spodná hranica veku nie je exaktne určená, avšak predpis antikoncepcie dievčatám pod 15 rokov nemá opodstatnenie, keďže sexuálny styk s takýmto dievčaťom by bol trestným činom. HAK sa predpisuje po vyšetrení gynekológom a po dôslednom zvážení zdravotnej anamnézy a možných rizík.“ Antikoncepciu možno teda predpísať už dievčaťu, ktoré dovŕšilo 15 rokov, avšak v takom nízkom veku je to len s informovaním jeho zákonného zástupcu.

Uhradí ich poisťovňa?

„Na Slovensku nie sú dostupné bez doplatku žiadne prostriedky ochrany pred neželanou tehotnosťou, a tak všetky ženy bez rozdielu, vrátane sociálne slabých, musia hradiť ich plnú, nemalú cenu,“ hovorí Michal Kliment. Hormonálnu antikoncepciu teda poisťovne nepreplácajú, žena si ju musí v plnej výške uhradiť sama.

Aký druh

To, aký druh hormonálnej antikoncepcie vám lekár predpíše, závisí od viacerých faktorov. V prvom rade sú to zdravotné obmedzenia a ak je to potrebné, gynekológ môže požiadať o potrebné vyšetrenia obvodného lekára, internistu alebo iného odborníka.

„Pre dievčatá a veľmi mladé ženy nie je vhodná veľmi nízko dávkovaná kombinovaná hormonálna antikoncepcia. Tá je vhodnejšia pre zrelšie ženy,“ hovorí Michal Kliment. Dodáva, že kombinovaná hormonálna antikoncepcia, až na jednu výnimku, obsahuje rovnaký typ estrogénovej zložky.

„Jednotlivé preparáty sa medzi sebou odlišujú v dávke rovnakého estrogénu v jednotlivej tabletke, ale hlavne v gestagénovej komponente. Existuje totiž množstvo rôznych gestagénov, ktoré zodpovedajú za tzv. neantikoncepčné benefity.“

Nezabráni len počatiu

Obvykle si účinok hormonálnej antikoncepcie spájame s tým, že má zabrániť počatiu. Má však aj iné, neantikoncepčné účinky. Podľa lekára napríklad obvykle upraví nepravidelný cyklus, redukuje menštruačné bolesti, veľkosť krvnej straty, znižuje riziko rakoviny vaječníkov, sliznice maternice a benígnych zmien v prsníkoch.

Okrem toho niektoré gestagény sú schopné zlepšovať kvalitu kože a využívajú sa ako súčasť liečby akné. Iné zase majú schopnosť brániť zadržovaniu vody a využívajú sa aj na zlepšenie tzv. premenštruačného syndrómu.

Pomáha pri akné

Ľahké a stredne ťažké formy akné možno kombinovanou hormonálnou antikoncepciou dokonca vyliečiť, ale iba ak sa vyberie antikoncepcia so správnou gestagénovou zložkou.

„Akné spôsobuje komplex zmien v koži v pozadí ktorých stojí vysoká hladina voľných androgénov (mužských pohlavných hormónov) v krvi. Správny výber prípravku je nevyhnutný, pretože nie všetky gestagény majú schopnosť ich hladinu znížiť, a tak eliminovať ich negatívny vplyv na kožu. Na dosiahnutie efektu je potrebný čas aj niekoľko mesiacov,“ vysvetľuje Michal Kliment.

Podľa Jána Paučina určité typy HAK obsahujú hormonálnu zložku, ktorá je výrazne nápomocná pri liečbe ľahších až stredne ťažších foriem akné. Tento účinok sa využíva len ako doplnková súčasť komplexnej liečby, t. j. akné sa nelieči iba pomocou HAK, ale je dôležitá spolupráca gynekológa a dermatológa.

Aj gynekologička Kozolková potvrdzuje, že hormonálna antikoncepcia pomáha pri akné, ale len pri ľahších formách. Pri ťažkých a dlhodobých formách musí liečba prebiehať pod dohľadom kožného lekára.

(mv)

Pomohli by testy

Určité percento žien trpí poruchami zrážanlivosti krvi a pre ne je hormonálna antikoncepcia jednoznačne nebezpečná.

Vhodnou súčasťou prevencie by mohli byť testy na poruchy koagulácie – zrážanlivosti krvi. Sú však dosť drahé a v súčasnosti ich poisťovne uhrádzajú v prípade, že ich nariadi lekár. Nebolo by vhodné preventívne robiť tieto testy u každej ženy, ktorá sa rozhodne užívať HAK?

Gynekologička Dáša Kozolková hovorí, že „od 1. 1. 2008 vyšla novela zákona, ktorou sa u gynekológa zrušila povinnosť vykonávať vyšetrenia zrážanlivosti krvi. Tieto vyšetrenia môže vykonávať iba všeobecný lekár, na odporúčanie gynekológa. Gynekológovi tieto vyšetrenia zdravotná poisťovňa neprepláca, takže sa štandardne nevykonávajú.“

Podľa gynekológa Jána Paučina testy na poruchy koagulácie lekár vykonáva napr. pri výskyte trombózy v blízkej rodine alebo u samotného pacienta, pri opakovaných tehotenských stratách atď.

„Vzhľadom na to, že porúch zrážanlivosti krvi (trombofilných stavov) je niekoľko typov a komplexné vyšetrenie týchto porúch je pomerne drahé, neexistuje na svete krajina, kde by takéto skríningové vyšetrenia pred predpisom HAK boli hradené z verejného zdravotného poistenia. Okrem toho sklon k trombózam môže byť nielen dedičný, ale aj získaný pri iných ochoreniach,“ hovorí lekár.

Čo hovoria poisťovne

DÔVERA, a. s. - Podľa PR špecialistky Moniky Šimunovej sa na základe verejného zdravotného poistenia neuhrádza zdravotná starostlivosť, ktorá nie je indikovaná zo zdravotných dôvodov. Do tejto kategórie patrí aj zabránenie počatiu. Vyšetrenie na poruchy koagulácie (zrážania) krvi v tomto prípade hradené nie je.

Uvádza, že pokiaľ sa vyskytne nežiaduci účinok hormonálnej antikoncepcie (v tomto prípade poruchy zrážanlivosti krvi a jej komplikácie), pristupuje sa k prípadu ako k bežnému prípadu ochorenia s poruchou zrážanlivosti krvi z akejkoľvek príčiny a potrebné laboratórne vyšetrenia hradíme v rozsahu zoznamu výkonov.

VšZP – Ak podľa hovorkyne Dany Gašparíkovej vyšetrenie na zrážanlivosť krvi indikuje ošetrujúci lekár, je hradené z verejného zdravotného poistenia. Ak ide o vyšetrenie na vlastnú žiadosť pacientky, hradí si ho sama.

UNION zdravotná poisťovňa, a. s. – Hovorkyňa Judita Smatanová zasa uvádza, že podľa súčasnej platnej legislatívy je vyšetrenie na poruchy zrážanlivosti krvi u poisteniek užívajúcich HAK hradené z verejného zdravotného poistenia, teda Union ZP toto vyšetrenie v plnej miere uhrádza.

(mv)


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 6. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 314
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 653
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 9 756
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 601
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 6 900
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 847
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 435
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 025
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu