Prečo ich potrebujeme?
Probiotiká sú živou mikroflórou, dobrými baktériami, ktoré osídľujú náš tráviaci trakt. Zabezpečujú správne fungovanie organizmu, zabraňujú vstrebávaniu toxínov v hrubom čreve, zamedzujú premnoženiu hnilobných baktérií a kvasiniek.
Najmä v súčasnom období, keď je počasie premenlivé a chrípka rozšírená, sú vynikajúcimi pomocníkmi pri udržiavaní pevnej imunity organizmu. Bojujú tiež s obezitou, ale aj rakovinou, keďže slúžia aj ako prevencia proti vzniku nádorových ochorení a znižujú účinok karcinogénov.
Na močové cesty a vaginálne infekcie
Podľa amerického výskumu, ktorý inicioval profesor Miamskej univerzity Thomas M. Hooton, boli v liečbe opakovaných infekcií močových ciest, najmä u žien, úspešné práve probiotiká typu laktobacily.
Pomáhali normalizovať pošvové prostredie a predchádzať tak ďalším infekciám. Probiotiká sa ukázali úspešné aj pri znižovaní výskytu a závažnosti kvasinkových infekcií a vaginálnych baktérií.
Probiotiká liečia:
hnačky a zápchy,
nafúknuté brucho a nepravidelné trávenie,
syndróm dráždivého čreva,
imunitu,
alergie na jedlo,
niektoré typy ekzémov.
Znižujú cholesterol?
Nedávna štúdia americkej asociácie na výskum srdca (American Heart Association), konštatovala, že užívanie probiotík dvakrát denne môže viesť k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi. Išlo o špeciálne upravené probiotiká typu Lactobacillus reuteri NCIMB 30242.
Test prebiehal na 127 dospelých ľuďoch počas deviatich mesiacov. Celková hladina cholesterolu sa u nich znížila až o 9,1 percenta. Pozitívne výsledky sa údajne prejavili aj vďaka tomu, že tento konkrétny typ probiotika rozkladá žlčové soli, čo následne vedie k znižovaniu vstrebávania cholesterolu v čreve.
Probiotiká a prebiotiká
Probiotiká je vhodné konzumovať s prebiotikami. Sú to látky, ktoré vytvárajú podmienky na rast a životaschopnosť probiotík. Môžeme si ich predstaviť ako živnú pôdu či výživu pre dobré baktérie. Za prebiotiká považujeme vlákninu, vitamíny skupiny B, inulín a celulózu.
Prebiotiká nájdete v cesnaku, cibuli, špargli, banánoch, paradajkách, artičokoch, póre, pšenici či sóji. Vysoký obsah vlákniny má napríklad aj hliva ustricová, ktorú poznáme skôr ako zdroj látok prospešných na zníženie cholesterolu v krvi.
Probiotiká a prebiotiká spolu predstavujú zmes synbiotík, ktoré zvyšujú odolnosť proti infekciám a zabraňujú tvorbe škodlivých baktérií a prispievajú tak k budovaniu prirodzenej imunity organizmu.
Čo ničí probiotiká?
mäso, údeniny, vajíčka, majonézy,
zle uskladnené potraviny, ktoré začínajú podliehať skaze,
infekčné baktérie v tráviacom trakte – salmonela, helicobakter,
nadmerný príjem sladkostí a bielkovín,
nedostatok vlákniny, polysacharidov a vitamínu B v tele,
stres,
užívanie antibiotík.
Mliečne probiotiká
Odmalička nás učili, že mlieko je najmä bohatým zdrojom vápnika, ktorý buduje pevné kosti. Dôležitú úlohu však zohráva aj pri imunite, pretože práve mliečne výrobky sú bohatým zdrojom probiotík a zvyšujú tak obranyschopnosť nášho organizmu.
Medzi najznámejšie probiotiká, ktoré sa v nich nachádzajú, patria laktobacily a bifidobaktérie. Ak potrebujete doplniť zdravé baktérie, určite siahnite napríklad po surovom ovčom mlieku a bryndzi, ktoré sú priam rajom probiotík. Mlieko sa právom považuje za najvýživnejšiu a najkomplexnejšiu potravinu.
Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici za blahodarný účinok mlieka na ľudské zdravie vďačíme najmä živým mikroorganizmom. Aj preto sa odporúča v ideálnom prípade piť čerstvé mlieko, kde je zachovaná pôvodná zostava mikroorganizmov, ktorú pasterizácia porušuje. Rovnako by ste mali dávať prednosť plnotučnému mlieku pred nízkotučným.
Nedostatok probiotík prezradí tráviaci trakt
Odpovedá všeobecná lekárka Eva Smíšková.
Ako vieme, že nám chýbajú probiotiká?
Nedostatok probiotík v čreve nám predovšetkým signalizuje tráviaci trakt. Objavujú sa neurčité kŕčovité bolesti, pocit nafúknutého brucha, zvýšená plynatosť, zmeny vo frekvencii či konzistencii stolice, kyslo alebo hnilobne zapáchajúca stolica. To sú všetko prejavy premnoženia nezdravej črevnej flóry.
Kedy nám nestačia probiotiká v strave a musíme siahnuť po probiotikách vo forme výživových doplnkov?
Z mojich skúseností po užívaní antibiotík so širokospektrálnym účinkom, po ťažkom priebehu hnačky, či už vírusového, alebo bakteriálnho pôvodu, pred cestou do zahraničia v snahe predísť alebo aspoň zmierniť prípadnú cestovateľskú hnačku. Pri výrazných tráviacich ťažkostiach je vhodné na obnovenie flóry siahnuť po tabletkách. Na udržiavanie dobre fungujúceho alebo len mierne narušeného trávenia stačia potraviny obsahujúce prospešnú laktoflóru.
Dá sa probiotikami predávkovať?
Pri konzumovaní prirodzených či obohatených potravín na probiotiká sa predávkovať nedá, ale keď nekontrolovateľne konzumujeme probiotiká v forme potravinových doplnkov a neriadime sa radami lekára, farmaceuta alebo uvedeným dávkovaním na balení, predávkovanie sa prejaví hnačkami.