Tento vitamín zohráva významnú úlohu pri zmierňovaní oxidatívneho stresu a, samozrejme, je činiteľom, ktorý sa zúčastňuje na mnohých dôležitých biochemických procesoch v tele. Ktoré to sú? Spomeňme napríklad tvorbu kolagénu – ktorý je dôležitý napríklad pre kĺby, cievy, kožu a pod. Céčko podporuje aj imunitné procesy v organizme, fungovanie mozgu, vstrebávanie železa, pomáha pri detoxikácii pečene a blokuje aj tvorbu rakovinotvorných látok.
Ak ho máme príliš málo, vieme, čo môže byť dôsledkom – skorbut. V minulosti skorbutom – ochorením, ktoré sa prejavuje chudokrvnosťou, poruchou hojenia rán a aj krvácaním, trpeli najmä námorníci, či tí, ktorí dlhší čas nemali v potrave dostatočný prísun tohto vitamínu.
Môže stáť aj za únavou
Nemusí však nastať dramatický nedostatok vitamínu C v organizme, aby ste pocítili negatívny dopad. Už pri jeho čiastočnom nedostatku dochádza k zvyšovaniu koncentrácie škodlivého LDL cholesterolu, rozvíja sa oxidatívny stres, ktorý sa môže podieľať na rozvoji mnohých chorobných procesov a ochorení – zápalov, alergií, artritídy, osteoporózy, opakovaných infekcií, nádorových ochorení, ale napríklad aj pomerne častého únavového syndrómu, depresií a vyhorenia.
„Čiastočný deficit vitamínu C ovplyvňuje organizmus, ak ide o dlhodobé zdravie. Vitamín C je potrebný napr. pri prevencii cievnych a nádorových ochorení, keď sa odporúča koncentrácia vitamínu C v plazme minimálne v dávke 0,9 mg/dl, čo zodpovedá dennému príjmu 100 mg vitamínu C. Avšak pri chorobách, ktoré vznikajú vďaka oxidatívnemu stresu, napr. pri chronických zápaloch, keď je v tele viac voľných kyslíkových radikálov, je potrebné oveľa väčšie množstvo vitamínu C, lebo vitamín sa spotrebúva pri neutralizácii veľkého množstva kyslíkových radikálov,“ uvádza PharmDr. Lucie Kotlářová, vedúca klinického výskumu a farmakovigilance spoločnosti Edukafarm, zameranej na vzdelávanie odborníkov z oblasti medicíny a farmácie.
Perorálne alebo do žily?
Dôležité je však aj to, akým spôsobom vitamín C do organizmu vpravíte. Samozrejme, obvykle sme zvyknutí prijímať ho v potrave, prípadne výživových doplnkoch – perorálne. Ak sa vám céčko dostáva do tela klasicky – tráviacim traktom, tak týmto spôsobom možno dosiahnuť iba jeho nízku koncentráciu v krvi. Tá je podľa odborníčky dostačujúca na dosiahnutie preventívnych, nie však liečebných účinkov.
Ak má vitamín C liečiť, mala by byť jeho koncentrácia v krvi 10 – 25-krát vyššia. No a to sa dá – vzhľadom na obmedzenia, ktoré prináša vstrebávanie v zažívacom trakte – len vnútrožilovým podaním. Obvykle sa to podľa odborníčky realizuje podaním cez infúziu. „Intravenózne podanie vytvára v krvi koncentráciu vitamínu C, ktorá pôsobí nielen preventívne, ale aj terapeuticky, predovšetkým protizápalovo, a ako ukazujú niektoré štúdie, možno ho tiež využiť v onkológii,“ uvádza odborníčka.