
Vodný matrac redukuje tlakové body, otáčanie je asi 30 razy za noc.
KRESBY – BILL Mc TORNYAI

Bežná spacia plocha spôsobuje veľké pôsobenie tlaku, postihuje krvný obeh, otáčanie sa za noc asi 80 raz.

Klasická posteľ môže byť vybavená aj deleným matracom duál.

Okrúhla posteľ je vhodná do otvoreného priestoru.
Lôžka naplnené vodou sa na našom trhu objavili začiatkom deväťdesiatych rokov po otvorení hraníc. Najprv boli senzáciou. Neskôr u niektorých z neznalosti technológie vznikala nedôvera a obavy z komplikácií pri sťahovaní či rizika pretrhnutia. Boli aj takí, ktorí považovali spánok na elastickom a vyhrievanom matraci za zbytočný prepych. Skúsenosti zo zahraničia však ukazujú, že mäkké vodné matrace s nastaviteľnou teplotou sa počas posledných 30 rokov stali nenahraditeľnými pomocníkmi nielen pre starších ľudí trpiacich bolesťami chrbtice a preležaninami, ale aj pre tehotné ženy a kojace matky.
Začalo sa to v staroveku
Predchodcu vodných postelí používali už pred 3000 rokmi Peržania. Vrecia z kozej kože napĺňali vodou a nechávali ich vyhriať na slnku. Tým docielili veľmi príjemný a zdravý spánok.
Až v roku 1851 sa k tejto metóde vrátil a ďalej ju rozvinul britský lekár Wiliam Hooper, ktorý poznal výhody beztlakového spánku a využil ho na liečbu mnohých chorôb. Vyprojektoval vodný matrac z kaučuku a nechal si ho patentovať. Na konci 60. rokov 20. storočia jeho koncept ďalej rozvinul Američan Charles Hall, ktorý na výrobu matracov prvýkrát použil PVC, začal výrobu vodných matracov a pustil sa do ďalšieho výskumu.
Posteľ pre každé telo
Hlavnou prednosťou vodnej postele je, že sa dokáže dokonale prispôsobiť tvarom podložky každému ležiacemu telu. Tým sa uvoľní svalstvo a šetrí chrbticu. Rovnomerne rozložený tlak podložky na telo a samočinné vyhrievanie, ktoré sa dá nastaviť v rozmedzí 28 až 36 oC, pomáha pri liečbe reumatizmu, ochoreniach kĺbov, rednutí kostí a skoliózy. Tehotným a kojacim ženám poskytne vodná posteľ neoceniteľnú službu tým, že im umožní pohodlné ležanie na boku. Okrem toho prospeje aj alergikom, pretože na rozdiel od klasických matracov sa vo vnútri nehromadí prach, v ktorom by sa držali roztoče.
Typy postelí a matracov
Vodné postele sa ponúkajú v dvoch základných variantoch nazývaných Hardside a Softside. Hardside tvorí hrubý drevený rám, v ktorom je vložený vodný matrac. Druhý typ softside je po obvode vyplnený molitanom, a preto sa celkom dobre obíde bez pevného rámu. Môžeme ho pokojne zabudovať do existujúceho rámu postele a bude od klasického lôžka na nerozoznanie.
Rovnako ako pri bežných matracoch si vyberáme aj vodné matrace najmä podľa tvrdosti. Nenechajme sa mýliť, ak niekde v prospekte objavíme rozlíšenie podľa času upokojenia vodnej hladiny. Ono to totiž s tvrdosťou matraca priamo súvisí. Každý matrac obsahuje niekoľko upokojujúcich vrstiev z vatelínu prekladaného molitanom, ktoré po napustení upokojujú vodnú hladinu a zvyšujú jej tvrdosť. Čím viac je vrstiev, tým je matrac tvrdší a rýchlejšie sa upokojí.
Najtvrdšie matrace majú až osem vrstiev a sú určené pre spáčov s hmotnosťou nad 120 kg alebo pre tých, ktorí radi spia na tvrdom. V tomto prevedení je zaručené upokojenie počas jednej sekundy, takže obavy z morskej choroby pri bujarom prevaľovaní sú celkom zbytočné.
Mono alebo duál
Pri manželských dvojiciach dochádza najmä po niekoľkoročnom spolužití k rozdielnym potrebám zdravého a pohodlného spania. Manžel môže byť ťažší, dáva prednosť tvrdšiemu lôžku a vyhovuje mu teplota 28 oC. Manželka je o tretinu ľahšia, rada si dopraje vyššiu teplotu a navyše sa s obľubou povaľuje na mäkšom.
V takomto prípade je lepšie vybrať si matrac duál zložený z dvoch samostatných častí, ktoré sa dajú nastaviť presne podľa želania. Je to výhodné aj vtedy, keď nechodí dvojica spať v rovnakom čase.
Spánok bez obáv zaplavenia bytu
Strach z pretrhnutia matraca a vytopenia domu je celkom zbytočný. Jeho povrch je z pevného plastického materiálu, ktorý pri neoficiálnej skúške v Holandsku uniesol tri slony. Aj keby nám však niekto matrac vedome poškodil, voda bude iba pomaly vytekať do bezpečnostnej vane, ktorá je súčasťou každej postele.
Neopodstatnené sú tiež obavy zo sťahovania. Servisní pracovníci posteľ zhruba za hodinu vypustia a vy ju môžete zložiť do škatule 1 x 0,5 m. Zloženie rámu a napustenie zvládne každý sám. Ak sa práve nesťahujeme, nemusí sa voda v matraci meniť vôbec vďaka špeciálnemu kondicionéru, ktorý sa pridáva do vody raz až dva razy do roka, takže zostáva stále čistá ako pri naplnení.
Štandardná veľkosť postelí je 180 x 200 cm, ale zhotoviť sa dá aj iný rozmer. Ku každej posteli sa dodáva poťah so zapínaním na zips, väčšinou z froté materiálu, ktorý sa dá jednoducho sňať a vyprať pri teplote 60 oC. Hmotnosť napustenej postele sa pohybuje okolo 480 kg. Cena sa pohybuje približne okolo päťnásobku kvalitných klasických matracov na dvojlôžka.
(šum)