SME

Aj drevené stavby dlho krášlia záhradu

Drevo je najvhodnejším materiálom na záhradné stavby. Všeobecne ho vnímame ako príjemný teplý materiál na dotyk, opracúva sa ľahšie ako kov a kameň. Uplatnenie nájde na stavbu tradičných pergol, oporných stienok, zásten, plotov, besiedok, prístreškov ...


Prístrešok na náradie umožní zachovať poriadok v záhradke a používať chatku len na oddych.



Kedysi populárny altánok prichádza opäť do obľuby. Napriek tomu, že chráni pred intenzívnym slnečným svitom a prípadnými prehánkami, je dostatočne vzdušný vďaka mrežovanému prekrytiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou



Drevený mostík nemusí prekonať len vodnú prekážku, pomôže aj pri terénnych nerovnostiach. Drevo po čase znova impregnujeme.


Drevo je najvhodnejším materiálom na záhradné stavby. Všeobecne ho vnímame ako príjemný teplý materiál na dotyk, opracúva sa ľahšie ako kov a kameň. Uplatnenie nájde na stavbu tradičných pergol, oporných stienok, zásten, plotov, besiedok, prístreškov na auto, kvetinových nádob, altánkov, terás, záhradného nábytku, záhradných prístreškov a chatiek, dokonca aj schodov, palisád a chodníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže tieto objekty budú v exteriéri vystavené poveternostným vplyvom, treba si dôkladne vybrať vhodný druh dreva. Tvrdé drevá ako dub a najmä buk sú odolnejšie proti vlhkosti. Tu zužitkujeme aj materiál z ovocnej záhrady, slivka a čerešňa sú nielen krásne, ale aj odolné. Sú však vzácne a použiť sa ich vyplatí len na menšie dekoratívne časti. Generáciami vyskúšaný je agát, najmä štiepaný. Z neho však môžeme urobiť len opory či plot vo vidieckom štýle.

Najlepšie sú severské dreviny

Stavebné drevo býva najčastejšie ihličnaté. Na naše účely sú potom vhodnejšie druhy s vyšším obsahom živíc ako borovica, výbornú odolnosť má kanadský červený céder alebo tropické dreviny – indonézsky bangkirai a západoafrické iroko. Optimálne sú severské dreviny bez jadra, ktoré pri zosychaní nepraskajú. Pre vysoký obsah prirodzených ochranných látok sú dobre chránené pred drevokazným hmyzom a zhubnými hubami.

SkryťVypnúť reklamu

V predajniach so stavebným drevom je lepšie si vybrať materiál impregnovaný v tlakovom kotle, ktorý rozoznáme podľa zeleného sfarbenia. Také drevo má dlhú trvanlivosť aj v styku s pôdou. Rezy však musíme ošetriť ochrannými prostriedkami.

V súčasnosti sa aj do voľného predaja dostali viacvrstvové lepené materiály, guľatiny, hranoly, fošne a dosky. Ich výhodou je väčšia pevnosť na ohyb a tým aj na zaťaženie v horizontálnej rovine a tiež tvarová stálosť. Nekrútia sa, nebortia, nevytvárajú praskliny.

Umelá ochrana dreva

Drevené objekty najčastejšie povrchovo upravujeme lakovaním, keď môžeme predtým aj morením upraviť svetlosť dreva alebo jeho farebný odtieň. Niektoré dreviny sú krásne v prirodzenej farebnosti a svetlosti ošetrené iba transparentným lakom. Musíme si uvedomiť, že najmä pod vplyvom UV žiarenia, ale aj pôsobením lakov, môžu meniť farebný odtieň a tmavnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Drevo chráni aj farebný krycí náter na pripravený podklad. Tým si môžeme určiť aj netypické farebné vyznenie objektu, ktoré dodá drevenej stavbe a aj celej záhradnej časti zaujímavú harmóniu. Pri premyslenom výbere odtieňov sa nemusíme obávať ani netradičných kombinácií farieb.

Náterom musíme chrániť aj všetky kovové časti konštrukcie, spojky, zemniace kotvy a iné. Rovnako ako drevené časti musíme stav ich ochrany kontrolovať a obnovovať. Pri zvislých drevených častiach konštrukcií, akými sú prístrešky, pergoly, altánky a ďalšie, musíme zabezpečiť, aby sa vertikálne nosné drevené prvky nedotýkali zeme. Mali by sme ich zapustiť do kovových kotiev upevnených napríklad v betóne.

Objekty, ktoré sú pevne spojené so zemou, zapustené do nej, musia byť ohlásené stavebnému úradu a musíme získať povolenie na ich stavbu. ĽUBOMÍR ŠIMNA

SkryťVypnúť reklamu

FOTO – Z KNIHY VONKAJŠIE ÚPRAVY (IKAR)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu