Fazuľa je z hľadiska výživy ľudí najdôležitejšou strukovinou. Je ťahavá, ale na rozdiel od hrachu nemá ovíjavé úponky, na oporu sa prichytáva výhonkami tak, že ju obkrúca. Kvitne jasnočervenými kvetmi a po opelení jej narastú dlhé zelené struky s ružovkastými semenami. Zelená fazuľka sa potom konzervuje mrazením alebo tepelnou sterilizáciou a je k dispozícii po celý rok.
Fazuľa je teplomilná rastlina, v našich krajoch sa vysieva až po „zmrznutých svätých“ v druhej polovici mája. Už aj teploty trochu nad nulou ju usmrcujú.
Na svete sa pestuje obrovské množstvo druhov fazule. V Severnej a Južnej Amerike sa pestuje fazuľa obyčajná, Phaseolus vulgaris už minimálne tisíc rokov. Rozšírila sa po celom svete a dnes je to najpestovanejšia strukovina.
Bolo vyšľachtených mnoho sort kríčkovej fazule, ktorá sa pestuje pohodlnejšie ako popínavá. Nevyžaduje oporu a má kratšie vegetačné obdobie. Napriek tomu pre záhradkárov zostáva popínavá fazuľa zaujímavým ozdobným faktorom. Niet krajšieho využitia opršaného vianočného smrečka, ako zapichnúť ho do zeme a po okraj osadiť popínavou fazuľou. Tvoria spolu nádhernú ozdobnú pyramídu.
ANASTÁZIA GINTEROVÁ