Človek, ktorý nevie o svojom vysokom tlaku, je vystavený riziku, že časom sa tento stav môže pričiniť o mimoriadne zákerné ochorenia, ako sú infarkt či mozgová mŕtvica. Zanedbávať vysoký tlak sa nevypláca, zato prevencia, ku ktorej patrí aj jeho pravidelné sledovanie, sa naozaj oplatí.
Meranie krvného tlaku je jedna z vecí, pri ktorej nie ste odkázaní iba na lekára a jeho špecializované prístroje. Vďaka neustále zlepšovaným a dôsledne klinicky overovaným prístrojom si svoj krvný tlak môžete spoľahlivo monitorovať aj doma – za predpokladu, že sa rozhodnete investovať do kvalitného tlakomeru.
Ak je u lekára iný
Množstvo ľudí trpí tzv. syndrómom bieleho plášťa a je pomerne bežné, že v ordinácii u lekára vždy „vyskočí“ vyšší tlak ako inokedy. Nespoliehajte sa však na to. Úplne normálny je totiž aj opačný stav, keď si pri domácom meraní nameriate vyššie čísla ako pri meraní u lekára.
Je dokázané, že toto sa deje u 8 % pacientov. Urobte teda prvý zásadný krok v základnej prevencii, ktorým je zaobstaranie si kvalitného tlakomeru. V domácom prostredí si môžete zmerať tlak kedykoľvek a pri dôslednom a pravidelnom meraní v priebehu niekoľkých týždňov ľahšie zistíte, či ste adeptom na zmenu životosprávy, prípadne návštevu lekára a potrebnú liečbu.
Čo si všímať pri výbere
Digitálne tlakomery na pažu sú spomedzi domácich meračov tlaku najrozšírenejšie. Vyznačujú sa jednoduchou obsluhou, pohodlným meraním a sú presné – v prípade, že ste natrafili na kvalitný prístroj. Ako taký nájsť? Pri kúpe sledujte tieto parametre:
Veľkosť manžety
Uistite sa, že vám manžeta obopne ruku. Štandardná veľkosť manžety je 22 – 32 cm (všeobecné označenie CM), čo však ľudom so širšou pažou nestačí a musia si zaobstarať väčšiu manžetu s obvodom 32 – 42 cm (CL). Pri meraniach ďalších členov rodiny je potom nutné ich striedať. Riešením je tlakomer s univerzálnou mäkkou (CW) alebo pevnou (CC) manžetou v dĺžke 22 – 42 cm.
Presnosť
Zaručí ju ibaklinicky overenýtlakomer. Informáciu o klinickom testovaní prístroja nájdete na obale alebo v pribalenom návode na použitie. Zárukou presných meraní je aj dual sensor, teda dva nezávislé meracie senzory, ktoré zabezpečujú systém dvojitej kontroly. V prípade zlyhania jedného z nich zabliká indikátor na displeji, čím signalizuje chybu.
Upozornenia na chyby
Dobrý tlakomer nielen meria, ale aj informuje. Nekvalitný tlakomer zobrazí čísla na displeji bez toho, aby zachytil prípadnú chybu. Kvalitný vás na ňu upozorní. Príkladom je automatický senzor správnej polohy pri meraní, ktorý vás akusticky alebo vizuálne upozorní na nesprávnu polohu paže pri meraní, čo je zároveň najčastejšia chyba pri meraní tlaku.
Rovnako vás kvalitný tlakomer upozorní na nevhodný pohyb, ktorý takisto môže ovplyvniť hodnoty tlaku a pulzu. Mimoriadne užitočná je aj kontrola správneho nasadenia manžety – funkcia, ktorá skontroluje, či nemáte príliš tesne stiahnutú manžetu, alebo ste si ju, naopak, nasadili nedostatočne pevne. Inteligentný tlakomer to rozpozná.
Inteligentné nafukovanie manžety
Nafukovanie manžety môže byť pomerne nepríjemné – obzvlášť pri častých meraniach niekoľkokrát za deň. Pritom nie je nutné, aby sa manžeta pri každom meraní maximálne nafúkla, a tým prehnane stláčala pažu. Toto nepríjemné, občas až bolestivé sťahovanie navyše zbytočne predlžuje čas potrebný na meranie. Niektoré tlakomery poskytujú komfortné meranie, pri ktorom sa manžeta nafúkne len do nevyhnutnej miery. Tým, že je meranie kratšie, stáva sa aj úspornejším.
Záruka a servis
Bez pochyby jeden z dôležitých ukazovateľov kvalitného tlakomeru. Čím dlhšia je záručná lehota, tým istejší si je výrobca či distribútor kvalitou svojho produktu. Na trhu sa stretnete napríklad aj s modelmi s päťročnou zárukou. Rovnako si všimnite pozáručný servis, aby ste pri prípadných problémoch s tlakomerom vedeli, na koho sa obrátiť.
Autor: Jana Orvelová