čšuje a môže spôsobovať ťažkosti pri močení i intímnom styku.
Práve nezhubné zväčšenie prostaty – tzv. benígna hyperplázia tvorí až 80 percent prípadov ochorení tohto orgánu. Prístojná žľaza - prostata, veľká asi ako vlašský orech, je súčasťou rozmnožovacieho systému muža a má viac funkcií, niektoré vedci ešte presne nepoznajú.
Najdôležitejšou je produkcia tekutiny, ktorá spolu so spermiami tvorí ejakulát. Táto tekutina svojím zložením chráni spermie pred kyslým prostredím v pošve. Prostata funguje aj ako sval a pri pohlavnom styku či masturbácii pomáha prúdeniu ejakulátu cez močovú trubicu a bráni spätnému toku ejakulátu do močového mechúra. Kontroluje aj prúdenie moču.
Rastie takmer celý život
Po období puberty sa rast prostaty ustáli a opäť pokračuje po 25. roku veku. Hoci táto žľaza rastie takmer počas celého života, obvykle začne spôsobovať problémy až mužom po päťdesiatke. Niekedy sa môže zväčšiť dokonca až na veľkosť grapefruitu. Zväčšená prostata potom tlačí na močovú trubicu a spôsobuje ťažkosti s močením i erekciou. Ak takéto ťažkosti máte, neznamená to, že automaticky patria k vyššiemu veku, je to signál, že by ste návštevu urológa odkladať rozhodne nemali.
Príznaky nezhubného zväčšenia prostaty
- časté nutkanie na močenie aj bez výstrahy,
- nočné močenie,
- oneskorené močenie, nutnosť tlačiť alebo čakať na začiatok močenia,
- slabý prúd moču,
- neschopnosť úplne zastaviť močenie vôľou,
- pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra,
-
samovoľný únik a odkvapkávanie moču.
Čím skôr, tým lepšie
Mnohí muži majú pred vyšetrením urológa rešpekt a často ho odkladajú alebo ignorujú. Nie je to však dobrá cesta, čím skôr lekár diagnostikuje váš problém a začnete s liečbou, tým väčšia šanca na úspech. Toto pravidlo, samozrejme, platí v prípade akýchkoľvek zdravotných ťažkostí.
Nielen obavy z vyšetrenia, ale často aj ľahostajnosť a podceňovanie zdravotných problémov brzdia mužov v tom, aby navštívili svojho urológa. Tu treba pripomenúť aj manželkám či priateľkám, aby svojich partnerov povzbudili, podporili a poslali k lekárovi, ak sa u nich objavia príznaky, ktoré signalizujú ťažkosti s prostatou.
Vyšetrenia sa nebojte
Práve vyšetrenie u urológa je často základný kameň úrazu, prečo muži návštevu tohto špecialistu odkladajú alebo zanedbávajú. Nie je to však nič, čoho sa treba obávať a mať strach. Predovšetkým majte na pamäti, že ide o vaše zdravie a pravidelné prehliadky môžu pomôcť včas odhaliť napríklad aj také závažné ochorenie, ako je rakovina prostaty. V takom prípade je takisto kľúčová včasná diagnostika.
Ako prebieha
Urológ sa s vami najprv porozpráva – odborne sa to nazýva odobratie anamnézy, snažte sa mu preto čo najpresnejšie a najvýstižnejšie opísať svoje prípadné ťažkosti. Pomôckou môže byť aj to, ak si svoje problémy pred návštevou lekára napíšete na papier, v ambulancii sa vám tak nestane, že zabudnete na niečo dôležité.
Po rozhovore s pacientom lekár pristúpi k digitálnemu rektálnemu vyšetreniu, pri ktorom nahmatá prostatu ukazovákom cez konečník, keďže je uložená pred konečníkom. Toto je najnepríjemnejšia časť vyšetrenia, trvá však len chvíľku a nie je bolestivá.
Ďalším krokom môže byť jednoduché vyšetrenie zo vzorky krvi, pri ktorom sa stanoví hladina PSA. Je to enzým, ktorý sa prirodzene tvorí v prostate a ak je jeho hladina v krvi privysoká, môže signalizovať, že pacient trpí nezhubným zväčšením, ale napríklad aj rakovinou prostaty. Súčasťou vyšetrenia prostaty môže byť aj tzv. uroflowmetrické vyšetrenie moču. Vymočíte sa do špeciálnej nádoby, pričom sa hodnotí sila a rýchlosť prúdu moču.
Je to vážne?
Takú otázku by zrejme mnohí položili svojmu urológovi, ak by im oznámil, že trpia benígnou hyperpláziou prostaty. Už samotný názov vypovedá o tom, že nejde o rakovinu prostaty. To však neznamená, že ochornie treba podceňovať. Ak bude ďalej postupovať, príznaky sa môžu zhoršovať a dôsledkom môžu byť aj závažnejšie komplikácie.
Najčastejšie je to napríklad akútna retencia moču – náhla neschopnosť vymočiť sa. Ak sa moč v mechúri hromadí, spôsobí jeho roztiahnutie, čo môže byť veľmi nepríjemné. Ak už u pacienta takýto stav nastane, treba neodkladne zahájiť liečnu zameranú na vyprázdnenie močového mechúra. Inými pridruženými komplikáciami môžu byť napríklad aj infekcia močových ciest, močové kamene, poškodenie močového mechúra a obličiek.
Ako sa lieči
Nezhubné zväčšenie prostaty sa môže liečiť pomocou viacerých metód. Po vstupnom rozhovore a spomínaných vyšetreniach sa lekár s pacientom porozpráva o možnostiach liečby. Výber tej najvhodnejšej sa odvíja od individuálneho stavu konkrétneho pacienta. Dôležitú rolu zohráva závažnosť príznakov, miera, v akej ovplyvňujú každodenný život pacienta, prípadné komplikácie zväčšenia prostaty, ale aj to, akými ďalšími ochoreniami pacient trpí.
V prípade ťažkých príznakov niekedy treba podstúpiť aj chirurgickú liečbu. Ak muž trpí len ľahkými príznakmi, okrem úpravy životosprávy a pravidelných kontrol u urológa liečbu nepotrebuje. Ak sa však príznaky začnú zhoršovať, treba začať aj s liečbou liekmi. Môže byť krátkodobá, pomocou tzv. alfablokátorov – vtedy je cieľom dosiahnuť rýchlu úľavu od príznakov. Dlhodobou liečbou liekmi (inhibítory 5a reduktázy alebo aj alfablokátory) sa nielen docieli úľava, ale tiež zastaví progresia ochorenia a zníži sa riziko vzniku komplikácií.
- nepite alkoholické a kofeínové nápoje,
- neskoro večer už nepite žiadne nápoje,
- zvýšte príjem ovocia a zeleniny, vlákniny,
- odsledujte si, kedy máte najväčšie problémy s častým alebo nutkavým močením a 2 – 3 hodiny predtým obmedzte príjem tekutín,
- niekoľko minút po vymočení sa skúste opätovne vymočiť,
- trénujte svoj mechúr tým, že sa budete usilovať čo najviac oddialiť močenie.