Kliešť sa totiž začne dusiť a vypustí do ranky sliny, prípadne vyvráti obsah svojho žalúdka. Tak vám do ranky vypustí aj nebezpečné mikroorganizmy. Ak sa dostanú do krvi, môžete sa nakaziť kliešťovou encefalitídou, lymskou boreliózou či babeziózou. V prípade encefalitídy jestvuje prevencia v podobe očkovania, na lymskú boreliózu zatiaľ vakcína neexistuje.
Kliešťa sa snažte zbaviť čo najskôr, ak sa vám to podarí do 24, prípadne do 48 hodín od jeho prichytenia na kožu, môžete infekcii lymskej boreliózy predísť. V prípade encefalitídy sa, bohužiaľ, môžete nakaziť hneď pri uhryznutí. Samozrejme, riziko hrozí len v prípade, ak je kliešť infikovaný, inak vám jeho uhryznutie nespôsobí žiadny závažný problém. U nás je najznámejší a najnebezpečnejší kliešť obyčajný, ktorý napáda ľudí i zvieratá.
Ako na to
- Miesto, kde sa kliešť prichytil, rozhodne nedezinfikujte predtým, ako kliešťa vyberiete.
- Kliešťa nenatierajte masťami či olejom, pretože sa začne dusiť. Dýcha totiž celým povrchom tela a ak sa začne dusiť, do rany vylúči sliny, ktoré môžu obsahovať rôzne patogénne mikroorganizmy (vírusy, baktérie, spirochéty a parazitické prvoky), čím sa zvyšuje riziko infekcie.
- Prichyteného kliešťa odstráňte kývavým pohybom pomocou špeciálnej pinzety, ktorú kúpite v lekárni.
- Žiadne krúživé pohyby v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Kliešť má totiž po celej dĺžke rypáčika háčiky (mnohí sa mylne domnievajú, že závity). Pri nesprávnom spôsobe vyberania kliešťa by sa teda mohlo stať, že v rane ostane jeho hlavohruď alebo len rypáčik, prípadne ho môžeme rozmliaždiť, v dôsledku čoho hrozí riziko infekcie. Ranku treba vydezinfikovať až po vybratí kliešťa.
Kedy navštíviť lekára
- ak sa vám nepodarilo vybrať celého kliešťa,
- ak ste ho aj vybrali celého, ale okolie ranky je zapálené.
Domáci miláčikovia
Takisto môžu byť hostiteľmi kliešťov. Pre psy je veľmi nebezpečné, ak by sa nakazili napríklad boreliózou či babeziózou. Navyše sa od domácich miláčikov môže nakaziť aj človek. Ak napríklad parazita pri odstraňovaní rozpučíte, jeho krv sa vám môže cez drobné ranky či trhlinky na koži dostať do vášho krvného obehu. Kliešťa je po vybratí vhodné spáliť, čím sa zabráni ďalšej možnej kontaminácii choroboplodnými mikroorganizmami, ktoré môže prenášať.