SME
Pondelok, 19. október, 2020 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Kliešte sú čoraz agresívnejšie

Počnúc aprílom sa začala sezóna kliešťov, ktorá trvá až do októbra, za vhodných podmienok až novembra. Malé parazity môžu byť nosičmi patogénnych mikroorganizmov, ktoré spôsobujú viaceré závažné ochorenia. Iba proti jednému sa však možno chrániť očkovaním

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

.

V košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura nedávno hospitalizovali sedem pacientov s boreliózou, a to sa sezóna kliešťov ešte len nedávno začala. Aj primár infekčného oddelenia Fakultnej nemocnice v Trenčíne infektológ Martin Chren potvrdzuje, že sme sa prehupli do evidentného obdobia výskytu kliešťov.

„Už aj k nám chodia ľudia s kliešťovou anamnézou a s reakciami včasnej formy boreliózy – typickými začervenaniami kože,“ hovorí primár. Podľa jeho slov kliešte najviac ohrozujú ľudí práve v trenčianskom kraji.

„Pokiaľ ide počet ochorení na kliešťovú vírusovú encefalitídu a boreliózu, tak na Slovensku jednoznačne vedie Trenčiansky kraj.“ Pýtate sa, prečo zrovna Trenčiansky kraj? Lekár vysvetľuje, že kliešte za posledné obdobie zmenili určité svoje nároky na prostredie. Nemajú radi vysoké tropické teploty – pre ne sú výhodné teploty od 24 – 25 do 28 stupňov Celzia, a takisto nemajú radi sucho, vyhovuje im vlhké prostredie.

„Zmenilo sa aj to, že sa presúvajú do vyšších nadmorských výšok – tieto podmienky sú pre ne ideálne a také sú hlavne v severných okresoch Trenčianskeho kraja, kde je aj incidencia výskytu kliešťových encefalitíd a borelióz najvyššia na Slovensku,“ hovorí lekár.

Čo ešte môže kliešť prenášať?

Okrem vírusov kliešťovej encefalitídy a baktérií, ktoré spôsobujú ochorenie boreliózu, sú to aj patogénne mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú babeziózu a anaplazmózu. Posledné dve spomínané ochorenia postihujú aj zvieratá, u ktorých môžu byť priebeh i následky závažné, avšak u človeka priebeh a následky babeziózy a anaplazmózy také závažné nebývajú. Potvrdzuje to aj primár Martin Chren a dodáva, že výskyt týchto chorôb je počas roka na Slovensku zanedbateľný.

„Babezióza je u človeka veľmi zriedkavá a počet prípadov v celej Európe sa dá počítať na niekoľko desiatok. Pokiaľ ide o anaplazmózu-erlichiózu, počet prípadov je tiež zanedbateľný, u človeka často prebehne ako chrípkové ochorenie,“ hovorí lekár.

Oveľa horšia situácia je však v prípade vírusovej kliešťovej encefalitídy a boreliózy. Podľa lekára sú tieto dve ochorenia dominantné a pre pacienta veľmi nepríjemné a aj nebezpečné. Pokiaľ ide ohrozenie života človeka, jednoznačne najnebezpečnejšia je v tomto ohľade vírusová kliešťová encefalitída. Je to aj jediné spomedzi ochorení vyvolaných infikovaným kliešťom, proti ktorému jestvuje očkovacia látka. Takáto forma prevencie je aj najúčinnejšia.

Závažné dôsledky

Niekedy môžu byť následky kliešťovej encefalitídy aj veľmi závažné, až fatálne. Potvrdzuje to aj primár Martin Chren, avšak zdôrazňuje, že každý sme iný, okrem jednovaječných dvojčiat, a každý máme iný imunitný systém, a tak aj inak reagujeme.

„Pri dobrom imunitnom systéme môže vírusová kliešťová encefalitída prebehnúť aj v ľahšej forme a skončiť sa tak, že pacient nemá žiadne neurologické následky. Existujú však aj ťažšie formy. Teraz nemám ani tak na mysli bezprostredné ohrozenie života – lebo na kliešťovú vírusovú encefalitídu sa aj zomiera, ale to, že pomerne vysoké percento pacientov má po prekonaní tohto ochorenia dlhodobé neurologické následky,“ vysvetľuje lekár. Sú to napríklad poruchy koncentrácie, potivosť, poruchy spánku, takí pacienti podľa odborníka často kvôli neurologickým následkom po prekonaní kliešťovej vírusovej encefalitídy končia na invalidnom dôchodku.

Dve „tváre“ boreliózy

borelioza.jpgToto infekčné ochorenie môže mať podľa lekára včasnú a pozdnú formu. Včasná sa prejavuje typickým začervenaním kože, pričom okraje fľaku sú červené a jeho vnútro bledé. Lekár hovorí, že „ak sa borelióza vo včasnej forme dobre antibioticky prelieči, tak to dáva určité záruky, že ochorenie neprejde do chronického štádia alebo do tzv. pozdnej formy. Záruky však nie sú stopercentné, lebo v medicíne nie je nič čierno-biele a nič nie je na sto percent,“ dodáva infektológ.

Pokiaľ ide o pozdnú formu boreliózy, tak tá podľa lekára môže byť čo do príznakov veľmi pestrá. Od bolestí kĺbov a svalov to môžu byť aj rôzne iné komplikácie, napríklad neuroboreliózy – zápaly centrálnej nervovej sústavy. „Tu by som chcel pripomenúť, že práve v tejto forme majú tieto infekcie centrálnej nervovej sústavy oproti vírusovej kliešťovej encefalitíde nie taký závažný, ale skôr ľahší priebeh,“ dodáva odborník.

Ak máte obavy, žiadajte vyšetrenie

V prípade boreliózy sa môže stať, že aj po správnej antibiotickej liečbe môže u určitého percenta pacientov ochorenie prejsť do pozdného štádia, ktoré sa môže prejaviť aj po niekoľkých rokoch. Ak máte teda akúkoľvek pochybnosť, môžete si nechať u infektológa urobiť kontrolné vyšetrenia. Sú na to určené jednak nekomplikované sérologické metódy, potom aj špeciálne enzymatické a iné metódy vyššieho levelu. Poznanie výsledku, pozitívneho aj negatívneho, je veľmi dôležité.

„Pri pozitívnom sérologickom vyšetrení a klinických ťažkostiach pacienta s pozdnou formou boreliózy je indikovaná cielená liečba antibiotikami. Tá môže byť ambulantná účinnými skupinami antibiotík alebo v závažnejších prípadoch ústavná parenterálnym čiže infúznym podávaním antibiotickej liečby. Dôležitá je správna interpretácia sérologických vyšetrení a klinický stav pacienta, respektíve, neliečime sérologické titre, ale klinické ťažkosti pacienta,“ vysvetľuje lekár.

Zo stromov neskáču

Ku kliešťom sa viaže viacero rôznych mýtov a poloprávd, k najčastejším patrí tvrdenie, že kliešť sa na vás môže spustiť zo stromu. Na kliešťa však môžete naďabiť všade, nemusíte chodiť do lesa. Môže to byť v mestskom parku, na lúke, v nízkych porastoch – prakticky hocikde a každým rokom sú kliešťe agresívnejšie.

Krvou napitá samička kliešťa nakladie pri teplote 15 – 20 °C množstvo vajíčok. Z vajíčok sa vyvíjajú larvy, tie sa po čase menia na nymfy a nakoniec sa z nich vyvinú dospelé jedince. Celý tento proces vývoja trvá tri roky, vývoj každého štádia zhruba rok.

Parazitológovia upozorňujú, že všetky vývojové štádiá cicajú krv, nielen dospelé jedince. V tráve a v nízkych porastoch sa zdržujú najmä larvy a nymfy. Posledné vývojové štádium – dospelý jedinec, číha v kroviskách a aj v korunách listnatých stromov. A kde sa najčastejšie kliešte na tele prichytia? Preferujú miesta, kde je pokožka čo najtenšia a ktoré sú dobre prekrvené – sú to najmä slabiny, brucho, podpazušie, miesto za ušami, vlasatá časť hlavy a pod.

Ako sa chrániť pred kliešťami

 • ak sa chystáte do prírody, oblečte si oblečenie svetlej farby s dlhými rukávmi, dlhé nohavice,
 • použite repelentné prípravky (postriekať si môžete aj oblečenie),
 • vyhýbajte sa miestam s vysokou trávou, nesadajte a nelíhajte si do trávy,
 • po návrate si dôkladne skontrolujte celé telo, kontrolu zopakujte po dvoch – troch dňoch,
 • po návrate si dajte teplý kúpeľ – kliešte sa môžu v teplej vode uvoľniť,
 • pozor aj na potraviny – vírusom encefalitídy a baktériami boréliami sa môžete infikovať napríklad aj konzumovaním surového, nepasterizovaného, najmä kozieho a ovčieho mlieka.

Proti čomu sa očkuje a kto to zaplatí

Najúčinnejšou prevenciou proti vírusovej kliešťovej encefalitíde je očkovanie. Proti boréliám – baktériám, ktoré spôsobujú boreliózu zatiaľ účinnú vakcínu nevyvinuli, avšak podľa slov primára Martina Chrena je to otázka relatívne krátkeho času.

Očkovať sa zatiaľ teda môžete dať jedine proti vírusovej kliešťovej encefalitíde. „Ľudia si to často zamieňajú,“ hovorí lekár, „mnohí si myslia, že ak sa dajú zaočkovať proti kliešťom – tak totiž toto očkovanie často nazývajú, tak sú zaočkovaní aj proti boréliám. Nie je to však pravda, zatiaľ máme k dispozícii očkovaciu vakcínu jedine proti kliešťovej vírusovej encefalitíde.“

Ak sa chcete nechať zaočkovať, vhodné je urobiť to ešte pred začiatkom sezóny, čiže koncom zimy a na jar, istý čas totiž trvá, kým si telo začne vytvárať protilátky. Klasická očkovacia schéma pozostáva u dospelých i detí z troch dávok. Na získanie odolnosti je potrebné nechať sa zaočkovať minimálne dvomi dávkami z troch.

Ak ste očkovanie nestihli ešte pred sezónou výskytu kliešťov, môžete sa nechať zaočkovať aj v zrýchlenej schéme, ide o to, aby sa tvorba protilátok proti vírusom kliešťovej encefalitídy navodila čo najskôr.

Klasická očkovacia schéma – v takom prípade očkovanie chráni asi tri roky, potom sa odporúča preočkovanie.

 • druhá dávka nasleduje 28. deň po prvej dávke,
 • tretia dávka nasleduje 300 dní po druhej dávke.

Zrýchlená očkovacia schéma – preočkovať by ste sa mali dať po jeden a pol roku.

 • druhá dávka nasleduje 7. deň po prvej dávke,
 • tretia dávka nasleduje 21. deň po druhej dávke.

Čo zaplatia poisťovne

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde nie je hradené z verejného zdravotného poistenia, preto ho VšZP neuhrádza.

Dôvera

Očkovanie pozostáva z troch dávok, tretiu dávku poisťovňa Dôvera prepláca každému svojmu poistencovi. Nezabudnite zdokladovať zakúpenie všetkých troch dávok vakcíny. K dispozícii sú tieto očkovacie látky:

Pre deti:

 • 23735 FSME IMMUN 0,25 ml Junior sus inj 1x0,25 ml/1,19 μg
 • 42469 ENCEPUR Children sus-inj 1x0,25 ml + i

Pre dospelých:

 • 76041 ENCEPUR Adults sus-inj 1x0,50 ml
 • 94989 FSME IMMUN 0,5 ml sus inj 1x0,5 ml/2,4 μg
 • 32827 ENCEPUR Adults sus-inj 1x0,50 ml + i

Uhradená suma vakcíny pre deti dosahuje maximálne 21,28 € a v prípade vakcíny pre dospelých 22,68 €.

Union

Union zdravotná poisťovňa svojim poistencom od jedného roka poskytuje úhradu vo výške 50 % z ceny každej z troch dávok vakcíny proti kliešťovej encefalitíde (spolu približne 25 až 30 EUR v závislosti od ceny vakcíny), poistenec si hradí 50 % z ceny troch dávok vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 2. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 3. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 4. Čím môže Slovensko pomôcť vo svete? Ukážkovou nemocnicou
 5. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Záujem o akcie Pilulky prekonal naše očakávania
 9. Stretne sa minister, bankár a analytik. Zhodnú sa na niečom?
 10. Prieskum: Prázdnu peňaženku už zažilo sedem z desiatich Slovákov
 1. Úpravy automobilov pre ZŤP
 2. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 3. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 7. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 8. Tovar vám vynesú na miesto, ktoré ukážete prstom
 9. Slováci sú pri výbere investičných produktov čoraz náročnejší
 10. Humenčanov čakajú extra zľavy
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 27 275
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 23 158
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 17 302
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 14 076
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 13 310
 6. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 10 088
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 237
 8. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 8 973
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 961
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 790
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Za vyliečených považujú ľudí aj bez testu. Je to podložené výskumom, tvrdia hygienici

Aj bez testu môže karanténu ukončiť len lekár alebo hygienik.

Ilustračné foto.

Armáda predstavila základný plán celoplošného testovania

Ministerstvo obrany identifikovalo päťtisíc odberných miest.

Testovanie obyvateľov na Covid-19 v odberovom centre v Košiciach.

Koronavírus na Slovensku: Máme nedeľný rekord, nákaza sa šíri v rodinách a práci (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo za nedeľu 860 ľudí pozitívne testovaných na nový koronavírus. Laboratóriá otestovali 5 025 vzoriek. Pribudli aj štyri úmrtia pacientov s Covid-19, celkovo si pandémia vyžiadala 92 obetí. Vyliečilo sa ďalších 177 osôb. Aktívnych prípadov nákazy je 23 067.

Testovanie na nový koronavírus.
Prezidentka Zuzana Čaputová počas navštevy Univerzitnej nemocnice v Martine.