SME

Nosové polypy znepríjemňujú život

Čím skôr sa vyskytnú v mladšom veku, tým je ich prognóza horšia. Presná príčina vzniku nosových polypov nie je známa. Predpokladá sa možný alergický, infekčný, metabolický aj genetický pôvod.

Dôsledkami neliečených nosových polypov bývajú bolesti hlavy, únava, nespavosť, celkové oslabenie organizmu, čo môže spôsobiť mnohé ťažkosti.Dôsledkami neliečených nosových polypov bývajú bolesti hlavy, únava, nespavosť, celkové oslabenie organizmu, čo môže spôsobiť mnohé ťažkosti. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Nosové polypy obvykle vyrastajú zo sliznice prínosových dutín, ale aj zo sliznice nosovej priehradky alebo nosových lastúr. Vyskytujú sa v každom veku, buď izolovane, alebo ako súčasť niektorých chorôb. Ak polypy rastú, upchávajú nosovú dutinu, no pri dlhotrvajúcom raste roztláčajú aj nosové kosti a môžu sa šíriť aj do nosohltana. Sú výsledkom dlhotrvajúceho zápalu nosa a prínosových dutín, pri ktorom opúcha sliznica nosa. Prítomnosť nosových polypov spôsobuje problematické dýchanie nosom, a tým aj poruchu prevzdušnenia prínosových dutín, hltana, hrtana a priedušiek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aké ťažkosti spôsobujú

Polypy môžu rásť pomerne dlho, kým sa začnú ťažkosti. Pacient má zhoršené dýchanie cez noc, zhoršený alebo žiadny čuch. Smrkanie má sťažené, v nosovej dutine a prínosových dutinách sa mu hromadí sekrét, ktorý často zateká do nosohltana a hrdla. Pacient cíti tupý tlak až bolesť za očami, nad čeľustnými alebo čelovými dutinami.

O diagnostike a možnej liečbe nosových polypov sme sa rozprávali s MUDr. Renatou Kučerovou, otorinolaryngologičkou z Centra Kramáre a ORL ambulancie jednodňovej chirurgie v Bratislave.

Čo vidí ORL lekár pri pohľade do nosovej dutiny chorého pacienta?

Každého pacienta, ktorý príde do ORL ambulancie s tým, že má sťažené dýchanie, prípadne poruchu čuchu, zatekanie hlienov, lekár vyšetrí tzv. prednou i zadnou rinoskopiou, čo je bežné vyšetrenie nosových priechodov. Ak sa v nosovej dutine nachádzajú nosové polypy alebo má lekár podozrenie, že polypy alebo výrazne zhrubnutá sliznica sa nachádzajú v čuchových, čeľustných alebo čelových dutinách, volí CT vyšetrenie, aby pozrel rozsah ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Endoskopom si prezrie celý nosový priechod, sleduje aj stav sliznice nosových priechodov, nosovej priehradky, ktorá môže byť vybočená až do oblasti nosohltana. Ak ťažkosti trvajú dlhšie, môžu polypy vypĺňať aj veľkú časť nosového priechodu a vtedy ani nie je možné endoskopiu vykonať, pretože pacient zle a ťažko dýcha nosom v priebehu dňa aj noci, bolí ho hlava, má pocit tlaku v čelovej oblasti alebo pod lícami. Je to stav, keď nosové polypy vypĺňajú nielen nosové priechody a čuchové dutiny, ale všetky prínosové dutiny.

Viete určiť podľa anatomických štruktúr rozsah ochorenia?

Pomocou spomínaných vyšetrení klasifikujeme tri stupne nosovej polypózy. 1. stupeň – nosové polypy sú veľmi malé a nachádzajú sa len v oblasti tzv. stredného nosového priechodu. 2. stupeň predstavuje už rozsiahlejší nález, keď sa polypy nachádzajú v strednej časti priechodu, ale nijako výrazne nezasahujú do nosovej dutiny. Pri 3. stupni už predstavujú rozsiahlu nosovú polypózu – masívne polypy už vypĺňajú nosový priechod a priľahlé dutiny.

SkryťVypnúť reklamu

Je rozdiel vo vyšetrení dieťaťa a dospelého pacienta?

U detí nerobíme spomínané vyšetrenia hneď pri prvej návšteve. Rodičom však vysvetlíme, čo budeme robiť a pri ďalšej kontrole už dieťa lepšie spolupracuje a nebojí sa. U dospelého pacienta začíname lokálnou anestéziou – do nosa vstrekneme sprej s obsahom lokálneho anestetika, necháme niekoľko minút pôsobiť a potom robíme samotné vyšetrenie.

Ako liečite nosové polypy, keď nepoznáte príčinu ich vzniku?

Aj keď nie vždy vieme, prečo konkrétny pacient nosové polypy má, liečba je podobná a veľmi často chirurgická. Len malý nález prvého stupňa liečime najskôr konzervatívne. Všetky ostatné chirurgicky. Cieľom každej liečby je, aby sa pacientovi uľavilo, lepšie dýchal nosom, vrátil sa mu čuch. Aby sme pacienta na operačný zákrok lepšie pripravili, medikamentózna liečba predchádza chirurgickej. Najmä pri rozsiahlej polypóze je potrebná pred operáciou celková kortikoidná terapia aspoň počas dvoch týždňov a lokálna liečba vo forme kvapiek alebo sprejov.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy siahate po chirurgickej liečbe?

Chirurgická liečba je nevyhnutná na úplné vyriešenie zdravotných ťažkostí. Medikamentózna jej len predchádza. Výkony sa robia v celkovej anestézii pomocou endoskopu a kamerového systému, aby sa optickou kontrolou vyčistili všetky dutiny.

Aká je pooperačná starostlivosť o pacienta?

Po chirurgickom výkone sa má pacient veľmi rýchlo dobre. Po operácii si musí ošetrovať sliznicu nosa masťami, vodnými roztokmi, dlhodobo po operácii užíva sprej alebo kvapky proti tvorbe nových nosných polypov a na upokojenie operovanej sliznice. Po operácii pacient začne dýchať nosom, postupne sa mu môže vrátiť aj čuch a zmierniť tvorba hlienu.

Aké sú dôsledky neliečených nosových polypov?

Okrem straty čuchu sú to neustále bolesti hlavy, únava, nespavosť, celkové oslabenie organizmu, čo môže spôsobiť veľa iných ťažkostí. Po každom zákroku posielame polypy na histologický rozbor. Tým, že sa pacient vyhýba liečbe, do istej miery riskuje, že nevie, či má bežné nosové polypy, alebo niečo iné, čo si vyžaduje iný prístup a terapiu.

SkryťVypnúť reklamu

Vyskytujú sa pri liečbe aj komplikácie?

Dnešná moderná liečba nosových polypov má skôr samé výhody a, našťastie, komplikácie sa vyskytujú len zriedkavo a skôr vzniknú počas operácie, ako po nej. Tie sa však vyriešia ešte na operačnom stole.

Polypy sú dlhodobým ochorením, často so sklonom k recidíve. Aká je prognóza ochorenia pri správnej liečbe?

Žiaľ, ani správna liečba nemusí zabrániť recidíve ochorenia. Sú pacienti, ktorí sa príkladne starajú o sliznicu nosa a napriek tomu sa objaví recidíva. Je však veľa pacientov, ktorým sa po chirurgickej a následnej medikamentóznej liečbe polypy už viac neobjavia. Súvisí to práve s etiológiou ochorenia, ktorá je pestrá. U ľudí, ktorí majú alergie alebo polypy, a vznikajú napríklad na podklade rôznych metabolických či imunologických faktorov, môže nastať recidíva ochorenia. Správnou liečbou však možno recidívu oddialiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 865
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 911
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 993
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 812
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 780
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu