SME

Ako prežiť rýchle zmeny počasia bez ujmy na zdraví

Veľké teplotné výkyvy a prudké zmeny tlaku nás dnes môžu prekvapiť v každom ročnom období. Ako ich bez problémov zvládnuť?

Ilustračné foto: FotoliaIlustračné foto: Fotolia

Cievy a počasie

Zmeny vonkajšej teploty pôsobia na náš srdcovocievny systém. V chlade sa cievy zužujú a v teple, naopak, rozširujú. "Keď sú cievy teplom rozšírené, srdcovo-cievny systém musí prepumpovať väčšie množstvo krvi, je viac zaťažený.

S meniacou sa teplotou vzduchu sa menia aj požiadavky na náš pitný režim, v teple treba viac chladiť, čo zabezpečuje potenie, a tak treba zvýšiť príjem tekutín," vysvetľuje všeobecný lekár Peter Lipták. V rámci prevencie môžete posilniť svoje cievy napríklad striedaním teplej a studenej sprchy. Budú sa tak lepšie adaptovať na zmeny vonkajšej teploty.

SkryťVypnúť reklamu

Ste meteosenzitívni?

Na zmeny počasia precitliveno reagujú väčšinou ľudia, ktorí majú oslabené adaptačné mechanizmy organizmu nejakým ochorením alebo vekom. "Čím sme starší, tým sme všetci citlivejší na počasie," tvrdí Peter Lipták. K príznakom meteosenzitivity patria:

  • bolesti hlavy a zubov
  • únava, depresia, nepokoj
  • závraty, malátnosť
  • poruchy spánku
  • bolesti v miestach starých rán a zlomenín
  • reumatické bolesti
  • srdcovo-cievne problémy
  • zhoršené alergické reakcie.

Sledujete záťažový stupeň?

Biometeorologické predpovede rozlišujú päť stupňov, ktorými udávajú vplyv počasia na ľudské telo. Samotné číslo nám však veľa nepovie, dôležité je vedieť, akého zdravotného rizika sa konkrétne týka. To je vždy udané v texte biometeorologickej predpovede. Napríklad zmeny tlaku vzduchu môžu vplývať na srdciarov, zmeny vlhkosti zase na reumatikov a astmatikov.

SkryťVypnúť reklamu

Klíma sa mení

Prečo je počasie v posledných rokoch nestabilnejšie ako v minulosti? Meteorológovia tvrdia, že na vine je globálne otepľovanie našej planéty. Do ovzdušia sa dostáva viac vodných pár, a to spôsobuje, že sú zmeny v atmosfére prudkejšie a častejšie ako kedysi.

Srdce v horúčavách

Letné horúce počasie môže spôsobiť zdravotné problémy ľuďom chorým na srdce. "Pacientom so zlyhávajúcim srdcom alebo po infarkte by som odporučil byť radšej v chládku a v pokoji, nevykonávať namáhavé fyzické aktivity a prijímať dostatok tekutín, aby fungovalo chladenie organizmu," odporúča Peter Lipták a dodáva, že vždy je dobré poradiť sa s ošetrujúcim lekárom.

V niektorých prípadoch srdcových ochorení sa odporúča obmedziť príjem vody a soli, to však môže byť v letných horúčavách nevhodné. V lete potrebujeme, keďže sa viac potíme, viac piť aj soliť.

SkryťVypnúť reklamu

3 otázky na odborníka

Odpovedá všeobecný lekár Peter Lipták.

Aké sú podľa vás zdravotné riziká rýchlo sa meniaceho počasia?

- Je to veľmi individuálne, niekto je na počasie citlivý viac, iný menej. Niektorých ľudí bolí hlava pred dažďom. Sú takí, ktorých pri zmene počasia bolievajú staré zlomeniny, aj takí, ktorí reagujú meteosenzitívne psychikou, napríklad bývajú v súvislosti so zmenami počasia depresívni alebo veľmi aktívni. Myslím si však, že bežne nemáme dôvod na prehnané obavy, ak sme dostatočne flexibilní a vieme sa prispôsobiť meniacim sa vonkajším podmienkam. To znamená, že sa obliekame primerane k vlhkosti a teplote vzduchu a využívame adaptačné mechanizmy, ktoré máme k dispozícii. Určite je dôležité nevystavovať sa horúcemu slnku okolo obeda, nosiť dáždnik, keď prší a kabát, keď je vonku zima. Ak sa počasie zmení doslova zo dňa na deň, treba tomu adekvátne prispôsobiť oblečenie, pitný a stravovací režim.

SkryťVypnúť reklamu

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí mávajú pri zlom počasí depresiu?

- Aby každý deň hľadali vo svojom živote niečo pozitívne. To, že vonku prší, ešte neznamená, že sa nemôžu mať dobre. Stačí si zájsť do kina, posedieť s priateľmi alebo nájsť nejaké inú, príjemnú činnosť, pri ktorej pookrejú. Iste, existujú ľudia, ktorí trpia abúliou, tí to majú o niečo ťažšie. Ide o psychickú poruchu, ktorá sa prejavuje nedostatkom vôle na akúkoľvek činnosť. Jej spúšťačom môže byť aj škaredé počasie. Je to taký stav, keď sa vám vôbec nič nechce. Ale aj v takom prípade sa dá zabojovať, všetko je len o aktívnom prístupe. Kto naozaj chce, ten si vždy dokáže nejako pomôcť.

O chvíľu tu máme leto. Čo by ste nám odporučili v súvislosti s horúcim letným počasím?

SkryťVypnúť reklamu

- Samozrejme, nezabudnúť na dobrý pitný režim. A potom si treba dávaťpozor na používanie klimatizácie. Ak ju nesprávne nastavíte - na prinízku teplotu, budete vystavení veľkým teplotným výkyvom zakaždým,keď vyjdete z klimatizovanej miestnosti. Ale aj keď ju nastavíte správne, môžete byť vystavení určitým rizikám, napríklad šíreniu rôznych infekcií a alergénov alebo problémom z ofúknutej chrbtice.

Ako sa môžeme chrániť

Ak patríte medzi ľudí citlivých na počasie, môžete si pomôcť:

  1. Správnou výživou – na posilnenie imunity je dobré konzumovať ľahkú stravu bohatú na antioxidanty, bez umelých chemických prísad, obmedziť ťažké vyprážané, pečené jedlá, bielu múku a cukor. Zároveň treba dbať na zdravý pitný režim.
  2. Primeraným denným rytmom – ide najmä o rytmické striedanie záťaže a uvoľnenia, práce a odpočinku. Po každom vypätí by sme si mali dopriať dostatok času na regeneráciu, aby sme boli odolnejší k záťažovým situáciám aj záťaži pri zmene počasia.
  3. Pohybom – odolnosti organizmu prospieva najmä mierny, ale pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu.
  4. Relaxáciou – ako prevencia k meteosenzitivite sa osvedčili rôzne fyziatrické procedúry, ako sú plávanie v bazéne, saunovanie, rôzne druhy masáží a elektroliečba. Biometeorológovia odporúčajú vyskúšať aj klimatoterapiu, ktorá využíva liečebné účinky klímy a ponúkajú ju niektoré kúpeľné domy v čistom prírodnom prostredí.
  5. Otužovaním – keď si vaše telo zvykne na prudké prechody z tepla do zimy a naopak pri otužovacích procedúrach, nebudete s tým mať problémy ani pri výkyvoch počasia.

Zdroj: www.biopocasie.sk

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 239
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 497
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 182
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 112
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 950
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 677
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 841
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 358
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu