v potrave.
Veľmi dôležité je teda vedieť, čo by nemalo chýbať na tanieri dieťaťa, ale aj tehotnej a dojčiacej ženy, aby dieťatko už od svojho počatia dostávalo všetky potrebné živiny, ktoré sú nevyhnutné pre jeho zdravý vývin a rast. Na skladbu potravy u detí treba dbať v každom ich veku.
Mnohí rodičia si neuvedomujú, že dieťa nie je zmenšený dospelý, a tak aj strava musí byť prispôsobená jeho špecifickým požiadavkám. Podľa odborníkov na výživu by v strave dieťaťa nemali chýbať mlieko a mliečne výrobky, dôležitu súčasťou je podľa odborníkov na výživu aj mäso (hydina, morka, chudé hovädzie mäso) pre obsah esenciálnych aminokyselín.
Samozrejmosťou je čerstvá zelenina a ovocie, pre obsah vitamínov, minerálov, vlákniny a iných dôležitých ochranných látok, ako sú karotenoidy, lykopén či flavonoidy a pod. A už odmalička by v jedálnom lístku dieťaťa nemali chýbať ryby, ktoré obsahujú bielkoviny a minerály, ako aj polynenasýtené mastné kyseliny EPA a DHE, ktoré zohrávajú významnú rolu aj v zdravom vývoji a dozrievaní mozgu.
Ako sa vyvíja mozog?
Je to veľmi zložitý proces a v rôznych obdobiach vývoja dieťaťa ho ovplyvňujú nielen rôzne regulačné i genetické mechanizmy, ale aj rôzne látky. Odborníci v súvislosti s vývojom mozgu používajú termín plasticita – znamená to, že mozog sa počas celého života neustále mení, tvoria sa nové nervové spojenia.
Dozrievanie mozgu – čiže dosiahnutie určitej stabilnej úrovne, prebieha do skorej dospelosti, práve preto je dôležité dbať na to, aby dieťa počas celého obdobia svojho vývinu prijímalo dostatok všetkých dôležitých látok. Úroveň vývinu mozgu sa u dieťaťa prejavuje prejavuje prostredníctvom jeho psychických a motorických funkcií.
Dôležité „omega trojky“
Niektoré látky – a patria k nim napríklad aj esenciálne mastné kyseliny, si telo nedokáže samo vyprodukovať, a preto je nevyhnutné, aby sme ich prijímali v potrave. Také sú aj spomínané mastné kyseliny – poznáte ich možno skôr pod označením omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Sú veľmi dôležitou súčasťou mnohých metabolických procesov, ktoré prebiehajú v organizme.
Zdravému vývinu a fungovaniu mozgu prospievajú najmä omega 3 mastné kyseliny, a z nich zvlášť kyselina dokozahexaenová – DHA. Rodičia by mali dbať na pravidelný a dostatočný prísun omega 3 mastných kyselín aj u detí v školskom veku – napomáhajú totiž lepšiu koncentráciu a výkonnosť. Keďže najvyššie nároky na psychickú aktivitu dieťaťa sa kladú v dopoludňajších hodinách, keď je dieťa v škole, nezastupiteľné miesto majú zdravé raňajky.
Aby ste podporili aj činnosť mozgu svojho školáka, je vhodné, ak ich súčasťou budú napríklad aj potraviny s obsahom omega 3 mastných kyselín. Vhodná skladba raňajok je totiž dôležitá pre prísun energie a aj živín dôležitých pre činnosť mozgu, pre zlepšenie koncentrácie a vnímania ako aj výkonnosť pamäti. Mozog je totiž orgán veľmi náročný na spotrebu energie – na celkovej energetickej spotrebe organizmu sa podieľa 15 percentami.
Omega 3 mastné kyseliny
Spolu s omega 6 mastnými kyselinami sú to tzv. polynenasýtené mastné kyseliny. Omega 3 mastné kyseliny sú:
- kyselina alfa-linolénová,
- kyselina eikozopentaenová – EPA,
- kyselina dokozahexaenová – DHA.
Prečo DHA?
Táto kyselina je totiž prirodzenou súčasťou a základnou stavebnou zložkou sivej mozgovej kôry (ale napríklad aj srdca či očí), je hlavným štrukturálnym tukom v mozgu – tvorí až 97 percent všetkých omega 3 mastných kyselín ktoré sú v ňom obsiahnuté, a napríklad aj v očiach je to tiež veľmi vysoký podiel – až 93 percent. DHA kyselina je veľmi dôležitá pre budúcu matku, plod i narodené dieťa.
Odborníci hovoria, že vývoj nervovej sústavy – mozgu a miechy je najvýraznejší počas druhého trimestra tehotenstva a druhého roku dieťaťa. Preto je už počas tehotenstva i počas dojčenia veľmi dôležité, aby matka prijímala dostatok tejto polynenasýtenej mastnej kyseliny v strave, prípadne vo forme doplnkov výživy. Podporuje totiž vývoj nervovej sústavy plodu i dojčaťa, jeho poznávacie schopnosti a schopnosti koncentrácie, priaznivo vplýva dokonca aj na zvyšovanie IQ.
Kde ich nájdeme
- najmä morské ryby,
- mandle, vlašské orechy,
- sója, tofu,
- niektoré rastlinné oleje (repkový, ľanový ale aj konopný).
Čomu prospievajú
- priaznivo pôsobia na zdravie nervovej sústavy (mozog, miecha), očí,
- podporujú imunitu,
- pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu (prevencia aterosklerózy),
- znižujú tlak krvi,
- majú priaznivé účinky pri liečbe astmy, cukrovky, artritídy, psoriázy, ochorení obličiek i rakoviny,
- priaznivo vplývajú aj na zdravie pokožky.