Bratislava 1. októbra (TASR) - Astmou trpí vo svete 100 až 150 miliónov ľudí. Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre respiračné ochorenia Peter Krištúfek poukázal na to, že za posledné desaťročie sa výskyt uvedeného ochorenia v západnej Európe zdvojnásobil. Na Slovensku po otvorení hraníc konzumáciou nových druhov potravín a ovocia a zmenou životného štýlu sa v súčasnosti zaznamenáva stúpajúci trend. Odhaduje sa, že astma sa vyskytuje u dvoch až piatich percent dospelej populácie a dvojnásobne viac u detskej populácie, povedal Krištúfek na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
Na zmenu spôsobu kúrenia, ako aj vetrania v bytoch aj úradoch upozornil hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre alergológiu Peter Pružinec. Podľa neho napríklad klimatizačné zariadenia v úradoch, reštauráciách a podobne ohrozujú dýchacie cesty. Vysvetlil, že astma sa vyznačuje zúžením dýchacích ciest a ich zápalom, čo je potrebné liečiť. Od stupňa astmy závisí spôsob liečenia.
Pružinec upozornil, že vysoká cena lieku ešte neznamená drahú liečbu a nízka cena lacnú. Vysvetlil, že drahší, kvalitný liek môže pomôcť pacientovi natoľko, že nemusí užívať iné lieky a prípadne byť hospitalizovaný. Na Slovensku nie sú známe presné údaje o priamych a nepriamych nákladoch na liečbu astmy a ekonomických stratách, ktoré uvedené ochorenie prináša. Známe sú však údaje zo Spojených štátov amerických, kde ročne tieto náklady prekračujú 6 miliárd dolárov a vo Veľkej Británii 1,8 miliardy dolárov.
Astma je chronické ochorenie dýchacích ciest spôsobené zápalovým procesom. Prejavuje sa najmä záchvatmi kašľa.