v Piešťanoch.
Celiakia - autoimunitné, geneticky podmienené ochorenie tenkého čreva, keď organizmus bojuje proti sebe samému tvorbou protilátok - vo svete postihuje jedno percento obyvateľstva. Počet diagnostikovaných prípadov na Slovensku je približne 15 000.
Prísna diéta
Zatiaľ jedinou možnou liečbou celiakie je prísna celoživotná bezlepková diéta, ktorá spočíva vo vynechaní všetkých potravín a jedál obsahujúcich lepok. Prísne a vedomé dodržanie bezlepkovej diéty je naozaj životne dôležité, jej porušenie totiž môže mať neskôr fatálne následky, ktoré sa môžu prejaviť v podobe onkologických ochorení niektorej časti tráviaceho traktu.
Základnou príčinou spúšťania celiakie je vo vode nerozpustná špecifická zmes obilných bielkovín, tzv. lepok. Okrem obilnín, ktoré obsahujú lepok (jačmeň, pšenica a všetky jej odrody, raž, ovos) sú nebezpečné aj tie potraviny, ktoré by mohli obsahovať lepok. Sú to napríklad hotové jedlá, údeniny, sójové omáčky či zmrzlina. Lepok však môžeme nájsť dokonca aj v rúžoch, krémoch, liekoch, v zubných pastách, preto je potrebné pozorne čítať zoznam prísad na obale výrobku.
Pozor na glutamán
„Najčastejším problémom je tzv. modifikovaný škrob alebo glutamán sodný. Pokiaľ nie je uvedené, o aký druh škrobu ide, teda či ide o pšeničný, ktorý je v prípade bezlepkovej diéty zakázaný, alebo, naopak, kukuričný či zemiakový, ktoré sú povolené, tak takýto výrobok nekupujme. V reštauráciách by jedlá pre bezlepkovú diétu mali byť osobitne vyznačené, ako by mala byť vyznačená aj prítomnosť všetkých ostatných alergénov v jednotlivých ponúkaných jedlách,“ poznamenáva odborníčka.
Potraviny, ktoré neobsahujú lepok:
- kukurica, ryža, zemiaky, pohánka, strukoviny, proso, amarant,
- gaštany,
- mlieko,
- mäso – pozor na mäsové výrobky,
- ryby, vajcia, tuky, margaríny a rastlinné oleje,
- ovocie a zelenina – pozor na mrazenú pomúčenú zeleninu a na niektoré detské výživy,
- olivy, ľanové, tekvicové, slnečnicové semená, orechy,
- kryštálový cukor, med, umelé sladidlá, javorový sirup, trstinová melasa, hnedý cukor (práškový cukor môže obsahovať pšeničný škrob),
- koreniny, čerstvé bylinky,
- prášok do pečiva,
- kvasnice,
- minerálne vody, čaje, zeleninové a ovocné šťavy, káva, destiláty, víno.
Špeciálne výrobky pre chorých
Slovenská republika je jediná krajina v EÚ, kde možno bezlepkové potraviny kúpiť na lekársky predpis v lekárni. Tieto potraviny sú čiastočne hradené zo zdravotného poistenia. Cieľom bezlepkovej diéty je eliminovať z jedálneho lístka všetky potraviny obsahujúce lepok a nahradiť ich bezlepkovými potravinami, eliminovať možnosti sekundárnej kontaminácie lepkom. Strava by zo začiatku mala mať šetriaci a protihnačkový charakter, to znamená obmedziť tuky, vynechať tučné jedlá, dočasne treba vynechať aj mlieko.
Najčastejšie chyby v diéte
- „trochu lepku mi neublíži” – je to omyl, takéto vedomé chyby sa môžu prejaviť neskôr v podobe vážnejších zdravotných ťažkostí,
- totálne ignorovanie bezlepkovej diéty,
- zanedbanie kompenzácie potravín obsahujúcich lepok vhodnými potravinami – jednotvárna, nevyvážená strava,
- nedostatok vlákniny v strave – obilniny nie sú dostatočne nahradené ovocím, zeleninou a strukovinami,
- neinformovanosť pacientov.
Sekundárna kontaminácia
Okrem správneho výberu bezlepkových potravín, surovín, výrobkov je dôležité zabrániť aj sekundárnej kontaminácii, tzn. aby sa bezlepkové výrobky alebo pripravené pokrmy nekontaminovali lepkovými. V domácnosti by si mali pacienti zriadiť bezlepkový kút, skladovať bezlepkové potraviny oddelene od lepkových, používať dve dosky na vaľkanie cesta, dôkladne čistiť nádoby a kuchynské náradie, pracovať vždy len s čistými rukami a pod
Príznaky:
- bolesť brucha, kŕče,
- hnačka, zápcha,
- slabosť,
- úbytok hmotnosti a poruchy rastu, nafúknuté brucho,
- vyčerpanosť, únava, psychické ťažkosti,
- neurologické ťažkosti,
- anémia, bolesti kĺbov, kožné prejavy,
- osteoporóza,
- nedostatok vitamínov a minerálnych látok.
Základom diagnostiky je pozitívna sérológia, pri ktorej sa zisťuje hladina špecifických protilátok na lepok a biopsia tenkého čreva, pri ktorej sa zisťuje atrofia (vyhladenie) slizničných výbežkov (klkov) zabezpečujúcich za normálnych okolností vstrebávanie jednotlivých živín.
Pri prevencii tohto ochorenia treba zdôrazňovať, že lepok by mal byť postupne zaraďovaný do jedálneho lístka dieťaťa najskôr v 4. a najneskôr v 7. mesiaci života, aby si organizmus postupne na lepok mohol zvyknúť. „Je dobré vedieť, že celiatik má okrem nároku na predpis bezlepkových výrobkov aj nárok na preukaz ZŤP a sociálny príspevok,“ dodáva Ing. Jarmila Kabátová.