aním je koniec.
S bolestivým zápalom uší môžu zápasiť pri mori nielen deti, ale aj dospelí. A rovnaký zdravotný problém hrozí aj na domácich kúpaliskách a vodných nádržiach. „Ucho dieťaťa, ale aj dospelého človeka môže byť citlivé na chlórovanú vodu a môže zareagovať opuchom aj zápalom. Zdrojom vzniku ťažkostí môžu byť kvasinky a baktérie, ktoré sa nachádzajú v prírodných vodných nádržiach. Pri ponorení a potápaní sa dostanú do uší spolu s vodou a môžu vyvolať zápal v priebehu niekoľkých hodín,“ hovorí MUDr. Renáta Kučerová, otorinolaryngologička z Centra Kramáre a ORL ambulancie jednodňovej chirurgie v Bratislave.
Podľa lekárky koža vonkajšieho zvukovodu ucha reaguje tak ako koža inde na tele, a to začervenaním, opuchom, prípadne tvorbou tzv. patologického sekrétu. „Keďže zvukovod je veľmi malý priestor, takéto zmeny na koži spôsobia takmer úplné upchatie vonkajšieho zvukovodu, bolesť ucha a pocit zaľahnutia. Ochorenie sa vyskytuje rovnako často u detí i u dospelých. Žiaľ, u detí sa infekcia môže prejaviť rýchlejšie a rýchlo spôsobiť horšie príznaky,“ hovorí lekárka.
Pozor na vodu
Dôležité je vybrať si vhodné prostredie na kúpanie. Pri kúpaní vo vodnej nádrži sa treba informovať, či je hygienicky neškodlivá. Ak sa u ľudí po kúpaní v nevyhovujúcej vode vyskytli zdravotné problémy, treba sa jej radšej vyhnúť, prípadne nepotápať sa v nej a čo najskôr sa osprchovať. Ak sa infikovaná voda predsa len dostane do uší, je vhodné ich lokálne ošetriť dezinfekčnými voľne predajnými kvapkami, ktoré pomôžu k tomu, aby sa zápal nerozvinul. Bazény a verejné kúpaliská by mali byť relatívne bezpečné a kontrolované.
Zápal stredného ucha
Oveľa vážnejším ochorením je zápal stredného ucha. „Zápal stredného ucha môže vyprovokovať postupujúca infekcia z vonkajšieho zvukovodu alebo môže vzniknúť ako samostatný zápal, či reakcia na kontakt s baktériami, vírusmi, pri čom sa nezapáli koža zvukovodu, ale sliznica stredného ucha. Zápalu môže dopomôcť aj studený vietor či predchádzajúci infekt dýchacích ciest. Pri nádche sa môže infikovaný hlien dostať až do oblasti strednoušnej trubice, a tak spôsobiť zápal stredného ucha,“ vysvetľuje otorinolaryngologička.
Zápal stredného ucha sa lieči lokálnymi kvapkami do ucha a k liečbe sa podľa potreby pridáva aj celková antibiotická liečba. Zápal vonkajšieho zvukovodu by mal liečiť odborný lekár, pretože až pri podrobnom vyšetrení uší a dýchacích orgánov sa dá stanoviť presná príčina zápalu, a tak ochorenie správne liečiť. Samozrejme, na dovolenke je vhodné mať pri sebe ušné kvapky, na začiatku sa dá nimi pomôcť. Ak však bolesť ucha nastúpi, nech ste kdekoľvek, treba vyhľadať odborníka.
Deti sú zraniteľnejšie
Sú detské ušká náchylnejšie na zápaly ako uši dospelých? „Pokiaľ ide o vonkajší zvukovod, detské ušká sú menšie, zvukovod užší, preto sa tam zápal môže rýchlejšie rozvinúť. Pri zápale stredného ucha treba dávať pozor na soplíky, pretože u detí je strednoušná trubica, ktorá spája nosohltan so stredným uchom, postavená kolmejšie na nosohltan, je širšia a kratšia, takže hromadenie soplíkov v nose a nosohltane môže podporiť vznik zápalu stredného ucha.“ vysvetľuje lekárka. Pri zápalových procesoch ucha neodporúčame ani cestovanie lietadlom, pretože bolesť ucha sa môže ešte zintenzívniť zmenou tlaku pri pristávaní lietadla.
Ako sa ubrániť bolestiam ucha:
- Ak neliečime nádchu, hlien môže vyvolať bakteriálnu infekciu a zápal.
- Ak sa začnú prvé bolestivé príznaky ochorenia, do ucha treba hneď nakvapkať kvapky, ktoré predpíše lekár.
- Pri nádche treba pravidelne fúkať nos – každú nosnú dierku zvlášť. Vzápätí treba do nosa nakvapkať kvapky.
- Ak dieťa trpí na časté zápaly ucha, rodičia by mali pred dovolenkou navštíviť odborného lekára, ktorý skontroluje, či nemá v zvukovode zaschnutý ušný maz, pretože ten vo vode môže napučať a spôsobiť zaľahnutie v uchu.
- Pri zápale vonkajšieho zvukovodu dieťa môže cestovať lietadlom, je „iba“ citlivejšie na bolesť. Pri zápale stredného ucha lekári cestu lietadlom neodporúčajú.