
Nejednému pacientovi pri pohľade na tento prístroj asi stuhne úsmev. Ak vám však lekár podrobne vysvetlí, ako bude prebiehať vyšetrenie, pacient sa nezľakne ani cytoskopu. Je to asi 30-centimetrová kovová ihlica, ktorou sa lekár pozerá cez penis do močového mechúra. Aj keď sa to možno nezdá, vyšetrenie je viac-menej bezbolestné, lebo orgány sa umŕtvia špeciálnym gélom. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
Pacient: „Pán doktor, mám problém: Už dlhší čas ma nutkalo na močenie a chodil som v noci močiť 2-3-krát. V posledných mesiacoch musím tlačiť, aby som sa mohol vymočiť a mám taký pocit, že to nejde úplne. Ani moja sexuálna výkonnosť už nie je taká ako pred desiatimi rokmi.“
Doktor: „Pozrieme sa na to. Mávate bolesti v podbrušku?“
Pacient: „Mávam občas tlaky v podbrušku, najmä pred močením. Po močení sa mi trochu uľaví ale len na krátky čas.“
Doktor: „Vypísali ste dotazník, ktorý vám dala sestrička v čakárni?“
Pacient: „Áno. Presne vystihol moje problémy.“
Doktor: „Poďte, pozrieme sa na to. Najprv spravíme sonografiu močových ciest. Tá nám povie viac.“
Pacient: „Nebolí to?“
Doktor: „Vôbec nie. Ľahnite si na lôžko a obnažte si brucho. Sonda sonografu zachytí odrazené ultrazvukové vlny od vašich tkanív a orgánov a ja vidím na obrazovke, čo sa skrýva v hĺbke vášho tela. Obličky máte primeranej veľkosti a tvaru, bez nádoru, kamene nevidím a moč sa vám v obličkách nehromadí. Pozrieme sa ešte na močový mechúr. Močový mechúr máte bez kameňov, steny hladké a vidím zväčšenú prostatu, jej odhadovaná hmotnosť je 50 gramov. Pôjdete sa ešte vymočiť do pohára. Snažte sa vymočiť úplne. Pozrieme ešte, koľko vám zostáva moču v močovom mechúri.“
Pacient: „Moč som vymočil do pohára. Viac to už nešlo.“
Doktor: „Ešte raz si ľahnite. Vidím, že v mechúri vám zostalo 120 ml moču.“
Pacient: „Je to zlé? Kde je vlastne tá moja zväčšená prostata?“
Doktor: „Svedčí to o obštrukcii, ktorá je spôsobená zväčšenou prostatou, alebo inak povedané, vaša zväčšená prostata sa správa ako štupeľ, ktorý vám zabraňuje úplne sa vymočiť. Ak sa prostata zväčší, tak zabraňuje plynulému odtoku moču. Teraz vám ešte odoberieme krv, z ktorej stanovíme nádorové markery a potom ešte vyšetríme prostatu pohmatom. Po odbere krvi si stiahnite nohavice, pozrieme sa na ňu cez konečník.“
Pacient: „Bude to bolieť? Je to nevyhnutné?“
Doktor: „Pohmatové vyšetrenie prstom cez konečník je cenné, lebo takto môžem vyšetriť konzistenciu prostaty, ktorá je dôležitá pre odlíšenie rakoviny prostaty a jej ohraničenie, veľkosť a prípadne prítomnosť zvápenatených častí alebo ložísk hnisu. Cez konečník môžeme prostatu vyšetriť aj špeciálnou sonografickou sondou. Je to nepríjemné, ale bolieť to nebude.“
Pacient: „Prečo ste mi odobrali aj vzorku krvi? Čo z nej zistíte?“
Doktor: „Okrem základných biochemických parametrov, ktoré vypovedajú o obličkovej funkcii zistíme aj hladinu špecifického antigénu. Ak je jeho hladina zvýšená, môže ísť o rakovinu prostaty. Zistíme tak veľmi jednoducho možné začiatočné štádiá rakoviny, ktoré sú plne liečiteľné. Ak je zvýšená hladina, vykonáme biopsiu prostaty.“
Pacient: „Preboha, biopsia? Iste to bolí!“
Doktor: „Biopsia je odber vzorky tkaniva na histologické vyšetrenie, ktoré definitívne potvrdí alebo vyvráti podozrenie na rakovinu. Robíme ju bioptickou pištoľou práve preto, aby vás to nebolelo. Odber vzorky je taký rýchly, že to ani nestihnete zaregistrovať. Čiže bolieť vás to nebude.“
Pacient: „Zväčšenie prostaty ešte nemusí znamenať rakovinu?“
Doktor: „Samozrejme, že nie. Najčastejšou príčinou zväčšenej prostaty je benígna prostatická hyperplázia, čo je nezhubné ochorenie, ktoré vieme úspešne liečiť.“
Pacient: „Aké sú možnosti liečby zväčšenej prostaty, ak sa u mňa rakovina nepotvrdí? Budem musieť ísť na operáciu prostaty? Bojím sa operácie.“
Doktor: „Kto by sa operácie nebál. Keby to bolo nevyhnutné, operáciu treba vykonať, ale vo vašom prípade zrejme vystačíme s medikamentóznou liečbou. Máme k dispozícii lieky, ktoré zmiernia nepríjemné ťažkosti, len ich musíte poctivo užívať.“
Pacient: „To som rád. Ale čo ak predsa len lieky zlyhajú?“
Dokto: „Tak pristúpime k operačnému riešeniu.“
Pacient: „Po operácii budem močiť normálne? Nebudem musieť nosiť hadičku?“
Doktor: „V súčasnosti máme k dispozícii rôzne druhy operačných postupov. Ich výber závisí najmä od veľkosti prostaty a od prítomnosti komplikujúcich faktorov. Po operácii by ste katéter v močovej rúre mali zavedený len pár dní a zmyslom operácie je, aby ste močili bez ťažkostí, podobne ako v mladosti.“
Pacient: „Aké komplikácie môžu vzniknúť, keby som sa neliečil?“
Doktor: „Môže dôjsť predovšetkým k absolútnej neschopnosti sa vymočiť. Ďalšou komplikáciou môže byť vznik kameňov v močovom mechúri, krvácanie, infekcie a v neposlednom rade až zlyhanie obličiek.“ (r)