SME
Sobota, 1. apríl, 2023 | Meniny má Hugo

Počet alergikov má každoročne u nás stúpajúcu tendenciu

BRATISLAVA - Počet alergikov na celom svete každoročne narastá, tento trend neobchádza ani Slovensko. Ako ďalej agentúru SITA informoval Peter Bubla z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), svet si 8. júla pripomína Medzinárodný deň alergií.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Podľa doteraz zverejnených prieskumov sa na Slovensku za posledných sto rokov počet alergikov zvýšil z pol percenta populácie na 40 percent. V roku 2011 evidovali na Slovensku 421 242 pacientov s alergickou nádchou, z toho 210 785 pacientov malo pretrvávajúce príznaky počas dlhšieho časového obdobia. S bronchiálnou astmou bolo evidovaných 186 868 pacientov, pričom 9 570 malo ťažkú formu. Počet pacientov s atopickou dermatitídou bol 50 472. Žihľavkou trpelo 29 616 evidovaných pacientov a počet pacientov s opuchom kože a podkožného tkaniva vzrástol z 888 pacientov v roku 2009 na 1 134 pacientov v roku 2011.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce na svete a predstavujú tak spoločenskú ako aj ekonomickú záťaž v oblasti kvality života, počtu vymeškaných dní v práci alebo v škole, výdavkov na lieky, či dokonca úmrtnosti.

Svetová alergologická organizácia (WAO) vydala v roku 2011 doposiaľ prvú Bielu knihu alergií na svete, ktorá informuje o dramatickom náraste rôznych alergických ochorení v celosvetovom meradle a zároveň predstavuje inovatívne a preventívne riešenia v boji proti týmto ochoreniam. Medzi alergické ochorenia patrí astma, alergická nádcha, anafylaxia, alergia na lieky, potraviny a hmyz, ďalej ekzémy, žihľavka (urtikária) a angioedém.

Zo zverejnených štatistík v publikácii napríklad vyplýva, že na alergickú nádchu trpí celosvetovo až štvrtina populácie a počet nových prípadov stále rastie. Takisto bol zaznamenaný veľký nárast potravinových alergií. Podľa odhadov na ne trpí približne 200 až 250 miliónov ľudí na celom svete. S príznakmi žihľavky a angioedému sa počas života stretne približne 20 percent ľudí. Alergia na hmyz môže mať fatálne následky až u polovice populácie.

SkryťVypnúť reklamu

"Ide o prípady, keď človek napríklad ihneď po uštipnutí nevyhľadá lekársku pomoc, keďže predtým mu tento druh alergie nebol zistený," vysvetlil Bubla. Alergia na lieky môže postihnúť až jedného z desiatich obyvateľov a pri spôsobení anafylaktického šoku je zodpovedná za odhadovaných 20 percent úmrtí.

Až u tretiny pacientov trpiacich na jeden alebo viacero druhov alergie sa toto ochorenie rozvinie do astmy. Podľa odhadov WHO trpí približne 300 miliónov ľudí na astmu a zároveň je to aj najčastejšie chronické ochorenie u detí. Americká akadémia pre alergiu, astmu a imunológiu predpokladá do roku 2025 nárast počtu astmatikov o viac ako 100 miliónov. Každoročne je toto zatiaľ neliečiteľné ochorenie zodpovedné za približne 250 tisíc predčasných úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Európskej federácie asociácií pacientov s alergiami a ochoreniami dýchacích ciest (EFA) bude do roku 2015 trpieť alergiou každý druhý Európan. Zo všetkých druhov alergie najčastejším typom zostávajú respiračné alergie, ktoré postihujú 20 až 30 percent európskych obyvateľov. V absolútnych číslach trpí alergickou nádchou až 113 miliónov Európanov a 68 miliónov bojuje s astmou.

Svetový deň alergií, ktorý si svet pripomína každoročne 8. júla od roku 2005, je podporovaný Svetovou alergologickou organizáciou (WAO). Jeho hlavnou myšlienkou je zvýšenie informovanosti a vzdelávania o alergiách s cieľom podporiť prevenciu znižovaním alergénov, zabezpečiť požadovanú zdravotnú starostlivosť a účinnú liečbu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  7. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  1. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  2. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  3. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  4. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  5. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  6. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  7. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  8. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 31 640
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 232
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 412
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 328
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 068
  6. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 210
  7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 4 063
  8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 3 702
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu