SME

Mýty a pravdy o očiach

Skúsili ste niekedy prežiť deň so zaviazanými očami? Ak by ste tak urobili, rýchlo by ste zistili, aké oklieštené by bolo vaše vnímanie, ak by ste tento nesmierne dôležitý zmysel vyradili z činnosti. Vďaka zraku totiž prijímame až 80 % informácií.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Nie nadarmo sa hovorí, že z očí možno všeličo vyčítať. Povolanie či aktuálne záľuby síce z pohľadu do niečích očí nezistíme, môžu však zato veľa prezradiť o zdravotnom stave človeka. Viete, že jedine v očiach možno vidieť cievy voľným okom? Lekárovi tak stačí „obyčajný“ pohľad do vašich očí bez pomoci prístrojov a dokáže zistiť, ako sa napríklad na stave vašich ciev podpísala hypertenzia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cievne zmeny sú voľným okom viditeľné jedine v oku a môžu upozorniť na závažné srdcovo-cievne ochorenie. V súvislosti so zrakom sa aj v informačnom veku stále možno stretnúť s viacerými vedecky nepodloženými mýtami a polopravdami. S očným lekárom Pavlom Veselým z bratislavskej očnej kliniky VESELY / Očná Klinika sme sa niektoré z nich snažili uviesť na pravú mieru.

SkryťVypnúť reklamu

Čítanie pri slabom svetle

Aj vás rodičia v detstve karhali, že nemáte čítať pri slabom svetle, lebo si pokazíte oči? Karhali vás zbytočne, aj lekár potvrdzuje, že toto tvrdenie nie je pravdivé. Čítanie pri slabom osvetlení očiam neškodí, podľa očného lekára sa znižuje kontrast, videnie a čítaný text nie je zreteľný. Až sa napokon stane, že text nie je rozoznávaný vôbec. „Oči majú schopnosť vidieť text iba do určitého osvetlenia a keď nie je dostatočné, tak povedia dosť a písmenká jednoducho nevidíme,“ vysvetľuje Pavol Veselý.

Spánok a svetlo lampy

Mnohé deti sa boja tmy a nezaspia, len ak majú zažatú malú nočnú lampičku. Aj medzi dospelými sa však nájdu takí, ktorí nespia v úplne tmavej miesnosti. Môže mať však svetlo nočnej lampy negatívny vplyv na zdravie očí? Pavol Veselý hovorí, že sa netreba obávať, pretože „oko v spánku svetlo vôbec nevníma, keďže sa bulbus – očná guľa, otočí úplne nahor a teda je celý prekrytý viečkom – mihalnicou, ktorá zabraňuje prieniku svetla do oka.“

SkryťVypnúť reklamu

Zrak a počítačové hry

Vaša ratolesť presedí celé hodiny pri počítači a mláti do klávesnice pri adrenalínovom „športe“ – hraní počítačových hier? Vám ako zodpovednému rodičovi adrenalín stúpa tiež a opakovane do svojho potomka hudiete, že si pokazí oči. Aká je pravda?

Pred časom vznikla na istej newyorskej univerzite štúdia, ktorá dokázala, že pomocou akčných hier je možné zlepšiť vnímanie kontrastu, dôležité pre videnie za šera. Vraj čím akčnejšia hra, tým lepšie – pri akčnejších hrách je totiž podľa vedcov mozog nútený k svižnejšiemu spracovávaniu informácií.

Aj Pavol Veselý potvrdzuje, že je to pravda: počítačové hry sa podľa neho dnes dokonca odporúčajú pri liečbe tupozrakosti u malých detí, kde práve stimulácia tupozrakého oka rýchlymi zmenami obrazu a chcenej nútenej pozornosti (veď kto chce prehrať počítačovú hru), sú pre tupozraké oko najlepšími prostriedkami na jeho vycvičenie a vyliečenie.

SkryťVypnúť reklamu

Glaukóm a jeho liečba

Zelený zákal – glaukóm je závažné ochorenie, ktoré môže vzniknúť bez toho, aby na seba upozornilo nejakými závažnými príznakmi. Človek nemusí mať bolesti ani zmeny vo videní, takže istý čas o ochorení ani nemusí vedieť. Aj preto je veľmi dôležité chodiť na pravidelné prehliadky k očnému lekárovi aspoň raz za dva roky.

Často sa možno stretnúť s mýtom, že glaukóm sa nedá liečiť. Pavol Veselý hovorí, že „existuje veľa rôznych prípravkov, ktoré dokážu priebeh tohto ochorenia zastaviť či spomaliť. A keď lieky nepomáhajú, je tu možnosť chirurgického zákroku.“

Pravda však je, že bez adekvátnej lekárskej pomoci a liečby môže dôjsť k závažnému poškodeniu zrakového nervu, a tak aj nevratnému poškodeniu zraku, až k slepote. Vo vyspelých krajinách je toto ochorenie druhou najčastejšou príčinou slepoty.

SkryťVypnúť reklamu

Sivý zákal

Ochorením, ktoré je typické najmä pre vyšší vek, je sivý zákal – katarakta. Môže však vzniknúť aj pre iné príčiny – napríklad pri poranení oka, v dôsledku cukrovky a niekedy môže byť katarakta aj vrodená. S týmto ochorením sa zasa spája mýtus, že sivý zákal treba nechať „dozrieť“.

„Toto dávno neplatí,“ hovorí Pavol Veselý, „akonáhle zákal znižuje, či inak obmedzuje zrakovú ostrosť, a tak obmedzuje kvalitu života, je možné ho odstrániť. Predsa len, v dnešnej dobe sú nároky na kvalitu videnia vyššie než v minulosti. Kvôli práci s počítačom, šoférovaniu alebo športu či iným koníčkom, ktoré si vyžadujú dobrý zrak.“

Nosenie okuliarov

Často sa možno stretnúť s názorom, že nosenie okuliarov vedie k „zleniveniu“ očí. Nie je to pravda. Lekár potvrdzuje, že dioptrickú chybu je potrebné korigovať vždy v plnej výške tak, aby oko netrpelo „nadprácou“ za chýbajúce dioptrie.“

SkryťVypnúť reklamu

Je to ako s jedlom a ľuďmi. Každý potrebuje iné množstvo, aby bol sýty. Niekomu stačí málo, iný potrebuje viac. A aj oči potrebujú veľa alebo málo dioptrií, aby dobre videli. Lebo ani nesýty človek nebude spokojný,“ hovorí Pavol Veselý. Ak vám lekár predpísal okuliare a nebudete ich nosiť, môžu sa objaviť ťažkosti ako napríklad bolesti hlavy, zhoršenie videnia či zápaly spojoviek.

Okuliare verzus šošovky

Obťažuje váš nosiť okuliare, a tak ste si povedali, že presedláte na šošovky. Môžu však kontaktné šošovky úplne nahradiť okuliare? „Nemôžu a ani by nemali,“ hovorí Pavol Veselý.

„Nosenie kontaktných šošoviek má svoje nesporné výhody, napríklad pri športe. Nosenie kontaktných šošoviek však nesie so sebou aj veľké riziká v zmysle anatomických zmien na rohovke, či závažných očných infekcií a vredov, ktoré nezriedka vedú až k slepote. Preto kontaktné šošovky áno, nie však non-stop, ale s rozumom.“

SkryťVypnúť reklamu

Lekár za rozumnejšiu alternatívu ako je neustále nosenie kontaktných šošoviek považuje laserovú operáciu na odstránenie dioptrií. Takáto operácia sa podľa neho v konečnom dôsledku môže ukázať aj ako ekonomickejšia než neustále kupovanie šošoviek.

Fakty a zaujímavosti

Heterochromia – ide o jav, ak je každé oko inej farby. U ľudí je veľmi zriedkavý, môže byť aj prejavom nejakej poruchy.

Rohovka – predná vypuklá časť oka je veľmi tenká – sotva pol milimetra, má však až päť vrstiev.

Sklovec – gélovitá hmota, ktorá vypĺňa väčšinu oka. V sklovci nie sú žiadne nervy ani cievky, z 98 percent ho tvorí voda, obsahuje aj bielkoviny, soli, cukry, kolagén a kyselinu hyaluronovú.

Žltá škvrna – miesto najostrejšieho videnia, časť sietnice, kde je najviac čapíkov. Žltá škvrna sa nazýva aj makula – a ak sa poškodí, strácame centrálne videnie. Veľmi častým ochorením žltej škvrny je vekom podmienená degenerácia makuly.

SkryťVypnúť reklamu

Očný tlak – optimálne by sa mal pohybovať v rozmedzí 10 – 20 torrov. Je to tlak vo vnútri očnej gule, ktorý vzniká v dôsledku neustáleho procesu tvorby vnútroočnej tekutiny a jej odtekania kanálikmi do ciev. Zvýšený vnútroočný tlak lekári považujú za hlavný rizikový faktor zeleného zákalu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 109
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 972
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 041
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 884
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 853
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 2 931
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 602
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu