SME

Neplač, lebo...!

Príchod dieťaťa na svet zmení život každej ženy. Nič už nie je a nebude ako predtým. Zhruba každá siedma žena však okrem tradičných materských povinností musí zápasiť aj so závažným zdravotným problémom.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

„Mala som popôrodnú depresiu, ktorá trvala asi pol roka. Bola som stále veľmi unavená a často som plakala. Ale Sabinka, tá plakala ešte viac. (...) V tých chvíľach som chápala matky, ktoré zabijú svoje dieťa. Nie, že by som to bola schopná urobiť, ale odrazu som pochopila, že je to možné. Vždy som dcéru musela dať strážiť mame, inak by som ju asi vyhodila z okna.“ Týmito slovami popisuje svoje trápenie s popôrodnou depresiou známa česká baletka Daria Klimentová v knihe rozhovorov so zaujímavými ženami – matkami od českej autorky Lucie Truhelkovej Rozhovory o matkách a materstve.

Hovorme o tom

Popôrodnej depresii sa nevenuje priveľa pozornosti, hoci nie je zriedkavosťou. Nie každá žena je po pôrode automaticky šťastná, hoci si predtým iné neželala. Ako sa popôrodná depresia vyvíja a prejavuje?

Klinická psychologička a psychoterapeutka Miroslava Heráková z Psychologického centra Košice vysvetľuje, že mnoho mamičiek v popôrodnom období trpí obavami, výkyvmi nálady, zvýšenou únavou alebo úzkosťou, či sa budú vedieť o dieťatko postarať. Toto popôrodné „blues“, rozladenosť, je krátkodobá zmena v nálade spôsobená i prudkým poklesom estrogénov a progesterónu a do niekoľkých dní po pôrode odznie.

Môže to byť aj o rok

Popôrodná depresia sa podľa Herákovej rozvíja 6 – 12 týždňov po pôrode, ale môže sa dokonca prejaviť aj rok po pôrode. „Ak žena dlhodobo trpí výčitkami svedomia, pocitmi úzkosti, zlyhania, samoty, sociálne sa izoluje, je podráždená a neschopná sa o dieťa postarať, je potrebné, aby s pomocou najbližších čo najskôr vyhľadala psychológa a psychiatra,“ hovorí Miroslava Heráková, ktorá má s liečbou popôrodnej depresie bohaté skúsenosti.

Dodáva, že spočiatku u matky dominuje skôr smutná nálada, neskôr sa môže objaviť pocit straty kontroly, hnev, prejavy, že dieťatko je nechcené, že ho žena nedokáže milovať. „Poruchy spánku, nechutenstvo, fóbické predstavy môžu vyústiť do odmietania dieťaťa matkou,“ vysvetľuje psychologička. Neliečená popôrodná depresia môže trvať aj niekoľko rokov.

Vyhľadajte odborníka

Aké môžu byť dôsledky neliečenej popôrodnej depresie? Častým dôsledkom je zhoršené fungovanie mamičky v jej bežnom živote, vrátane zhoršenej starotlivosti o dieťa. Najhorším ale môže byť podľa psychiatra Mateja Ondruša z psychiatrickej ambulancie simaMENT v Bratislave pokus o samovraždu, či ublíženie na zdraví či živote dieťaťa.

„Aj keď pacientka trpí ľahšou formou ochorenia, nie je možné predpokladať, ako sa bude jej stav ďalej vyvíjať. Preto je správne, ak pacientka či príbuzní vyhľadajú odbornú pomoc,“ hovorí lekár a dodáva, že pri prvej konzultácii u odborníka sa pacientka dozvie o možnej forme pomoci, čo môže byť poradenstvo, psychoterapia či farmakoterapia.

A od čoho závisí, či sa u ženy popôrodná depresia rozvinie? Rizikovými faktormi popôrodnej depresie sú podľa psychologičky liečená depresia alebo úzkostné poruchy v minulosti, predchádzajúce depresívne epizódy spojené s graviditou, slabá sociálna podpora okolia, „nechuť“ ku tehotenstvu a depresia v rodinnej anamnéze.

Laktačná psychóza

V súvislosti s obdobím u ženy po pôrode sa zvykne hovoriť aj o tzv. laktačnej pychóze. Čím sa odlišuje popôrodná depresia od laktačnej psychózy? Psychologička Miroslava Heráková vysvetľuje, že v súčasnosti sa od pojmu laktačná psychóza upustilo a používa sa pojem popôrodná psychóza, t. j. vážne psychické ochorenie ohrozujúce život matky i dieťaťa.

Popôrodná psychóza sa objavuje 48 – 72 hodín až do niekoľkých týždňov po pôrode. „Príznaky sú podobné tzv. normálnej psychóze: depresívne halucinácie (hlasy) a stavy blúznenia – bludy (mamička je presvedčená, že dieťatko je podvrhnuté, že jeho alebo seba musí nutne zabiť alebo mu ublížiť, umlčať ho. Sprevádza ju strata kontaktu s realitou, silné zmätenie, rozrušenie, beznádej a pocit viny. Tento stav vyžaduje hospitalizáciu matky,“ hovorí odborníčka.

Ako sa lieči

Pravidlá pri liečbe popôrodnej depresie sú podľa lekára približne rovnaké ako v prípade „obyčajnej“ depresie. Postupuje sa však opatrnejšie a zvažujú sa všetky prínosy a riziká tak pre matku, ako aj pre dieťa. Ak ide o ľahšiu formu, lekár odporúča začať s psychoterapiou.

Miroslava Heráková dopĺňa, že existuje niekoľko foriem psychoterapie, ktoré sa využívajú v liečbe popôrodnej depresie. Vyberie sa ten najvhodnejší s využitím z viacerých prístupov. „Psychoterapia je intenzívna, spočiatku 1 - 2x do týždňa a trvá niekoľko týždňov až mesiacov,“ hovorí Heráková.

Pri závažnejších formách prichádza do úvahy hlavne farmakologická liečba, prípadne v kombinácii so psychoterapiou. „Na rozhodovanie o zahájení farmakologickej liečby majú vplyv závažnosť jednotlivých príznakov (napr. smútok, úzkosť, poruchy spánku, zhoršená koncentrácia pozornosti, atď.), fungovanie pacientky v jej bežnom živote a v starostlivosti o dieťa, a v neposlednom rade stupeň ohrozenia jej života a života jej dieťaťa,“ vysvetľuje psychiater.

Dojčenie a lieky

Mnohé ženy si zrejme kladú otázku, či nemôže dieťatku uškodiť, ak dojčiaca matka bude užívať lieky. Lekár potvrdzuje, že pri zvažovaní liečby liekmi je nutné brať do úvahy fakt, že liečivo prestupuje pri dojčení do detského organizmu. Niektoré antidepresíva prestupujú do materského mlieka v menšej miere ako iné, a tak sa predpokladá menší vplyv na organizmus dieťaťa.

„Celkové množstvo antidepresíva, ktoré dieťa cestou dojčenia príjme, je všeobecne malé. Toto množstvo sa dá čiastočne ovplyvniť aj načasovaním dojčenia vzhľadom na čas užitia lieku, či ponúknutím dieťaťu počas dojčenia iba určitú (úvodnú) porciu mlieka. Napriek tomu prestúpené množstvo liečiva môže mať na detský organizmus nežiaduci vplyv, a to vo forme akútnych nežiaducich účinkov či dlhodobo na jeho vývin. Doposiaľ zhromaždené a vyhodnotené údaje z klinickej praxe aj z klinických výskumov však zatiaľ tieto obavy nepotvrdzujú,“ hovorí lekár.

Dodáva, že užívanie antidepresív a dojčenie sa teda jednoznačne nevylučujú. Treba však postupovať opatrne, starostlivo zvážiť všetky okolnosti a brať do úvahy aj názor pacientky.

Psychiater Matej Ondruš radí, čo by si mali blízki u novorodičky všímať a ako jej môžu pomôcť:

  • Ak máte pocit, že s novorodičkou nie je niečo v poriadku, otvorene s a s ňou o tom porozprávajte.
  • Na rozhovor si nájdite pokojné prostredie a dostatok času.
  • Najdôležitejšie je vypočuť si blízku osobu bez predsudkov, vnímavo a citlivo. Vyhýbajte sa hodnoteniu, skôr sa mamičku usilujte pochopiť a podporiť. Často si ani najbližší nevedia predstaviť, akými útrapami prechádza.
  • Povzbudzovanie, utešovanie či zľahčovanie situácie spravidla nepomáha. Novorodičku to len utvrdí v presvedčení, že jej okolie nerozumie a zväčší to vzájomný odstup.
  • Dôležité je nebáť sa hovoriť aj o citlivých témach, ako sú strach o zdravie alebo život dieťaťa či myšlienky na smrť. Trpiacej sa tým uľaví a otvorí sa cesta k pomoci.
  • Vyhľadanie odbornej pomoci neodkladajte, v najľahšom prípade sa to môže skončiť konzultáciou a pocitom, že máme niekoho, na koho sa možno spoľahnúť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu