ia.
Manažér Vlado bol vo výbornej kondícii. Cítil sa zdravo a vitálne, aj keď ho termíny, pracovné porady, spoločenské obedy i večere udržiavali v strese takmer 24 hodín. Netušil, že takýto život môže mať aj hrozivé dôsledky. Pochopil to, až keď sa po výdatnej večeri v noci zobudil na nevoľnosť a prudké bolesti v hornej časti brucha. Ešte tú istú noc lekár na chirurgii konštatoval, že príčinou bolesti je akútna pankreatitída – zápal podžalúdkovej žľazy.
Príčin je viac
„Akútna pankreatitída, čiže náhla zápalová reakcia pankreasu, je častou a veľmi vážnou náhlou brušnou príhodou, ktorú môžu vyvolať žlčové kamene, alkoholické excesy a nadmerná konzumácia mastných jedál. Tieto činitele môžu pôsobiť jednotlivo i v kombinácii. Jedným zo spúšťačov akútneho zápalu môže byť aj stres, tiež niektoré lieky, brušné úrazy a poranenia, komplikácie po operačných výkonoch, dedičná záťaž či nádorové ochorenia,“ hovorí chirurg MUDr. Rudolf Škubla, primár chirurgickej kliniky LF UK ružinovskej nemocnice v Bratislave.
Ako sa prejavuje
Chirurg zdôraznil, že ide o akútny stav s poškodením buniek a únikom pankreatických enzýmov do medzibunkového priestoru s následným samonatrávením štiav podžalúdkovej žľazy, pri ktorom sa vyplavujú zápalové látky a spôsobujú rozšírenie ciev, vytvorenie trombov v črevách, poškodenie obličiek a ukladanie látok v pľúcnych lalôčikoch, čo môže vyvolať u pacienta až šokový stav.
Pri pankreatitíde pacient dostane kŕčovité bolesti do okolia pupka, nadbruška, ktoré môžu vyžarovať pod oba rebrové oblúky až do chrbta, sprevádzané celkovou schvátenosťou a studeným potom. Podľa primára Škublu pankreas je dôležitou žľazou v ľudskom tele. Uložený je v brušnej dutine za žalúdkom, preto dostal pomenovanie podžalúdková žľaza.
Navštívte odborníka
Pankreas má dve dôležité funkcie – endokrinnú a exokrinnú. Endokrinná produkuje inzulín, ktorý je zodpovedný za riadenie cukrov v krvi. Exokrinná zodpovedá za tvorbu tráviacich štiav, rôznych enzýmov, ktoré pôsobia v tráviacom procese – rozkladajú potraviny a pomáhajú tráveniu. Bez týchto štiav trávenie by bolo ohrozené. Pri postihnutí endokrinnej časti sa môže vyvinúť diabetes – cukrovka. Len správna diagnóza lekára – špecialistu môže určiť, aké ochorenie trápi pankreas.
Môže to byť aj veľmi zlé
Najčastejšie sa vyskytuje akútna pankreatitída. „Akútny zápal podžalúdkovej žľazy s lokálnymi komplikáciami môže prebiehať variabilne, teda v ľahkej, stredne ťažkej i ťažkej, tzv. nekrotickej forme, pri ktorej sa rozkladá tkanivo a ktorá môže vyústiť až do šokového stavu s multiorgánovým zlyhaním. Výrazná bolesť v nadbrušku sprevádza všetky formy ochorenia. Pridá sa nevoľnosť, nutkanie na vracanie i samotné vracanie.
Ochorenie sprevádza rýchly pulz – tachykardia – porucha zo zrýchlenia srdcovej činnosti, nízky tlak, dýchacie ťažkosti, nedostatočné močenie, zvýšená teplota, pričom pacient má ťažko priehmatné a na pohmat veľmi bolestivé brucho,“ hovorí primár Škubla a pripomína, že ochorenie sa dá liečiť, no môže aj prejsť do chronického štádia. Asi u 20 percent pacientov sa vyskytnú lokálne i iné komplikácie.
Okamžitý zásah
Ak sa pankreatitída rozvinie do väčšieho rozsahu, ide o viacorgánové zlyhanie organizmu. „Vždy však ide o vážny akútny stav, ktorý si vyžaduje okamžitú diagnostiku a liečbu. Včasná diagnostika a odlíšenie od iných náhlych brušných príhod je u tohto ochorenia dominantná. Suverénnou diagnostickou metódou je CT vyšetrenie, tzv. computerová tomografia, ktoré odhalí nielen stupeň poškodenia samotného pankreasu, ale aj poškodenie iných orgánov, a to hlavne obličiek alebo pľúc. Pri omeškaní liečby takmer vždy vzniknú závažné komplikácie,“ hovorí lekár.
Rizikom je rakovina
Druhou najčastejšou diagnózou pankreasu je chronická pankreatitída. Väčšinou vzniká pri opakovaných zápaloch slinivky brušnej, čo znižuje schopnosť jej normálneho fungovania. „Pacienti sa sťažujú na striedavé bolesti, nadúvanie, chudnutie, hnačky. K dôležitým symptómom patrí aj krvácanie, cukrovka a žltačka. Chronická pankreatitída môže po rokoch vyústiť až do najobávanejšej komplikácie – rakoviny pankreasu,“ vystríha chirurg.
Liečba patrí do nemocnice
Diagnóza akútnej pankreatitídy sa určuje podľa anamnézy, fyzikálnych vyšetrení a laboratórnych testov. Liečba ochorenia patrí do nemocnice. „Pacienta ihneď hospitalizujeme na špeciálnom oddelení. Zvyčajne zvolíme konzervatívnu liečbu, ktorá spočíva v prísnej diéte, zavedením žalúdočnej sondy.
Dehydrovaným pacientom podávame infúzie, širokospektrálne antibiotiká, analgetiká na utlmenie bolesti, medikamenty na náhradu enzýmov, na zlepšenie vyprázdňovania i proti nadmernej plynatosti, ale hlavne liečbu na dostatočné močenie. U pacientov sledujeme aj krvné plyny, biochemické parametre, krvný tlak i pulz. Chirurgickú liečbu zvolíme pri komplikovaných nekrózach, kde konzervatívna liečba nie je účinná,“ zdôrazňuje primár Škubla.
Pozor na diétu
Prognóza akútnej pankreatitídy závisí od jej vyvolávacej príčiny, pridružených chorôb i komplikácií počas liečby. Ak liečba prebieha nekomplikovane u inak zdravého pacienta, obyčajne neprechádza do chronickej formy. Pacient však musí prísne dodržiavať diétny režim.
Z jedálneho lístka musí absolútne vylúčiť alkohol, mastné a vyprážané jedlá, nemal by jesť veľké porcie, ale radšej menšie porcie a častejšie. Po skončení akútnej fázy pacient dlhodobo užíva lieky ako náhradu pankreatických enzýmov. Užívanie týchto liekov je dlhodobé – až do laboratórnej úpravy pankreatických enzýmov.