SME

Bolí vás hlava, idete odpadnúť? Merajte tlak

Krvný tlak vám odmeria aj lekár. Ak však nemáte ťažkosti, môže za to pýtať peniaze

Namerali ste vysoké hodnoty krvného tlaku? Choďte radšej k lekárovi.Namerali ste vysoké hodnoty krvného tlaku? Choďte radšej k lekárovi. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - CELIMED)

Tlak sa musí merať správne. Pravidlá však niekedy nedodržiavajú ani v ordináciách.

Typickými ťažkosťami, ktoré by vás mali primať odmerať si tlak, sú bolesti hlavy, závraty, slabosť, bledosť či červenanie tváre, poruchy videnia alebo hučanie v ušiach.

„Pokiaľ váš tlak bude vyšší ako 180/110, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc,“ odporúča primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Ivana Šoóšová.

Ďalšie príznaky ako bolesť v hrudníku, pocit na odpadnutie či odpadnutie a vracanie len svedčia o alarmujúcej situácii, pri ktorej vám hrozí napríklad srdcové zlyhanie, či náhla mozgová, alebo cievna príhoda.

Do 130 sa nemusíte báť

Prijateľnú (normálnu) hodnotu krvného tlaku lekári v posledných rokoch prehodnotili. „Kedysi platilo, že čím nižší, tým lepší,“ vraví Šoóšová.

Kontrola
Koľko ste si namerali?
Optimálny tlak krvi
  • Systolický (vyššia hodnota): menej ako 120.
  • Diastolický (nižšia hodnota): menej ako 80.

Normálny tlak krvi

  • Systolický: 120 až 129.
  • Diastolický: 80 až 84.

Vysoký normálny tlak krvi

  • Systolický: 130 až 139.
  • Diastolický: 85 až 89.

Hypertenzia

  • Systolický: nad 140.
  • Diastolický: nad 90.

(Ivana Šoóšová, edukačná brožúra Červené šaty)

Horná hranica (systolický tlak krvi) sa tak odporúčala vo výške 110. Teraz sa za normálny krvný tlak považujú hodnoty do 130/85, u inak zdravých ľudí aj do 140/90.

Príliš nízky krvný tlak napríklad ľuďom s obličkovými ťažkosťami spôsoboval nedokrvovanie, vysvetľuje lekárka.

Pokiaľ si opakovane nameriate tlak 140/90 a neexistuje u vás iné riziko (napríklad zvýšené tuky alebo hmotnosť), lekár vám pravdepodobne nebude ani hneď predpisovať lieky.

Odporučí málo populárne režimové opatrenia. To znamená koniec s fajčením a tvrdým alkoholom, začať sa pravidelne hýbať a podobne.

S poplatkom či bez

Pokiaľ máte dobrý tlakomer, tlak si môžete merať doma. Dobrý tlakomer znamená prístroj kúpený v lekárni alebo v predajni zdravotných pomôcok (poisťovne naň neprispievajú) a zároveň každé dva, tri roky prekontrolovaný odbornou firmou.

Ak taký prístroj nemáte alebo o ňom máte pochybnosti, môžete sa zastaviť v ordinácii všeobecného lekára, kde vám tlak odmerajú.

Pokiaľ cítite ťažkosti, ktorých príčinou by mohol byť vysoký alebo nízky tlak, považuje sa to za neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Takéto meranie vykoná každý lekár, píše ministerstvo zdravotníctva. Neplatí sa zaň. V takejto situácii by taktiež podľa ministerstva nemalo byť pre lekára prioritou ani to, či máte, alebo nemáte pri sebe kartičku poistenca.

Iná situácia môže nastať, ak si pôjdete odmerať tlak do ordinácie a nepociťujete ťažkosti (nebude treba ďalšiu zdravotnú starostlivosť).

Vtedy si za takýto úkon lekár môže vypýtať poplatok. Cenník musí byť vyvesený v čakárni alebo ambulancii. Podobne si môžu vypýtať peniaze v lekárni.

Niekedy merajú tlak krvi dobrovoľníci alebo firmy ako propagáciu napríklad v obchodných centrách. Výšku nameraných hodnôt vtedy treba brať ako orientačnú.

Pri meraní tlaku totiž treba dodržať niekoľko jednoduchých, no dôležitých pravidiel, ktoré v hektike nakupovania ťažko dodržíte – napríklad zostať pár minút v pokoji. Nesprávne meranie môže skresliť výsledky.

Niektoré pravidlá sa, žiaľ, pre nedostatok času nedodržiavajú ani v ordináciách. Takým je aj, že sa tlak po prvýkrát má odmerať na ľavej aj pravej ruke.

Ak je rozdiel väčší ako 20 (jednotkou sú milimetre ortuťového stĺpca), meranie sa opakuje. Pokiaľ rozdiel pretrváva, platí vyššia hodnota a potom sa už tlak meria na tej ruke, kde ju namerali.

Nie teda na ruke, ktorá je bližšie k srdcu, ako si často myslíme, alebo bližšie k stolu s tlakomerom, ako to často spraví sestrička.

Ako správne odmerať krvný tlak

  • Pred meraním zostaňte 5 až 10 minút v pokoji, niektorí lekári odporúčajú aj dlhšie.
  • Pol hodiny pred meraním nefajčite ani nepite nápoje s obsahom kofeínu.
  • Počas merania nerozprávajte, nepite, nejedzte, nefajčite ani netelefonujte.
  • Ak meriate tlak po prvýkrát, treba merať na obidvoch rukách, meranie sa má opakovať, keď sa hodnoty líšia o viac ako 20 mmHg. Ak je rozdiel aj potom vyšší, platí vyššia hodnota. Neskôr tlak merajte na tej ruke, kde ste mali vyšší tlak.
  • Meranie tlaku je vhodné opakovať – počkajte 5 minút.
  • Ak sa druhá hodnota odlišuje od prvého merania, treba vykonať aj tretie meranie.
  • Tlakomer pri meraní má byť umiestnený na podložke a v úrovni srdca.
  • Vhodné je merať tlak ráno po zobudení.
  • Neznamená to, že nesmiete vstať z postele, ale voľne prejdite k stolu, kým tlak neodmeriate, nepite, nejedzte, neužívajte lieky.

Čo ovplyvní hodnoty

  • Nedodržanie zásad správneho merania.
  • Nevhodný, nekontrolovaný tlakomer (lekári neodporúčajú pre možné nepresnosti tlakomery na zápästie).
  • sm-0808-016f-kavaf.rw-120x90.jpgSyndróm bieleho plášťa – označuje sa tak stav, keď vám v ordinácii vždy namerajú vyšší tlak ako doma a vaše meranie aj prístroj sú v poriadku. Lekár vtedy odporučí 24-hodinové monitorovanie (Holterov prístroj). Alternatívou môže byť aj vaše domáce monitorovanie. Podmienkou je merať si tlak 2x denne (ráno a večer) aspoň 4 dni po sebe, najlepšie 7 dní. Pri každom meraní sa zaznamenávajú dve hodnoty s odstupom aspoň minútu medzi meraniami u sediaceho pacienta. Priemerný tlak sa vypočíta zo všetkých meraní s výnimkou prvého dňa.
  • Horúčavy – pri horúčave sa tlak spočiatku nárazovo zvýši, neskôr sa v dôsledku rozšírenia ciev zníži. Môže sa dokonca stať, že vám lekár zníži v čase horúčav lieky, úmerne vášmu zdravotnému stavu (nerobte to sami).
  • Šport – počas aktivity sa zvýši tlak a tak to aj má byť. V dlhodobej perspektíve však prispieva k normalizácii
  • tlaku.
  • Káva – zvýši, dve až tri šálky denne však váš tlak neovplyvnia.
  • Energetické drinky – zvýšia, ale nie všetky.
  • Iné lieky – z tých bežnejších tlak môže zvýšiť napríklad Ibalgin, antikoncepcia, hormonálne lieky pre reumatikov, astmatikov, doping hormónmi a podobne.

Zdroj: Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (ht, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Zmeňte zvyky, niekedy to môže ísť i bez liekov

Existuje niekoľko prirodzených spôsobov, ako predísť vysokému krvnému tlaku alebo spomaliť vývoj choroby.

sm-0808-017f-bicykelpf.rw-120x90.jpgĽudia s hypertenziou musia často užívať lieky na zníženie tlaku krvi.

Podľa odborníkov však aj zmeny v životnom štýle môžu pomôcť dostať váš tlak krvi pod kontrolu. Čo pre svoje zdravie môžete urobiť?

Znížte hmotnosť

Kilogramy navyše majú vplyv aj na váš krvný tlak. Srdce ľudí s nadváhou alebo obéznych je viac namáhané a zaťažované. Takáto extrémna námaha môže viesť k zvyšovaniu krvného tlaku, kým zníženie hmotnosti bude znamenať aj úľavu pre vaše srdce a menšiu záťaž pre celý srdcovo-cievny systém.

Pozor na soľ

Prevenciou hypertenzie no aj nástrojom, ako jej zabrániť, je obmedziť príjem soli. Bežne dospelý človek vo vyspelých krajinách skonzumuje s potravou denne 15 gramov soli.

Svojmu zdraviu pomôže, ak prísun soli zníži len na päť gramov, radia lekári. Veľké množstvá soli obsahujú napríklad rôzne mäsové výrobky a polotovary.

Vyhnite sa stresu

Vyrovnať sa so stresom pomáha napríklad joga. Zahŕňa aj dýchacie cvičenia, čo je veľmi dôležité, lebo správne dýchanie má vplyv aj na krvný tlak a nervový systém.

Nefajčite

Fajčenie predstavuje obrovské zdravotné riziko nielen v súvislosti s vysokým tlakom krvi. Fajčenie môže aj prechodne zvyšovať tlak krvi. Vyhýbať by ste sa mali aj nadmernej spotrebe alkoholu.

Viac sa hýbte

Aspoň 30 minút denne by ste si mali dopriať najlepšie aeróbny pohyb.

Čím viac dní s primeranou fyzickou aktivitou v týždni budete mať, tým väčšia šanca, že váš tlak krvi sa upraví, zvlášť ak máte sedavé zamestnanie. Vyberte si: rýchla chôdza, beh, plávanie či bicyklovanie. Zohľadnite aj vek a zdravotný stav.

(Miriam Vojteková, primar.sme.sk, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - ARCHÍV

Pozor na to, čo zjete

Chcete prospieť srdcu? Zamyslite sa nad svojím jedálnym lístkom.

Rezeň z krkovičky, bohato masťou natretý chlieb. To nie sú práve najvhodnejšie jedlá na vašu večeru.

sm-0808-017f-orez.rw-120x90.jpgAk chcete chrániť svoj srdcovo­cievny systém, mali by ste zredukovať príjem nasýtených tukov a strážiť si aj cholesterol.

Vhodné sú celozrnné výrobky, obilniny, niektoré orechy, ovocie a zelenina v neobmedzenom množstve, odtučnené alebo nízkotučné mliečne výrobky, hydina, ryby.

Ale pozor na úpravu, vyhýbajte sa vysmážaniu, zvlášť v nevhodnom oleji.

Príjem tukov treba celkovo znížiť, pozor najmä na živočíšne tuky okrem mastných rýb, ktoré sú zdrojom prospešných esenciálnych mastných kyselín.

(mv, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)

Kalibrácia je dôležitá

Ak zanedbáte kontrolné premeranie prístroja, je možné, že prístroj bude vykazovať skreslené výsledky a liečba nebude natoľko účinná.

O digitálny tlakomer sa treba tak ako o každý prístroj starať. Časom alebo napríklad po páde na zem môže zmeniť vlastnosti a nemusí pracovať tak, ako keď bol nový.

Platí to aj pre tlakomery, ktoré ste si kúpili v lekárni alebo predajni zdravotníckych pomôcok. Namerané hodnoty pritom rozhodujú o dávkovaní liekov a podobne.

hem-7213-e2-m6w-ohe-right-with-cuff_r4618-120x90.jpgPreto sa odporúča takýto prístroj raz za dva až tri roky nechať odborne premerať – kalibrovať.

Kalibráciu robia špecializované firmy a autorizované servisné strediská pre konkrétneho výrobcu.

„Výhoda nákupu tlakomeru v lekárni alebo výdajni zdravotníckych potrieb je aj v tom, že vám kalibráciu zabezpečia zadarmo – aj keď prístroj nebude vykazovať žiadne nepovolené odchýlky,“ hovorí Šimon Peter z firmy Celimed, ktorá je oficiálnym zastúpením Omron Healthcare pre Slovensko. Inak sa za základnú kalibráciu platí 10 eur (na profesionálne účely platia iné ceny).

Výrobcom tolerovaná odchýlka je +-3mmHg. Firma Homola Medical, ktorá kalibráciu robí aj pri domácich prístrojoch, píše, že rozdiely v meraniach, s ktorými sa stretli, boli až 40 mmHg. Spotrebitelia však na takúto kontrolu prístroja bežne zabúdajú.

Pri kalibrácii prístroja odborníci v servise skontrolujú presnosť tlakového senzora, vzduchovú tesnosť všetkých súčiastok, výpustnú rýchlosť vzduchového ventilu a aj to, či prístroj zbytočne nevybíja batérie.

Ak je na domácom prístroji odchýlka, ani v autorizovanom servise prístroj nemôžu prestaviť.

Tlakomer budete môcť používať ďalej, len budete vedieť, či si nejakú hodnotu pripočítať, alebo odpočítať.

(ht, ILUSTRAČNÉ FOTO - CELIMED)

Deti majú špeciálnu manžetu

Namerané hodnoty u zdravých detí sa budú líšiť od vašich hodnôt. Ako veľmi, to záleží na ich veku.

Zdravým deťom sa meria tlak po prvýkrát v 11 až 13 rokoch. „Je to preto, aby sa zachytili skoré prejavy niektorých srdcovo-cievnych ochorení,“ hovorí bratislavská pediatrička Elena Prokopová.

Sama v ordinácii zvyčajne meria deťom tlak skôr. „Je to preto, aby si na tento úkon zvykli,“ vysvetľuje. Ak však dieťa má ochorenie srdca, tlak sa mu meria pravidelne a začína sa podľa zdravotného stavu.

V prípade, že sa rozhodnete odmerať dieťaťu tlak sami, malo by to byť tlakomerom s detskou manžetou. Keď použijete pre dieťa manžetu pre dospelého, nenameriate správnu hodnotu, vraví lekárka.

Správne namerané hodnoty sa u zdravých detí budú líšiť od vašich. Aké budú, závisí od veku dieťaťa. Iný tlak majú malé deti, iný školáci na prvom stupni, iný tínedžeri. „Napríklad pri spomínaných 11­ až 13-ročných to môže byť 100 na 70,“ vraví Prokopová.

Nie je však výnimkou, ak lekár nameria vyšší tlak dnešným tínedžerom. Najmä ak existuje genetická záťaž, ak má tínedžer nedostatok pohybu, trpí obezitou či stresom, vraví primárka ambulantného oddelenia Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Ivana Šoóšová. Na vine môže byť aj prílišná konzumácia kolových nápojov.

(ht)

Aký tlakomer si vybrať

  • Tlakomery môžeme v zásade deliť na zápästné a ramenné.
  • Ramenné sú plnoautomatické a poloautomatické.
  • Hoci sú prístroje pri správnom zaobchádzaní spoľahlivé, meranie doma nenahrádza návštevu u lekára a meranie tlaku v jeho ordinácii.

Zápästné tlakomery

  • Musia byť kvalitné, klinicky overené a najmä – musíte ich mať správne umiestnené na zápästí a vždy vo výške srdca.
  • Výrobcovia však upozorňujú na to, že napriek dodržaniu všetkých pravidiel existuje skupina pacientov (päť percent) nad 60 rokov, ktorá má tvrdšie cievy a prístroje potom vykazujú mierne vyššie výsledky.

Orientačná cena: od 49 eur

Ramenné plnoautomaty

  • Vo všeobecnosti sa považujú za najlepšiu voľbu pri výbere tlakomeru.
  • Aj pri tomto tlakomere však treba dôsledne dodržiavať zásady merania podľa návodu.
  • Častou chybou býva nesprávne umiestnenie manžety – niektoré prístroje majú značku, ktorej polohu treba rešpektovať.
  • Niekedy sa však stáva, že snímač, ktorý meria tlak, ľudia mylne umiestnia aj zo zadnej strany ramena, výsledky merania potom nie sú správne.

Orientačná cena: od 46 eur

Ramenné poloautomaty

  • Ich výhodou je nižšia cena.
  • Výrobcovia ich neodporúčajú starším pacientom.
  • Balónikom treba ručne nafúkať čo najrýchlejšie o 40 mmHg vyššiu hodnotu tlaku ako očakávate pri systolickom tlaku (vyšší údaj z dvoch).
  • To môže byť pre seniorov náročné (nemusia vedieť správne, koľko vlastne majú nafúkať a motorika ich prstov už nedovoľuje rýchlo nafúkať balónikom manžetu).
  • Samotná fyzická a psychická aktivita pri nafukovaní môže skresliť reálny bežný tlak.

Orientačná cena: od 27 eur

Príslušenstvo

  • K tlakomerom sa zvyčajne pridáva aj puzdro, adaptér na pripojenie do siete, batérie, rôzne záznamníky.
  • Niektoré tlakomery možno pripojiť na domáci počítač – softvér si možno aj zadarmo stiahnuť od výrobcu.
  • Evidenciu v domácom počítači využijete pri dlhodobom sledovaní tlaku, pri presnom sledovaní pre potreby správneho nastavenia liekov a ich dávok a všeobecne pre jednoduchší prehľad.
  • S počítačom možno prístroj (ak je tak vybavený) prepojiť cez USB kábel alebo bezdrôtovo.
  • Do počítačového programu možno zapisovať výsledky aj ručne.

Praktické funkcie

  • Okrem zložitých technologických funkcií, ktoré zabezpečujú čo najlepšie merania, existujú aj ďalšie, ktoré
  • pomôžu pri každodennom používaní.
  • Napríklad pamäť na viaceré merania s dátumom a časom, kontrola stavu batérie, pripomenutie, že treba
  • odmerať tlak, veľký displej, tlačidlá a podobne.

Zdroj: Celimed, ceny aj iní dodávatelia (ht)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 702
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 831
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 726
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 997
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 768
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 8 802
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Sklamaní voliči Matovičovej vlády sa nevzdali a vybrali si (najmä) Ivana Korčoka.

Fico je silný len vtedy, keď ostatní mlčia.


Premiéra Roberta Fica (Smer) vítajú v Galante na výjazdovom rokovaní vlády v čase volebnej kampane k voľbe prezidenta

Pellegrini cez šéfa Aliancie láka Maďarov. Ten podrazil vlastnú stranu.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Štefan Harabin.

Za vyjadrením je Jureňa, Harabin ho okamžite zbavil funkcie.


SkryťZatvoriť reklamu