Ľudia sa poštípania hmyzu zvyknú zľaknúť a utekať na pohotovosť. Najmä vtedy, keď miesto bodnutia sčervená a opuchne trochu viac a oni nevedia, aký hmyz to má na svedomí.
Platí však, že sčervenané miesto s opuchom a bolesťou je normálna reakcia, ktorá nevyžaduje lekárske ošetrenie.
„Do 48 hodín reakcia doznie. Citliví ľudia a najmä malé deti môžu zareagovať prechodným zvýšením teploty či krátkodobou malátnosťou,“ hovorí alergiológ Martin Lešťan z Alergo imunologického centra v Prešove.
V téme sa dočítate:
Stačí obklad
Dermatovenerologička Michaela Dubčeková z nemocnice Medissimo v Bratislave má skúsenosti, že najmä na dovolenkách ľudia pri poštípaní hmyzom začnú panikáriť.
„Výraznejší opuch pod pazuchou po poštípaní ešte nie je dôvod na obavy, je to bežná lokálna reakcia. Nebezpečný stav by nastal, ak by opuch postihol dva susedné kĺby,“ objasnila Dubčeková. Vtedy by už bolo treba vyhľadať lekára.
Čo je po uštipnutí normálne
- Ak nie ste alergik, nemusíte panikáriť, ak vám po uštipnutí hmyzom miesto sčervenie,
- ak vám lokálne napuchne,
- ak vás svrbí.
Kedy vyhľadať lekára
- ak ste alergik,
- ak vás po bodnutí začnú svrbieť pery, máte bolesti brucha,
- ak vás bodajúci hmyz uštipne do krku,
- ak sa miesto vpichu zapáli, bolí a pretrváva niekoľko hodín,
- ak sa priebeh zhoršuje,
- ak došlo k opuchu úst, sliznice.
Pri nezávažných reakciách stačí siahnuť po géloch zmierňujúcich bolesť a opuch. Doktor Lešťan dodáva, že v prípade väčšej bolesti možno užiť aj analgetikum.
Alergikov nepribúda
Doktor Norbert Lukan z Centra pre liečbu hmyzovej alergie v Košiciach hovorí, že ľudí s hmyzovou alergiou nijako výrazne za posledné roky nepribúda.
Zdôvodňuje to tým, že máme väčšiu záchytnosť a precíznu diagnostiku a aj je v tejto oblasti vyššie povedomie ľudí.
„Všeobecne síce počet alergií narastá, ale tie súvisia skôr s peľom. V našej stredoeurópskej suchozemskej oblasti nepribúda blanokrídleho alergénneho hmyzu, stále vedú osa, včela, sršeň. U nás rozšírené komáre či ovady nespôsobujú takmer nikdy alergické reakcie,“ povedal Lukan.
Do jeho ambulancie neraz prichádzajú ľudia s opuchnutou celou rukou po vpichu žihadla a boja sa, že majú alergiu. „To sa len organizmus bráni opuchom, ale nejde o alergiu na hmyz,“ zdôrazňuje doktor Lukan.
Prejavy alergickej reakcie
„Alergická reakcia môže vzniknúť po bodnutí osou, včelou, sršňom či čmeliakom. Všetky patria do skupiny blanokrídleho hmyzu, takže ide o alergiu na jed blanokrídleho hmyzu,“ povedal Lukan.
Už niekoľko minút po bodnutí sa môže objaviť jeden alebo viacero nasledujúcich príznakov naraz: svrbenie, hlavne v lakťových jamkách, na krku, koža v tejto oblasti a niekedy v tvári začervenie.
Čím rýchlejšie reakcia nastupuje, tým je vážnejšia. Pri alergických príznakoch je nutné bezodkladne volať lekársku záchrannú službu.
Ten, kto po bodnutí hmyzom už mal alergickú reakciu niekedy v minulosti, mal by bezodkladne konzultovať vec s alergológom. Ak by ho totiž v budúcnosti znova uštipol rovnaký druh hmyzu, môže nasledovať oveľa vážnejšia reakcia, ktorá ohrozí život.
Doletí aj tigrí komár?
Z kontinentu na kontinent cestuje v starých pneumatikách. Z Ázie sa dostal do Ameriky a aj Európy. Lieta v Grécku, Taliansku, Španielsku, Portugalsku aj Chorvátsku a vlani ho prvýkrát videli aj v Česku.
Podľa odborníka na komáre Nasira Jaliliho z Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského sa nedá vylúčiť, že už je aj na Slovensku, aj keď tu jeho výskyt ešte nikto nepotvrdil.
A prečo je taký zaujímavý? Prenáša veľmi nebezpečný vírus Chikungunya, spôsobujúci horúčku, bolesti kĺbov, hlavy a svalov, krvácanie z nosa a ďasien, na Slovensku ešte nebol zistený.
(or, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)
Čo vás môže poštípať
Ovady
Sú aktívne hlavne za slnečnej páľavy, najviac však za sparného počasia pred dažďom. Svoju obeť vycítia na diaľku, zvlášť ich láka pot a parfum. Čiastočne ich odpudzuje vitamínový B- komplex.
- Pozor: môžu prenášať aj rôzne infekcie, vtedy sú väčšinou potrebné lokálne aj celkové antibiotiká, niekedy je potrebné hnisavé ložisko chirurgicky ošetriť, preto ihneď vyhľadajte lekársku pomoc.
- Ošetrenie: v bežných prípadoch postihnuté miesto umyť vodou a mydlom, vydezinfikovať antiseptickým prípravkom, proti svrbeniu potierať Fenistil gélom, Alpou, salicylovým alebo gáfrovým liehom. Proti opuchu sú účinné obklady s octanom hlinitým, zinková masť, tekutý púder.
- Ľudová liečba: obklady z jedlej sódy, octové alebo cibuľovité.
Miniatúrne mušky - pakomáriky
Žijú v blízkosti vôd. Keďže očká na ochranných sieťkach pre ne nie sú prekážkou, ak sa chystáte do hôr na stanovačku, mali by ste si zaobstarať špeciálnu husto tkanú sieť.
- Reakcia na vpich: štípance po pakomárikoch svrbia a môžu i opuchnúť.
- Ošetrenie: proti svrbeniu potierať Fenistil gélom, prikladať octové alebo cibuľovité obklady.
Simúlie alebo aj čierne muchy
Dorastajú maximálne do šiestich milimetrov, sú zavalité, majú široké krídla. Žijú v blízkosti vôd, najmä pri horských potokoch a prameňoch. Krvou živočíchov sa živia iba samičky simúlií, samčeky cicajú nektár z kvetov rastlín.
- Reakcia na vpich: štípanec po simúlii má tvar malého krátera, môže opuchnúť, rana sa môže zapáliť a dokonca hnisať, keď do nej tento hmyz zanesie nejakú nečistotu. Veľmi svrbí.
- Ošetrenie: proti svrbeniu potierať Fenistil gélom, prikladať octové alebo cibuľovité obklady.
Komáre
Uhryznutie je zväčša neškodné ak si ho nerozškriabete. Nechtami si môžete do ranky zaniesť infekciu.
- Ošetrenie: štípanec najskôr umyte mydlom a vodou, odstránite tak zvyšok slín hmyzu. Pomáha surová cibuľa, kocka ľadu alebo alkoholový obklad. Priložte ju na ranu, zmierni svrbenie. Použiť môžete aj chladivé pasty, napríklad zinkovú.
Kliešte
- Keď sa kliešť prisaje, môže spôsobiť kožné ochorenie priamo uhryznutím alebo nepriamo – ak je
prenášačom vírusových alebo bakteriálnych ochorení.
- Ak sa vám v mieste vpichu vytvorí červený fľak s bledším stredom väčší ako päť centimetrov alebo sa vám zväčšia lymfatické uzliny, okamžite vyhľadajte lekára.
- Ošetrenie: ak si nájdete kliešťa, treba ho okamžite odstrániť. Použite tupú pinzetu, nikdy ho nevyberajte holými rukami, lebo hrozí riziko prenosu infekcie. Treba ho zachytiť čo najbližšie pri koži a otáčavým pohybom okolo osi alebo kývavým pohybom odstrániť. Miesto vydezinfikujte.
Vážka
- Od júna sa vznáša nad mokravinami. Nebodá, v prípade ohrozenia však hryzie. Môže prenášať infekcie.
- Ošetrenie: ranu si vyčistite jódom alebo na ňu priložte cibuľu, ktorá bude pôsobiť ako prírodné antibiotikum a dezinfekčný prostriedok.
Sršeň
- Najnebezpečnejší „bzučiak“ leta má dĺžku až 3,5 cm a lieta od mája. Jedu má mimoriadne veľa. Žihadlo preniká hlboko do pokožky.
- Liečba: kockou ľadu chlaďte ranu veľmi dlho, najmenej 30 minút, potom totiž telo jed nevstrebáva tak aktívne.
Včela
Jej bodnutie zabolí a zvyčajne aj zaštípe. Miesto vpichu zvykne začervenať a pomerne rýchlo opuchnúť.
- Ľudia ktorí trpia alergiou na blanokrídly hmyz, môžu mať alergickú reakciu, ktorá sa prejavuje väčším začervenaním.
- Vážnejšia je anafylaktická reakcia so svrbením kože, opuchom slizníc, dýchacími ťažkosťami. Ide o život ohrozujúci stav, preto treba volať rýchlu zdravotnú pomoc.
- Liečba: včelie žihadlo má tvar ostnatej harpúny, preto ho treba vyťahovať páčením, nie úchopom. Použite na to pinzetu, ihlu alebo akýkoľvek predmet s ostrou hranou (výnimočne aj necht).
- Postupujte opatrne tak, aby ste nezatlačili na jedový vačok. V tom prípade by ste si totiž zvyšok jedu vpravili priamo do vlastného tela.
- Žihadlo je treba vybrať čo najrýchlejšie. I po vpichu pracuje ako živý orgán a „zavŕtava sa“ hlbšie do pokožky. Neustále uvoľňuje jed do tela.
- Ranu schlaďte kockou ľadu a dezinfikujte alkoholovým obkladom.
Osa
Uštipnutie je bolestivejšie a opuch trvácnejší ako u včely. Osa má navyše telo uspôsobené tak, že tým istým žihadlom môže pichnúť aj niekoľkokrát. V žiadnom prípade sa preto po nej nezaháňajte.
- Liečba: ranu schlaďte ľadom. Ak vás poštípe v ústach alebo v hrdle, urobte si ľadový obklad okolo krku a okamžite vyhľadajte pomoc lekára.
Čmeliak
Jeho bodnutie je veľmi zriedkavé. Zdravým ľuďom neublíži, u alergikov môže vyvolať opuchy a problémy s dýchaním.
- Liečba: vypite veľa ľadovej vody, uložte sa trupom vo zvýšenej polohe - tým stabilizujete krvný obeh v organizme.
(or, ILUSTRAČNÉ FOTO - FOTOLIA)
Čím sa chrániť
Trh ponúka nespočetné množstvo druhov repelentov, v lekárňach ich nájdete približne dvadsať. Niektoré sú na rastlinnej báze, iné patria do skupiny liekov zvaných antihistaminiká.
- Alpa gél po bodnutí hmyzom
Prípravok na lokálne ošetrenie pokožky. Príjemne chladí, má mierne znecitlivejúce účinky a znižuje pocit pálenia a svrbenia po bodnutí. Upokojí pokožku aj pri popŕhlení.
- Spirig exopic forte
Repelentný spray na odpudzovanie kliešťov, komárov, ovady a múch. Môžu ho používať osoby staršie ako 12 rokov.
- Diffusil
Repelentný sprej do vrecka, odpudzuje bodavý hmyz a kliešte. Prípravok možno striekať na pokožku a vlasy, ale aj na odev a obuv.
- Fenistil gél
Používa sa na úľavu od svrbenia prejavujúceho sa kožnými reakciami ako sú začervenanie kože, žihľavka, poštípanie hmyzom, popálenie slnkom a povrchové popáleniny. Dobre preniká do kože.
- Dapis gél
Gél na upokojenie pokožky po poštípaní hmyzom - prírodná alternatíva chemických prípravkov. Vhodný aj pre deti od troch rokov.
Z prírodnej lekárne
O osvedčené recepty na štípance sme požiadali aj bylinkárky. Vlasta Perašínová z Beňadikovej pri Liptovskom Mikuláši radí: Po uštipnutí včelou na ranu po odstránení žihadla čím skôr priložte rozkrojenú čerstvú cibuľu.
Na zmiernenie svrbenia po uštipnutí čmeliakom zaberá citrón. Na bodnutie ale môžete tiež použiť list skorocelu, nechtík lekársky či echinaceu.
- Obklad zo skorocelu
Ak máte poruke skorocel, ktorý rastie na lúkach od júna do augusta, vyrobte si z neho vlastný obklad na štípance. Tri listy skorocelu rozmliaždite v nádobke tak, aby ste z nich vytlačili čo možno najviac šťavy. Namočte do nej gázu alebo vreckovku a uviažte ju na postihnuté miesto. Obklad nechajte pôsobiť asi hodinu.
- Repelent pre deti
Ak uprednostňujete pred chémiou prírodu, uvarte si domáci repelent, ktorý je vhodný najmä pre deti, lebo nezapácha.
Do alpy namočte voňavé klinčeky, nechajte ich 48 hodín vylúhovať a odložte do chladničky. Zmes, ktorá získa hnedú farbu, nalejte do roztrekovača a postriekajte ním detské oblečenie. Ochráni ich pred komármi.
- Rozmliaždené bylinky
Radí Anna Kopáčová z Vrbového: Bodnuté miesto možno potrieť aj inými rozmliaždenými bylinkami, napríklad lopúchom, mätou, lastovičníkom či žihľavou.
- Domáci repelent proti kliešťom
Roztlačte spolu pivovarské kvasnice, tri strúčiky pretlačeného cesnaku a rozmarín. Zalejte ľanovým olejom a nechajte tri dni odstáť. Potom ho preceďte a uskladňujte na chladnom mieste. Používa sa ako repelent na pokožku.
(or)