Jednoducho povedané, dieťa by nemalo vyrastať v prehnaných hygienických podmienkach, malo by prísť aj do kontaktu so „špinou“ a zvieratami, aby sa posilňoval jeho imunitný systém. Je to naozaj tak?
Klinický imunológ, alergiológ a pediater Miloš Jeseňák z Kliniky detí a dorastu Jesseniovej lekárskej fakulty UK, Univerzitná nemocnica Martin vysvetľuje, žehygienická teória prešla v posledných rokoch veľkými zmenami.
Určite platí, že na optimálne fungovanie imunity musí mať dieťa aj kontakt s rôznymi mikroorganizmami a nadmerná a prehnaná hygiena hraničiaca so sterilným prístupom nie je správna.
Podľa lekára je dôležitým faktorom pri prevencii rôznych ochorení zdravá a správne fungujúca črevná mikroflóra (dnes sa správne vedecky označuje ako črevný mikrobióm). Na tvorbu črevnej mikroflóry pozitívne vplýva v úvode najmä materské mlieko.
„Pri nedojčených deťoch bolo dokázané, že aj prípravky náhradnej mliečnej výživy pozitívne ovplyvňujú tvorbu črevnej mikroflóry, a to najmä vzhľadom na pridanie zložiek – prebiotík (GOS/FOS oligosacharidy), beta-palmitátu (typický tuk pre materské mlieko). Čo sa týka zvierat, výsledky štúdií nie sú jednoznačné, ale ukazuje sa, že nadmerná koncentrácia alergénov v okolí malého dieťaťa v prvých rokoch života má skôr negatívny účinok na imunitu a môže viesť k vzniku alergických ochorení. V žiadnom prípade by nemali mať domáci miláčikovia prístup do postele dieťaťa, kde okrem svojich alergénov zvyšujú významne aj obsah roztočov,“ hovorí lekár.