SME

Rizikom pre oči je nielen vek, ale, napríklad, aj fajčenie

Máte problémy so zaostrením a viac ako päťdesiat? S návštevou u očného lekára neotáľajte, môžete mať aj závažné ochorenie očí

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

.

K najčastejším ochoreniam očí všeobecne patria rôzne zápaly spojovky, ktorých počet sa v teplejších mesiacoch zvyšuje. Sú spôsobené rôznymi baktériami, vírusmi alebo alergickými patogénmi. „Mnohé z týchto zápalov možno jednoducho vyliečiť pomocou kvapiek,“ hovorí oftalmológ MUDr. František Veselý, primár bratislavskej očnej kliniky VESELY/Očná Klinika. Časté sú podľa lekára aj infekčné ochorenia rohovky. „Tieto sú typické pre nositeľov kontaktných šošoviek a bohužiaľ nezriedka sa končia až transplantáciou rohovky a v najhorších prípadoch aj stratou oka,“ hovorí lekár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kedy je vek riziko

V otázke zdravia očí zohráva dôležitú rolu vek, v nejednom prípade je závažným rizikovým faktorom. A práve vekom podmienené ochorenia tvoria podľa lekára početnú skupinu. Najznámejším príkladom je vekom podmienená degenerácia makuly (VPDM), ochorenie sietnice podmienené cukrovkou (diabetická retinopatia) alebo sivý zákal. „Kým posledné spomenuté ochorenie je veľmi ľahko a pohodlne vyliečiteľné pomocou operácie, prvé dve úplne vyliečiť nedokážeme. Sme však schopní aspoň spomaliť priebeh týchto zrak ohrozujúcich chorôb,“ hovorí odborník.

Makula v ohrození

Vekom podmienená degenerácia makuly patrí k tým, ktoré sa obvykle prihlási s pribúdajúcimi rokmi. Pri tomto ochorení dochádza k poškodeniu žltej škvrny. Ide o tú časť sietnice, kde je najviac čapíkov, preto je miestom najostrejšieho videnia.

SkryťVypnúť reklamu

K rizikovým faktorom VPDM patrí aj výskyt v rodine – vtedy je až 50-percentná šanca, že sa u vás toto ochorenie vyvinie. Rizikom je aj obezita, vysoký krvný tlak i cholesterol či fajčenie – fajčiari ochorejú na VPDM trikrát častejšie, a ochorenie sa u nich vyvinie o desať rokov skôr ako u nefajčiarov. VPDM patrí aj k najčastejším chorobám v súvislosti s vekom. Jej nebezpečenstvo spočíva v tom, že ak sa neskoro diagnostikuje a zanedbá sa liečba, dôsledkom môže byť strata centrálnej zrakovej ostrosti a až praktická slepota.

Aké sú príznaky

Prejavuje sa neostrým videním, blednutím farieb, „vypadávaním“ obrazu v jeho určitých častiach, alebo k jeho pokriveniu. VPDM má dve formy – suchú a vlhkú, v oboch prípadoch je veľmi dôležitá včasná diagnostika, pretože čím skôr sa ochorenie začne liečiť, tým lepšie sú vyhliadky na stabilizovanie ochorenia a spomalenie jeho progresie.

SkryťVypnúť reklamu

K dôležitým opatreniam, ktoré priaznivo pomáhajú ovplyvniť priebeh ochorenia, ale sú aj prevenciou vo všeobecnosti je zdravá životospráva, ochrana zraku pred UV žiarením, dôležitou súčasťou je aj príjem dostatočného množstva karotenoidov (luteín, zeaxantín), selénu, antioxidantov, vitamínu E. Karotenoidy chránia makulu pred možným poškodením svetlom a majú aj protizápalové a antisklerotické účinky.

Jednoduchý test

Zrakovú ostrosť si môžete preveriť aj samovyšetrením jednoduchým testom pomocou tzv. Amslerovej mriežky, ktorú si môžete vypýtať u očného lekára. Ak nemáte poruke Amslerovu mriežku, pomôcť si môžete aj testom, ktorý možno urobiť kdekoľvek, kde sú na stene kachličky. Najskôr si jedno oko zakryte rukou a druhým sa pozerajte na kachličky. Ak sa vám línie medzi nimi zdajú zvlnené, alebo v strede vidíte len rozmazaný fľak, navštívte neodkladne lekára. Rovnako si otestujte aj druhé oko.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy sa znižuje ostrosť videnia

Ako si možno jednoducho overiť riziko očnej poruchy? Aké varovné signály by ľudia nemali podceňovať? Očných porúch je veľmi veľa. Krátkozrakosť a aj ďalekozrakosť si podľa lekára každý všimne na tom, že horšie vidí na určitú vzdialenosť. Horšie je to napríklad so sivým zákalom, pri ktorom dochádza k postupnému zhoršovaniu zrakovej ostrosti, farebnosti a detailov.

„Mnoho ľudí si túto skutočnosť neuvedomuje a bráni sa operácii sivého zákalu a až po operácii, keď sa svet „rozjasní“ si uvedomia, ako zle videli. Na druhej strane, pri vekom podmienenej degenerácii makuly si mnohí všimnú pokrivené línie (okraje stolov, zárubne...), skáčuce písmenká v riadkoch textu. To sú známky začínajúcej choroby, nad ktorými neslobodno len tak kývnuť ruku, že veď asi som sa iba zle vyspal. Varovným signálom je zmena zrakovej ostrosti, ktorú nemožno zanedbávať,“ zdôrazňuje František Veselý.

SkryťVypnúť reklamu

Okuliare vám pomôžu pri tzv. refrakčných poruchách – presbyopii – stareckej slabozrakosti, krátkozrakosti, ďalekozrakosti či astigmatizme.

Čo v nich vidno

Lekár hovorí, že o oči sa v skutočnosti netreba nejako špeciálne starať. Sú schopné dlhodobo fungovať bez akéhokoľvek zásahu, pokiaľ je organizmus zdravý. Keď sa objaví akákoľvek zásadná systémová choroba (hypertenzia, cukrovka a pod.) oči je potrebné kontrolovať. V prvom rade sa teda podľa lekára treba starať o celkový zdravotný stav.

„Na očiach sa totiž veľmi odzrkadľuje jeho stav, a to hlavne na sietnici. Fajčenie, cukrovka, vysoký tlak, stres sú všetko faktory, ktoré ovplyvňujú „kondíciu“ očí a následne aj zrakovú ostrosť,“ hovorí František Veselý. Určite by podľa neho bolo správne aspoň raz za rok navštíviť svojho očného lekára na kompletné očné vyšetrenie a riadiť sa odporúčaniami, ktoré pri vyšetrení dostanete. Samozrejme, platí, že pokiaľ sa zraková ostrosť či kvalita zraku znenazdajky zmení, lekára treba vyhľadať ihneď.

SkryťVypnúť reklamu

Na čo sú dobré preventívky

Bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste senior, podľa odborníkov by ste mali navštíviť očného lekára raz ročne. Preventívnu prehliadku hradia poisťovne. Väčšia ochorení očí spočiatku nemá závažnejšie príznaky. Preventívna prehliadka pomôže ochorenie odhaliť včas, čo je veľmi dôležité pre jeho ďalšiu progresiu. Ak sa ochorenie neodhalí včas, liečba je oveľa zložitejšia a náročnejšia.

V rámci preventívnej prehliadky lekár odhalí nielen refrakčné chyby, ale môžu to byť aj ochorenia ako sivý či zelený zákal, degeneratívne ochorenie rohovky, nádory mozgu alebo vnútroočné nádory, niektoré druhy leukémie, cukrovka v počiatočnom štádiu a dokonca aj také choroby ako borelióza, toxoplazmóza či autoimunitné ochorenia.

Čo všetko hrozí očiam

SkryťVypnúť reklamu

únava očí pre prácu s počítačom, suché oko, syndróm suchého oka, zápaly, alergia, zelený zákal – glaukóm, sivý zákal – katarakta, keratokonus – degeneratívne ochorenie diabetická retinopatia, VPDM, nádory

„Ťahák“ pre zdravé oči

  • chodievajte na pravidelné preventívne očné prehliadky, vo vyššom veku raz ročne,

  • nefajčite,

  • dodržiavajte zdravú životosprávu,

  • kontrolujte svoju hmotnosť,

  • pravidelne sa venujte fyzickej aktivite,

  • jedzte zdravo, vyváženú stravu, obmezte príjem tukov, dva- až trikrát do, týždňa jedzte ryby, denne jedzte zelenú listovú zeleninu a čerstvé ovocie a raz do týždňa si doprajte hrsť orechov,

  • konzultujte so svojím lekárom prípadné užívanie výživových doplnkov s antioxidantmi, betakaroténmi či zinkom,

  • dbajte na ochranu zraku pred škodlivými UV lúčmi vhodnými okuliarmi už od mladého veku.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy pomôže operácia

Refrakčné poruchy zraku možno korigovať nosením okuliarov, avšak sú ochorenia, keď je potrebný zásah očného chirurga

Operačne je možno podľa očného lekára riešiť mnoho očných chorôb, avšak nie všetky úplne úspešne a do úplného vyliečenia. Cieľom mnohých operácií je podľa odborníka aspoň stabilizácia zrakovej ostrosti. „Najčastejšie vykonávanou očnou operáciou je operácia sivého zákalu, ktorá dokáže prinavrátiť zrakovú ostrosť a tieto zákroky sú veľmi úspešné,“ hovorí lekár. Sivý zákal je ochorenie typické pre seniorský vek, avšak príčinou jeho vzniku môžu byť napríklad aj cukrovka, poranenie či ožiarenie oka a pod. Jedinou možnosťou liečby je operácia.

František Veselý dodáva, že aj operácie zeleného zákalu majú svoj prínos v tom, že vďaka nim dochádza k zníženiu vysokého vnútroočného tlaku. „Pri operáciách sietnice veľa vecí závisí od ochorenia sietnice, stavu ochorenia a taktiež aj odhodlanosti pacienta spolupracovať s lekárom,“ hovorí lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Za čo si zaplatíte a čo uhradia poisťovne

VšZP

Hovorkyňa Petra Balážová uvádza, že VšZP uhrádza zdravotnícke pomôcky (čiže aj rámy a sklá dioptrických okuliarov) v súlade s indikačnými, preskripčnými, časovými a množstvovými limitmi, ktoré sú uvedené v aktuálnom zozname kategorizovaných zdravotníckych pomôcok plne uhrádzaných alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia.

VšZP hradí z prostriedkov verejného zdravotného poistenia všetky operačné zákroky na očiach indikované zo zdravotných dôvodov. Neuhrádza len plastické operačné zákroky z estetických dôvodov.

UNION zdravotná poisťovňa, a. s.

Podľa hovorkyne poisťovne Judity Smatanovej sa na základe verejného zdravotného poistenia uhrádzajú dioptrické okuliare (rám, sklá) podľa platného Zoznamu zdravotníckych pomôcok na mieru, ktorý vydáva Ministerstvo zdravotníctva SR. Zoznam je zverejnený na webovej stránke MZ SR.

SkryťVypnúť reklamu

Z verejného zdravotného poistenia Union ZP uhrádza všetky medicínsky indikované operačné zákroky očí. Napríklad excimer laserové operácie rohovky sú z verejného zdravotného poistenia uhrádzané v indikáciách:

1. ak má pacient rozdiel medzi dvomi očami viac ako 3,5 D,
2. ak má pooperačný astigmatizmus,
3. ak má krátkozrakosť viac ako 8,5 D,
4. ak je potrebná fototerapeutická keratoablácia.

DÔVERA

Zdravotná poisťovňa Dôvera sa podľa informácie PR špecialistky Moniky Šimunovej pri výške úhrady riadi podľa podmienok kategorizácie, uvedenej v Zozname zdravotníckych pomôcok na mieru s prihliadaním na indikačné obmedzenie uvedené v limitovej tabuľke.

Napríklad, ak poistenec potrebuje bežný sériovo vyrábaný okuliarový rám, príspevok je vo výške 5 eur, a to raz ročne pre poistencov do 18 rokov. Ak poistenec potrebuje individuálne zhotovený okuliarový rám, hradí ho poisťovňa v plnej výške, cenu určuje optika v kalkulačnom liste.

SkryťVypnúť reklamu

Indikačné obmedzenie stanovuje úhradu takéhoto rámu raz za dva roky. Každý individuálne zhotovovaný okuliarový rám schvaľujeme vopred na základe žiadosti poistenca. Poistenec predloží poukaz na optickú pomôcku od očného lekára a kalkulačný list, ktorý mu vyhotoví očná optika.

Dioptrické sklá sa vyhotovujú na rôzne chyby zraku, ich cena je rôzna podľa konkrétnej diagnózy. Výšku úhrady zdravotnej poisťovne nájdete tiež v kategorizačnom zozname. Napríklad príspevok na najbežnejšie používané šošovky (ďalekozrakosť, blízkozrakosť) je od 3 do 5 eur. Dospelým tátto poisťovňa prispieva až pri sklách nad 6 dioptrií. Deťom prispieva na sklá už od 4 dioptrií. A to na jeden pár za rok pre deti a dospelým raz za tri roky. Kategorizačný zoznam je platný pre všetky zdravotné poisťovne.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ ide o operačné zákroky, poisťovňa uhrádza všetky výkony, ktoré sú indikované zo zdravotných dôvodov, napríklad operácia šedého zákalu, zeleného zákalu, nádorov oka atď. Z verejného zdravotného poistenia prepláca poisťovňa takmer všetku zdravotnú starostlivosť týkajúcu sa operácií oka.

Ako môžete ušetriť

Nešetrite tým, že si za dve – tri eurá bez predpisu kúpite dioptrické okuliare, ktoré sa predávajú napríklad v kníhkupectvách či drogérii. Využite radšej vhodné zľavy.

Lacné lisované okuliare nemusia vyhovovať vašim konkrétnym potrebám, takéto okuliare sú vhodné skôr ako núdzové a náhradné riešenie. Aj na výbere rámu si dajte záležať, nielen estetické kritérium je dôležité. Rám by vám mal dobre sedieť na šírku tváre i nosa, nemal by vás tlačiť a mal by umožňovať presné vycentrovanie skiel na vzdialenosť zreníc, aby okuliare správne korigovali očnú chybu.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na podozrivo lacné rámy, po čase sa môžu roztiahnuť a sklá v nich nebudú dobre sedieť. Dbajte aj na to, z akého materiálu je rám zhotovený, niektoré materiály môžu spôsobovať alergické reakcie.

Lekár či optometrista?

Zrak si môžete nechať vyšetriť u očného lekára, avšak aj v očnej optike u optometristu. Sú však takéto vyšetrenia rovnocenné? František Veselý vysvetľuje, že očný lekár a optometrista sú dve rôzne funkcie.

Optometrista sa špecializuje na správne odhalenie a korekciu dioptrických chýb okuliarovou korekciou, alebo poruchy súčinnosti oboch očí, očný lekár však nielen na to, ale aj na ostatné očné ochorenia a príčiny ich vzniku.

Vyšetrenie u optometristu je teda postačujúce a vhodné pokiaľ potrebujeme predpísať nové okuliare. Toto bol ich študijný odbor a pokiaľ svoju prácu vykonávajú kvalitne, sú podľa lekára nezastupiteľní. Preto záujem o služby optometristov v poslednej dobe výrazne stúpa. V niektorých lekárňach však robia vyšetrenia aj oční lekári.

SkryťVypnúť reklamu

Ako môžete ušetriť v optike

  • Vernostné zákaznícke či sezónne zľavy.

  • Zľavy optík na základe dohody optiky s medicínskym centrom.

  • Špeciálne akcie – napríklad v online optike každý mesiac vyžrebovaný spomedzi odberateľov informácií vyhráva okuliare zdaramo.

  • Zľavy pri kúpe rámu spolu s okuliarovými šošovkami.

  • Zľavy na vybrané modely.

  • Pri vybraných modeloch ďalšie okuliare zadarmo.

  • Pri kúpe rámu jedna šošovka zadarmo.

  • Zľavy pre zamestnancov alebo klientov firiem.

  • Ponuka preventívnych prehliadok pre zamestnancov firiem spojených s vyhotovením okuliarov.

  • Pri online nákupe napríklad zľavy na poštovnom (nulové poštovné nad určitú sumu a pod.).

  • Zľavy v niektorých optikách na základe zmluvy s konkrétnou poisťovňou.

Pre zdravé oči

Zdroj: Ita Buttrose &Vanessa Jones: Eating for Eye Health (The Macular Degeneration Cookbook)

SkryťVypnúť reklamu

Antioxidanty denná dávka

luteín a zeaxantín 6 mg

vitamín C 45 mg

vitamín E 7 – 10 mg

zinok 8 – 14 mg

Iné nutrienty

selén 60 – 70 mikrogramov

omega 3 mastné kyseliny 0,9 – 1,6 g

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 60 595
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 126
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 690
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 834
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 164
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 954
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 151
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu