
Každá štvrtá žena na Slovensku po osemnástke trpí únikom moču. Je to však stále chúlostivá téma, o ktorej sa nehovorí. Podľa prieskumu agentúry Focus rmínu inkontinencia rozumie menej ako štvrtina dospelých obyvateľov na Slovensku. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER
„Pritom je to problém, ktorý sa vyskytuje všade na svete bez rozdielu a vo všetkých vekových skupinách. Stúpa s vekom a dominuje u žien. Samozrejme, ani mužom sa tento problém nevyhýba,“ hovorí profesor urológie Ján Breza.
„Každá štvrtá žena na Slovensku po osemnástke trpí únikom moču. Presne pol milióna žien u nás má tieto problémy,“ hovorí urológ MUDr. Ján Švihra z martinskej nemocnice, ktorý je autorom ojedinelej štúdie na túto tému.
Moč uniká mladým aj starým
Mnoho ľudí si myslí, že inkontinencia trápi len starších ľudí. Nie je to pravda. Nadmerne aktívny močový mechúr i ďalšie druhy problémov s udržaním moču sa môžu často vyskytnúť aj u mladších osôb.Je to problém zdravotný, sociálny a psychologický.
Urológ Jozef Marenčák: „Všeobecne platí, že nikto sa nehrnie k lekárovi preto, že mu uniká moč.“
MUDr. Juraj Filický, urológ, gynekológ tiež súhlasí: „Nie medicínske dôvody doženú naše ženy konečne lekárovi, ale sociálne a psychické.“ Gynekológ z ružinovskej nemocnice v Bratislave dodáva, že každý deň majú na operačnom stole nejakú závažnú formu inkontinencie.
Každú civilizovanú krajinu stojí inkontinencia veľa peňazí. Americké zdravotníctvo vyše 90 miliárd dolárov ročne.
Príčiny inkontinencie
Môžu mať fyzický alebo psychický charakter: nastupujúca staroba, pooperačný stav, vnútorné ochorenia alebo psychické problémy, najmä stres. U mnohých postihnutých vedie táto choroba k izolácii a duševnej osamelosti.
Slabosť mechúra však vôbec nie je osudom, s ktorým sa treba zmieriť. Žena by sa nemala hanbiť povedať o tom svojmu gynekológovi.
„Existuje veľa možností, ako ho liečiť. K najúčinnejším patrí hormonálna terapia. Iba ak nie je predpoklad, že pomôže, treba ho riešiť operáciou. Istou pomocou môžu byť aj špeciálne cvičenia na posilnenie panvového dna. Takto môže každá žena sama výrazne zlepšiť, prípadne odstrániť svoje ťažkosti,“ radí MUDr. Filický
Podľa prieskumu agentúry Focus na Slovensku trpí niektorou z foriem inkontinencie až 27 percent dospelých obyvateľov. Únikom moču sú častejšie postihnuté ženy (37,7 %) ako muži (15,4).
EVA HRDINOVÁ