Zmena prostredia, zmena učiteľov, zmena kamarátov a pribúdajúce povinnosti, to všetko je pre začínajúceho žiaka priveľká záťaž. Mal by byť disciplinovanejší, už nemá toľko času na oddych a relax ako v materskej škole. Práve preto nie sú všetci prváci schopní tieto nároky, ktoré sa na nich kladú v prvej triede, zvládať bez problémov. O problémoch prváka sme sa zhovárali so špeciálnou pedagogičkou Mgr. Světlanou Drábovou.
Kritériá pripravenosti dieťaťa do školy
Nástup do školy je zásadnou zmenou najmä s ohľadom na každodenný rozvrh dieťaťa a jeho schopnosť prispôsobiť sa novému poriadku a vyšším nárokom na prácu. „Na hodinách sa od neho očakáva, že bude pracovať, primerane sa koncentrovať a nebude svojím správaním rušiť ostatných,“ zdôrazňuje špeciálna pedagogička a dodáva:
„Základné kritériá, ktoré by dieťa malo spĺňať, sú rozumové, emocionálne a sociálne. To znamená, že by malo dokázať samostatne pracovať, vydržať sedieť v triede 45 minút, vedieť sa sústrediť, pochopiť a poslúchať pravidlá a nadväzovať vzťahy so spolužiakmi. Ak si rodičia nie sú istí, či je ich dieťa pripravené na nástup do školy, môžu sa obrátiť na psychológa a absolvovať s dieťaťom vyšetrenie pripravenosti do školy.“
Aj v októbri možno vyhľadať odborníka
Podľa odborníčky ak má rodič počas prvých týždňov v škole pocit, že s dieťaťom nie je niečo v poriadku, nemal by sa báť či hanbiť a vyhľadať pomoc špecialistu.
Ak je dieťa viac nepokojné, nervózne, plačlivé alebo agresívne v súvislosti so školou, rodič to môže najskôr konzultovať s učiteľkou, a potom sa obrátiť na špeciálneho pedagóga alebo na detského psychológa, ktorý môže vykonať vyšetrenie školskej zrelosti dieťaťa na rozumovej a emocionálnej úrovni a odporučiť rodičovi ďalší postup.
Ideálny denný režim prváka
Dôležité pri prváčikoch je vybudovať im pevný denný harmonogram. Len tak si vytvoria správne návyky. „Ak deťom necháte voľnosť, veľmi rýchlo si zvyknú na výhovorky typu úlohy si urobím neskôr, teraz sa mi nechce, ešte chvíľku sa budem hrať a pod. Ideálne je, aby si dieťa po príchode zo školy na chvíľku oddýchlo, napr. ísť s ním zo školy pešo alebo ho zobrať na krátku prechádzku.
Domáce úlohy a učenie by malo zvládať každý deň v rovnakú hodinu, nie však neskôr ako po 18.00 večer,“ vysvetľuje Světlana Drábová a poznamenáva, že po domácich úlohách by malo mať vždy ešte čas na zábavu, hranie a odreagovanie sa.
Vyvážená strava bez doplnkov výživy
„Ak sa dieťa vyvíja normálne, netreba mu dávať žiadne doplnky výživy pri nástupe do školy,“ tvrdí odborníčka. Treba dohliadnuť na to, aby dieťa dostávalo výživné raňajky a zjedlo svoju desiatu i obed v škole.