Ak užívate lieky, mali by ste presne poznať ich názvy, aby ste mohli informovať ktoréhokoľvek lekára, ktorého navštívite. Inak by sa mohlo stať, že vám predpíše liek, kde bude rovnaká účinná látka a vy ju tak budete užívať v nadbytočnej dávke, čo môže byť kontraproduktívne.
Okrem toho lieky môžu navzájom aj interagovať, čiže vzájomne spolupôsobiť nežiaducim spôsobom. Lekár či lekárnik vie, ktoré lieky a aj voľnopredajné preparáty by ste nemali užívať spolu, aby ste nevyvolali nežiaduce interakcie. Treba mať na pamäti aj to, že nielen lieky, ale aj voľnopredajné preparáty by ste nemali kombinovať s alkoholom. Rozhodne si neosvojujte klišé, ktoré sa bežne objavuje vo filmoch: tabletka proti bolesti alebo na spanie a – za ňou hlt whisky.
Väčšina príbalových letákov varuje pred kombináciou alkoholu a liekov, ak tam však aj takéto upozornenie nenájdete, neriskujte. Napríklad kombinácia bežne dostupných liekov proti bolesti s alkoholom môže mať za následok vznik vredov či krvácanie. Niektoré antibiotiká v kombinácii s alkoholom môžu zasa vyvolať nevoľnosti, vracanie, dôsledkom môže byť aj zrýchlenie tepovej frekvencie, v horšom prípade až poškodenie pečene alebo dokonca aj mozgová príhoda.
Nebezpečné je aj užívať lieky po expirácii, účinky sú nevyspytateľné, pretože v lieku nastávajú rôzne zmeny v jeho zložení. Také lieky nevyhadzujte do koša, ale vráťte do lekárne, kde zabezpečia ich bezpečnú likvidáciu. Nezabúdate, že každý liek môže byť v nevhodnej forme, dávke či spôsobe užívania aj jedom.