SME

Nové zuby na staré kolená

S pribúdajúcim vekom prichádzame o zuby a k slovu sa dostávajú zubné náhrady. Poradíme vám, ako sa o ne správne starať a dozviete sa, prečo je zápal v ústnej dutine vážny problém.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Chcete, aby vaše vlastné zuby dlho vydržali? Základom je dôkladná a správna dentálna hygiena. Čo okrem nej však ešte ovplyvňuje kvalitu chrupu? „Akokoľvek zvláštne to znie, tak je to prevažne kvalita zubného ošetrenia,“ hovorí zubný implantológ a ústny chirurg Richard Jurkovič.

Istý vplyv má aj genetika, čo však nevieme ovplyvniť, takže tento argument môže podľa neho pacienta v starostlivosti o chrup skôr demotivovať. Aj strava či fajčenie sú faktory, ktoré vplývajú na kvalitu chrup a zdravie ústnej dutiny, avšak podľa lekára sa ich vplyv preceňuje, samozrejme, okrem extrémov či už pri stravovaní, respektíve fajčení. A preceňuje sa podľa neho aj vplyv lokálnej, tobôž celkovej fluorizácie.

Dôraz kladie na hygienu, dôležité je zlikvidovať čo najväčšie množstvo akýchkoľvek baktérií v ústnej dutine. Vyberte si kvalitného zubára, dôsledkom zlého a nesprávneho ošetrenia totiž môže byť rýchlejší priebeh patologických procesov v ústnej dutine. Následné problémy tak môžu byť oveľa horšie a môže to mať dosah aj na celkové zdravie, nehovoriac o tom, že to bude aj drahšie.

Dôležitá je technika

V súvislosti s ústnou hygienou, a tak aj prevenciou ochorení v ústnej dutine, sa často skloňuje správna technika čistenia chrupu. Podľa lekára je pre každého človeka jedinečná. Optimálna je taká, pri ktorej čistením dôkladne odstránite zubný povlak, a pritom si nepoškodzujete tvrdé tkanivo zubov a tiež ďasná. Dôkladnú zubnú hygienu možno podľa lekára docieliť aj s použitím menšieho počtu pomôcok a jednoduchšou technikou.

Zásady čistenia v každom veku

Pri čistení zubov lekár odporúča riadiť sa nasledovnými zásadami:

  • zuby si rozhodne čistite ráno pred jedlom i večer,
  • mechanické čistenie zubov po každom jedle nie je vhodné, po jedle totiž pH v ústnej dutine klesá, čiže vzniká kyslejšie prostredie, v dôsledku čoho je povrch skloviny citlivejší. Ak si začnete zuby drhnúť kefkou, môžete si privodiť ochorenie zubov či ďasien,
  • vyberajte si správne kefky, podľa nasledovných kritérií: kefka má mať malú čistiacu plochu (malú hlavičku), husté a mäkké štetinky (najlepšie z umelých vláken s oblými končekmi), veľmi vhodné sú tzv. sonické zubné kefky,
  • na kefku pri čistení príliš netlačte,
  • kefku meňte aspoň raz za 3 mesiace, aby sa na nej nehromadili baktérie,
  • kefku kvôli baktériám vymeňte aj po chorobe,
  • nenechávajte kefku voľne položenú na umývadle, tobôž aby sa hlavičkou opierala o umývadlo, štetinky musia medzi použitiami vyschnúť, aby sa na nich nemnožili mikroorganizmy.

Pomáha ústna voda?

V mnohých domácnostiach na poličkách kúpeľní vedľa kefky a zubnej pasty tróni ústna voda. Komerční výrobcovia deklarujú, že zničí takmer všetky baktérie v ústnej dutine. Na druhej strane sa objavujú aj hlasy, ktoré hovoria o vyhodených peniazoch a zbytočnosti vyplachovať si ústa po dôkladnom vydrhnutí zubov. Ústna voda vraj iba naruší prirodzenú mikroflóru v ústnej dutine.

Richard Jurkovič hovorí, že ide o mýtus, ktorý vychádza z toho, že máme popísanú fyziologickú flóru vo vagíne, v hrubom čreve či fyziologické osídlenie kože. Fyziologická flóra ústnej dutiny podľa lekára nebola nikdy jasne zadefinovaná v súlade s vedeckými poznatkami. „Presne zadefinované sú však patogény – mikroorganizmy, ktoré v ústach robia šarapatu,“ hovorí. „A cieľom je potlačiť čo najväčšie množstvo akýchkoľvek baktérií v ústnej dutine.“

Spolupracujte so zubárom

Podľa odborníka vám v tom však väčšina bežne dostupných komerčne vyrábaných ústnych vôd nepomôže. „Pacientovi nikdy neodporučím ústne vody, ktoré bežne kúpite v drogérii. Samozrejme, nezabránime tomu, aby ich pacienti používali. Zubár by však mal mať pacienta pod kontrolou, aby vedel posúdiť aj to, či pacient nemá krvácanie ďasien, či potlačil mikrobiálnu flóru alebo progresiu parodontitídy. Avšak žiadnu takú vodu, ktorá by potlačila všetko, principiálne komerčne nepredávajú. Bez porady s odborníkom je to potenciálne neúčinné,“ hovorí Jurkovič.

Čo môžu spôsobiť zlé zuby

Je vedecky dokázané, že akýkoľvek zápal v tele, čiže aj v ústnej dutine, môže mať priamy i nepriamy dopad na srdcovo-cievny systém, na degeneratívne ochorenia, na rôzne rakovinové či autoimunitné ochorenia, skrátka na celý organizmus. Preto treba eliminovať a predchádzať aj zápalom v ústnej dutine. A v ústach, kde je zápal, nemožno robiť žiadne protetické zákroky, kým sa zápal nevylieči. Zubný lekár má k dispozícii rôzne možnosti, ako riešiť takéto zápaly.

Čím trpia seniori

Podľa Richarda Jurkoviča s pribúdajúcim vekom výskyt zubného kazu ide do úzadia, často je však jeho priebeh pomalý a chronický. Jednoznačne však s vekom stúpa počet parodontitíd. Lekár hovorí, že podľa celosvetových epidemiologických výskumov až 80 % zubov strácame následkom parodontitídy nie zubného kazu.

„Paradoxne, práve na túto časť patológie sa kladie menší dôraz. Zubári vedia robiť krásne plomby, korunky, mostíky, avšak, žiaľ, často na zuby, ktoré majú aktívnu parodontitídu,“ hovorí doktor Jurkovič. „Vždy treba mať na pamäti: nikdy neliečime jeden zub, ale celého pacienta, hodnotíme ho ako celok. Vidíme jeho hygienu, návyky, zvyškové zuby, medzičeľustné vzťahy a cieľ, ktorý sledujeme, je bezzápalový stav a rehabilitovaný chrup, ktorý sa ľahko čistí,“ dodáva odborník. Taký stav v ústnej dutine potom zvyšuje kvalitu života pacienta a znižuje všetky ochorenia, ktoré priamo i nepriamo súvisia so zápalovým stavom.

Zubné náhrady

Ak vlastné zuby doslúžia, k slovu sa dostávajú zubné náhrady. Je ich viacero druhov. Čo rozhoduje o výbere tej správnej? Zubný a implantologický protetik Marcel Lužák vysvetľuje, že v zubnej protetike z funkčného hľadiska často úplne stačí nahradiť zuby po prvú stoličku – čiže po šestku.

„Zubné náhrady vyberáme podľa daného stavu chrupu, podľa dobrých alebo zle ošetrených zubov za celý život pacienta. Zubár musí vedieť klinicky vyšetriť pacienta v kresle a vidieť, ktoré zuby ešte môže použiť. Potom si musí predstaviť, aký typ náhrady je vhodný, či ho pacient akceptuje, či je ochotný podstúpiť zákrok. Zdôrazňujem – v ústnej dutine však musí byť bezzápalové prostredie,“ hovorí lekár.

Typy zubných náhrad

  • fixné - ide o náhrady (korunky, mostíky), ktoré sú fixne nasadené na zuboch alebo na implantátoch,
  • snímateľné náhrady - môžu byť len opreté o ďasná, prípadne opreté o zuby a ďasná, prípadne opreté o implantáty a ďasná.

Čo môžu spôsobiť

Ak sú náhrady zle zhotovené a nesedia, môžu tlačiť, spôsobovať zápaly. Ľudia si často myslia, že ide o alergiu na živicu, tá je však zriedkavá. Oveľa častejšie tkvie problém v tom, že náhrada zle sedí, alebo si pacienti protézy nedostatočne umývajú, respektíve si ich v noci nechávajú v ústach.

Keďže na vnútornej strane protéz sa premnožujú plesne a baktérie, dôsledkom je potom zápal – tzv. protetická stomatitída, nie alergia. Ak protéza dobre nesedí, tlakom sa jej okraje môžu napríklad aj zatláčať do ďasna, lokálnym dráždením môžu vznikať vredy, zápaly, opuchy sliznice. Vtedy, samozrejme, protézu treba vybrať a nenosiť ju, niekedy je potrebný aj malý chirurgický zákrok. Vždy je veľmi dôležitá komunikácia s pacientom, veľa problémov vzniká preto, lebo lekár neadekvátne a nedostatočne komunikoval s pacientom.

Ako sa starať o zubné náhrady

Hovoríte si, že nemusíte chodiť tak často k zubárovi, keďže máte umelé zuby? Omyl, k zubárovi treba chodiť rovnako ako s vlastnými.

Lekári zdôrazňujú, že aj pacienti so zubnými náhradami (či už majú nejaké vlastné zuby alebo sú úplne bez vlastných zubov) musia chodiť do konca života rovnako na preventívne prehliadky a v rovnakých intervaloch ako pacienti, čo majú vlastné zuby. Dôvodov je viacero, spomeňme prevenciu rakoviny v ústnej dutine a jej bezprostrednom okolí, alebo kvôli kontrole, či protéza správne sedí, prilieha a pod.

Zásady starostlivosti

  • Pri fixných náhradách je starostlivosť podľa Marcela Lužáka principiálne veľmi jednoduchá a podobná starostlivosti o vlastné zuby. Malé detaily sú individuálne u každého pacienta a lekár by mu mal ukázať miesta, kde treba čistiť chrup trochu inak.
  • Snímateľné náhrady sa vyrábajú zo živíc, ktoré sú porézne, usádzajú sa na nich zvyšky potravy, baktérie, plesne. Snímateľné náhrady po každom jedle vyberte, umyte pod tečúcou vodou, vypláchnite si ústa a opäť nasaďte.
  • Na noc náhradu vždy vyberte, očistite a vložte do pohára s vodou, do ktorej pridajte dezinfekčné tablety.
  • Ak má snímateľná protéza zubný kameň, rozhodne ho neodstraňujte sami, ale choďte k zubárovi. Buď ho odborne odstráni on alebo zubný laborant.
  • Zubné živicové protézy nečistite zubnou pastou, obsahuje kremičité soli, ktoré protézu poškodzujú.
  • Na čistenie snímateľnej náhrady si kúpte špeciálnu kefku, ktorou sa dostanete do každého záhybu. Zvyšné zuby si umyte klasicky.

Ako dlho vydržia

„Ak chceme byť korektní, treba povedať, že životnosť zubných náhrad je výsostne individuálna,“ hovorí lekár. Snahou každého zubára by mali byť ošetrenia a riešenia, ktoré vydržia čo najdlhšie. Niekedy sa stáva, že z rôznych dôvodov – či už zo strany pacienta (napríklad financie alebo obavy) alebo zubára, sa niekedy zvolia dielčie riešenia.

„Ak však pacient poctivo chodí k zubárovi, stará sa správne o hygienu svojej ústnej dutiny, zubár zvolí optimálne riešenie a profesionálne odvedie svoju prácu, tak možno povedať, že takto navrhnuté a zhotovené zubné náhrady majú šancu veľmi dlho slúžiť ku spokojnosti pacienta a, samozrejme, aj lekára. Principiálne vydržia dlhšie fixné náhrady, kratšie snímateľné, pretože pri snímateľných sa kosť pod ďasnom môže rýchlejšie strácať,“ vysvetľuje Jurkovič.

Bojíte sa implantátov?

Často sa hovorí, že implantáty sú príliš drahé a riskantné riešenie, lebo ich telo nemusí prijať. Neplatí to, ak sa implantuje do zdravých úst

Moderná implantológia funguje vo svete 50 až 60 rokov. „S kvalitným implantačným systémom v rukách profesionála by mali implantáty principiálne vydržať najdlhšie zo všetkých ošetrení. Treba však dodržať určité podmienky: musí ich robiť profesionál a v správnej indikácii, implantovať možno iba v dobre ošetrenej ústnej dutine a musí byť dodržaná adekvátna starostlivosť,“ hovorí zubný implantológ Richard Jurkovič.

Stretnúť sa možno aj s obavami z alergie na materiál, z ktorého sú implantáty zhotovené. Vyrábajú sa prevažne z titanových zliatin a doktor Jurkovič dodáva, že nevie o tom, že by na Slovensku niekto relevantne takú alergiu dokázal.

Prečo môžu zlyhať

Odborníci odlišujú primárne a sekundárne zlyhanie implantátov. Pri primárnom zlyhaní – nevhojení, nejde o alergiu alebo o to, že by telo implantát „neprijalo“.

„Drvivá väčšina nevhojenia ide na vrub chirurgického zavedenia, buď sa prehreje kosť, alebo sa pridruží zápal. Neznamená to, že aj najväčší profesionáli majú za celý život stopercentnú úspešnosť, ale pokiaľ sa úspešnosť vhojenia nepohybuje aspoň na úrovni 97 – 99 %, tak by taký lekár nemal robiť implantológiu,“ hovorí doktor Jurkovič.

Pri sekundárnom zlyhaní ide o zápal okolo implantátu – tzv. periimplantitídu. Najčastejšie sa to stáva, ak sa implantát zavedie do ústnej dutiny, kde sú ponechané zuby postihnuté parodontídídou – degeneratívnym zápalovým ochorením závesného aparátu zubov.

Kedy nie

Lekár kladie veľký dôraz na to, že do ústnej dutiny, kde je akýkoľvek parodontický zub alebo krvácajúce ďasno implantát ísť nesmie. Vtedy treba parodontitídu, plne zastabilizovať (žiaľ nedá sa vždy úplne vyliečiť): parodontálny vačok sa musí znížiť na maximálne 3 mm a ďasno nesmie krvácať. To sú najprísnejšie kritériá.

Ak sa dajú implantáty do ústnej dutiny, kde je parodontitída, zlyhateľnosť môže citeľne stúpnuť. Podľa Jurkoviča sa na Slovensku často robia kompromisy a dôsledkom sú veľké zlyhania, takže potom ani lekári, ani pacienti implantátom neveria.

Rozhoduje vek?

Pokiaľ ide o dospelých, implantáty môžu mať ľudia v akomkoľvek veku, rozhodujú spomínané kritériá, nie vek. Iná je situácia u detí a mladistvých, všeobecne možno povedať, že najcitlivejšia oblasť pre implantáciu v detskom veku je oblasť prednej časti čeľuste. Tu sa implantuje až po skončení tzv. kostného rastu. U dievčat je to orientačne okolo 16 – 17 rokov a z chlapcov orientačne okolo 17 – 18 rokov. Do ostatných častí čeľuste a sánky sa po individuálnom zvážení podľa odborníkov dá implantovať aj o niečo skôr.

Kedy trhať

„Ak sa parodontitída nedá zastabilizovať, treba parodontitický zub odstrániť. Radikalita v tomto zmysle je v implantológii absolútne na mieste. S ťažkou parodontitídou môže človek prísť v štyridsiatke úplne o zuby. Ak sa úplne odstránia kritické zuby, parodontitída sa zastabilizuje a dajú sa správne typy implantátov, pacient môže mať ďalších tridsať rokov pokoj. Kto tvrdí opak, zavádza verejnosť,“ hovorí doktor Jurkovič.

Samozrejme, pacient s implantátmi musí takisto pravidelne chodiť na kontroly, aby sa prípadný vzniknutý problém mohol ošetriť hneď v počiatku a neprerástol do väčšieho, ktorý bude vyžadovať komplikovanejšie a aj drahšie riešenie.

Ako sa o ne starať

Dobre spravené korunky či mostíky na implantáte alebo komplexné rekonštrukcie, samozrejme, vyžadujú starostlivosť. Môže vyzerať trošku inak ako starostlivosť o vlastné zuby. Ak je však náhrada na implantáte správe zhotovená, môže byť starostlivosť o taký chrup dokonca jednoduchšia ako o vlastné zuby. Výber prípravkov alebo postup je individuálny, nejde však o nič zložité a váš zubný lekár alebo zubný hygienik vám odborne poradí.

Čo zaplatí poisťovňa

Všetky zdravotné poisťovne uhrádzajú všetky stomatoprotetické výrobky a s nimi spojené výkony na základe Opatrenia Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 25. novembra 2011 č. S11219-OL-2011, ktorým sa vydáva Zoznam zdravotníckych pomôcok na mieru. Uvedený materiál je verejne dostupný na webovej stránke MZ SR.

DÔVERA – Podľa Branislava Cehlárika,
manažéra odboru PR poisťovne Dôvera ide o snímateľné náhrady raz za tri roky a fixné náhrady raz za päť rokov (ide o minimálnu dobu životnosti zubných náhrad).

VšZP – Dana Gašparíková z Referátu komunikácie VšZP dopĺňa, že celkové a čiastočné snímacie zubné náhrady sú hradené v štandardnom vyhotovení na základe verejného zdravotného poistenia.

Fixné náhrady, t. j. zubné mostíky a korunky na jednotlivé zuby sú čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia so spoluúčasťou poistenca, napr. estetická korunka v prednom úseku zuboradia od 3 po 3 v čeľusti a sánke zo štandardného materiálu.

Zdravotná poisťovňa uhrádza aj vyšetrenie pred zhotovením zubnej náhrady. Výkon obsahuje vyšetrenie medzičeľustných vzťahov, vitality zubov, posúdenie rtg. snímky, stanovenie biologického faktora, zostavenie plánu protetického ošetrenia, vypísanie pracovného príkazu pre zubnú techniku. Môže sa vykazovať až po skončenej chirurgicko-konzervatívnej a parodontologickej liečbe. Čiastočne sa uhrádza pri stomatoprotetických náhradách čiastočne uhrádzaných z prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Pri závažných vrodených chybách je po súhlase revízneho lekára plne hradený.

UNION zdravotná poisťovňa, a. s. – Manažérka odboru externej komunikácie, Veronika Hauswaldová dopĺňa, že MZ SR podľa § 26 ods. 6 zákona č. 363/2011 Z. z. o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov ustanovuje:

  • § 1 Zoznam zdravotníckych pomôcok na mieru,
  • § 2 Toto opatrenie nadobúda účinnosť 1. decembra 2011.

Množstvový limit a indikačné obmedzenia sa riadia podľa: Limit skupiny Z – Základné dentálne materiály, stomatologické náhrady a čelustnoortopedické aparáty, ktoré sú súčasťou vyššie uvedeného.

Koľko stoja implantáty

Zdravotné poisťovne implantáty nepreplácajú, ceny sa líšia v závislosti od použitého materiálu, značky, typu implantátu, od počtu nahrádzaných zubov ako aj od zložitosti rekonštrukcie, ktorá súvisí so závažnosťou deštrukcie okolitej kosti a ďasna po strate daného zuba.

VšZP zubné implantáty, na základe výnimky, uhrádza len vo výnimočných prípadoch, keď je potrebná rekonštrukcia ortognátneho aparátu po závažných úrazoch, operáciách pri nádorových ochoreniach, resp. chirurgickej korekcii vrodených deformít čeľustí. O type a druhu použitého implantátu rozhoduje ošetrujúci lekár, podmienkou je, aby implantát v čase aplikácie mal platnú registráciu ŠÚKL. Z estetického hľadiska sa zubné implantáty neuhrádzajú.

Orientačné ceny

  • implantát pre náhradu jedného zuba: 900 – 2500 eur
  • kompletná rekonštrukcia sánky: 5000 – 8000 eur
  • kompletná rekonštrukcia čeľuste: 8000 – 13000 eur

Ceny sa ešte môžu hýbať v závislosti od materiálu, odborníci upozorňujú, že výrazne nižšie ceny môžu indikovať použitie nekvalitných implantačných systémov či protetických materiálov, čo sa môže odraziť na výsledku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  2. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  3. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  4. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  7. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  8. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 828
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 160
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 523
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  5. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 775
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 724
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 392
  8. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 355
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu