Bratislava 11. októbra (TASR) - Reumatické ochorenia predstavujú pre chorých závažný zdravotný, ekonomický, ale aj sociálny problém. Môže sa prejaviť kedykoľvek, najčastejšie však okolo 50. roku života. Postihnutý zväčša končí na invalidnom dôchodku, alebo je dlhodobo práceneschopný. Prezident Ligy proti reumatizmu (LPR) Jozef Rovenský odhaduje, že v roku 2005 budú mať tieto ochorenia 25-percentný podiel na invalidite obyvateľstva na Slovensku.
K najčastejším formám reumy patrí reumatoidná artritída (RA), na Slovensku ňou trpí až 55 000 ľudí. Ide o dlhodobý zápal výstelky kĺbu. Zvyšuje sa pri ňom obsah tekutiny vo výstelke, ktorá napokon zhrubne. Ak sa ochorenie nelieči, môže prísť až k trvalej deformácii kĺbu. Podozrenie na RA vzniká na základe typických príznakov, ako sú ranná stuhnutosť trvajúca dlhšie ako hodinu, či symetrický opuch kĺbov. Liečba RA je založená na odstránení bolesti, uľahčení pohybu a zabránení deštrukcii kĺbu.
Osteoartrózou (OA) trpí v SR až 500 000 pacientov. Prejavuje sa poškodením chrupavky, ktorá vystiela kĺb. Kým príčina vzniku OA je hmlistá, zhoršovanie stavu sa pripisuje nadmernému preťaženiu kĺbu. Deštrukciu chrupavky teda urýchli nadváha, prehnaná športová aktivita, či zranenia spôsobené pádom. Najčastejšími prejavmi OA sú bolesť už pri malom pohybe, nočné bolesti a stuhnutosť kĺbov. Vyskytuje sa najmä na váhonosných kĺboch, čiže kolenách, bedrách, členkoch alebo v oblasti drobných kĺbov rúk. Cieľom liečby OA je udržať rozsah pohybu kĺbu a ústup bolesti.
Na Slovensku sa problémami spôsobenými reumatizmom zaoberá LPR. Iniciátormi jej vzniku boli pacienti a zamestnanci Národného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch. Približne 3000 členov LPR sa v súčasnosti podieľa na zlepšení podmienok reumatikov. Ich poslaním je organizovať spoluprácu tých, ktorí môžu pomôcť oboznamovať verejnosť s problematikou reumatických ochorení a zlepšiť podmienky zdravotnej a sociálnej starostlivosti o takto postihnutých občanov. LPR poskytuje svojim členom poradenskú činnosť a usiluje sa podporovať výskum reumatických ochorení. Organizuje kurzy, ale aj spoločenské, kultúrne a športové podujatia.
Keďže reuma postihuje aj mladšiu generáciu, popri LPR vznikla v roku 1998 sekcia mladých reumatikov. Oslovuje pacientov do 35. roku života a venuje sa ich osobitým potrebám.
V sobotu 12. októbra si prvýkrát pripomenieme Svetový deň reumatizmu aj na Slovensku. Pri tejto príležitosti LPR organizuje verejné stretnutie so záujemcami, ktorí majú záujem oboznámiť s problematikou reumy podrobnejšie.