Košice 12. októbra (TASR) - Sexuálne aspekty asistovanej reprodukcie boli záverečnou témou, ktorou dnes v Košiciach skončili XVI. Košické sexuologické dni.
Hoci asistovaná reprodukcia je riešením pre neplodné manželské páry už viac ako dvadsať rokov, špecifickou oblasťou, o ktorej sa doteraz veľmi nehovorilo, je sexuálny život sterilných párov. Mnohým z nich pritom komplikujú život v súvislosti s nemožnosťou splodiť dieťa konfliktné situácie vedúce až k chorobným stavom. Odborníci rôznych medicínskych odborov preto hľadajú styčné plochy a jednotný postup, ako týmto párom pomôcť. Podľa odhadov pomoc sexuológa potrebuje približne 15 až 20 percent pacientok, ktoré sa podrobili asistovanej reprodukcii, uviedol pre TASR MUDr. Miroslav Herman.
V rámci spomínaného bloku sa odborníci venovali aj niektorým typom ochorení súvisiacich s neplodnosťou partnerov či sociomedicínskemu výskumu zameranému na sexualitu a reprodukčné zdravie rómskeho obyvateľstva horného Gemera.
Základnou témou košických sexuologických dní bola Sexualita ako otvorená komunikácia. Snahou organizátorov bolo prispieť k tomu, aby sa o problémoch otvorene hovorilo, keďže uspokojivé sexuálne správanie možno považovať za súčasť kvality života každého človeka. Ako uviedol člen výboru Slovenskej sexuologickej spoločnosti Róbert Máthé, neriešenie problémov súvisiacich s pohlavným životom ovplyvňuje celkové zdravie jednotlivca a môže viesť až k duševným poruchách či depresiám. Poznamenal, že asi len desať percent mužov sa so svojimi ťažkosťami obracia na odborníka. Súvisí to s tým, že muži si ťažšie priznávajú nedostatky a slabosti, ťažšie sa zdôverujú s problémami. Ženy sú komunikatívnejšie a nezriedka sa stáva, že ak má muž problém, príde sa s odborníkom najprv poradiť partnerka. Konferencia sa zaoberala aj problémami starnúcich mužov v rámci andropauzy, čo je istá analógia ženskej menopauzy. Andropauza sa podľa Máthého neprejavuje tak razantne ako menopauza, problémy mužov nastupujú pozvoľna, čo je možno príčinou, prečo sa jej nevenuje taká veľká pozornosť.