utky Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku.
„Často, keď sa rozprávame s niekým, kto sa usmieva či smeje, cítime sa s takým človekom lepšie, uvoľnenejšie. Jeho smiech nás môže akoby nakaziť, jeho dobrá nálada sa môže preniesť aj na nás. Cítime sa potom naozaj lepšie, akoby sme získali jeho pozitívnu energiu,“ poznamenáva odborníčka.
Rozširujú sa cievy
Myslí si však, že v pravom zmysle slova nie je možné túto energiu merať nejakým prístrojom. Merateľné sú však fyziologické zmeny, ktoré v našom tele vznikajú, keď sa úprimne smejeme. Keď pociťujeme radosť, vyvoláva to v našom tele veľa dobrých fyziologických reakcií, ktoré pôsobia proti stresu.
„Pri prežívaní radosti sa aktivuje takzvaný parasympatikus, rozširujú sa cievy, čím sa naše telo viac prekrvuje, uvoľňujú sa hormóny – endorfíny, vďaka ktorým prežívame pocity šťastia a ktoré napríklad spôsobujú, že menej cítime bolesť. Tým, že radosť pôsobí proti stresu, prežívanie radosti má pozitívny vplyv aj na našu imunitu,“ dopĺňa Klaudia Trojanová.
Vysmiati môžu byť zdravší
Toto sa využíva aj v liečbe pacientov, kde sa ukázalo, že smiech ako taký zlepšuje schopnosť organizmu vyrovnávať sa so stresujúcou liečbou. „Zjednodušene môžeme povedať, že ľudia, ktorí sa veľa úprimne smejú a prežívajú radosť, môžu byť zdravší.“
Tým, že veselosť, radosť, smiech zlepšujú imunitu a pôsobia uvoľňujúco, zvyšujú sa šance veselého človeka na udržanie si lepšieho zdravia. Navyše ten, kto má dobrú náladu, je zvyčajne lepší spoločník, je obľúbenejší, nezostáva v izolácii, čo zlepšuje sebaúctu, sebavedomie, a tak jeho celkovú psychickú odolnosť.
Uvoľnenie, lepšie prekrvenie
Podľa skúseností psychologičky je doslova umením v ťažkej situácii dokázať spoločne nachádzať prvky humoru, nadľahčenia, tak aby človek, ktorý je v ťažkej situácii, nevnímal smiech ako prejav toho, že jeho problém nie je dôležitý. V pozitívnej psychoterapii existujú príbehy, ktoré sú svojím spôsobom humorné, ale súčasne prinášajú múdrosť, zamyslenie sa.
Tým, že príbeh navodí na tvári človeka úsmev, dochádza v organizme k už spomínaným zmenám: uvoľneniu, lepšiemu prekrveniu. „A práve takýto stav organizmu umožňuje lepšie tvorenie riešení. Vystresovaný človek plný smútku alebo úzkostí ťažko nachádza riešenia svojich problémov. Smiech umožňuje potrebný odstup od problémovej situácie. Úsmev je aj signálom kontaktu človeka s človekom, je to opak izolácie. To samotné lieči,“ dodáva psychoterapeutka.