SME

Trpíte osteoporózou? Najlepším liekom je pohyb

Pri tomto ochorení, ktoré sa často spája s prívlastkom „tichý zlodej kostí“, dochádza k úbytku kostnej hmoty a poškodzuje sa mikroarchitektúra kostného tkaniva. Dôsledkom sú zlomeniny, ktoré môžu predstavovať aj veľký problém.

Pohyb je nielen vynikajúcou prevenciou, ale aj "liekom" na osteoporózu.Pohyb je nielen vynikajúcou prevenciou, ale aj "liekom" na osteoporózu. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Kostné tkanivo pacienta s osteoporózou má menšiu hustotu a kosti sa tak stávajú krehkejšími a náchylnejšími na zlomeniny. Reumatologička Ľubica Čápová z UNB Štátna geriatrická nemocnica Podunajské Biskupice vysvetľuje, že pri osteoporóze nejde ani tak o samotné ochorenie ako práve o jeho následky – zlomeniny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osteoporóze predchádza osteopénia – úbytok kostnej hmoty, ubúda minerálov a narúša sa aj architektúra kosti. Poruší sa tak stabilita celej kostry a pohybových funkcií. Osteoporotická kosť sa potom oveľa ľahšie zlomí. Zvlášť u pacientov vo vyššom veku je liečba zlomenín veľmi problematická, môže sa skončiť aj úmrtím. Preto treba ochoreniu predchádzať a u pacientov, ktorí už osteoporózou trpia, je kľúčové predchádzať vzniku ťažko sa hojacich, komplikovaných zlomenín. Najčastejšie sa pacientom s osteoporózou zlomia stavce, stehnová kosť a kosti v zápästí.

SkryťVypnúť reklamu

Životospráva – „kameň úrazu“

Podľa lekárky platíme krutú daň za pohodlný život. A jednou z podôb tejto dane je aj osteoporóza. „Život sa za posledných 50 rokov výrazne zmenil, nesprávne sa stravujeme, málo sa hýbeme, všade sa vozíme... Osteoporóza je civilizačné, metabolicky podmienené ochorenie, ktoré postihuje celý skelet. Od 90. rokov sa u nás zdravotnícka verejnosť začína viac zaoberať diagnostikou, liečbou a prevenciou osteoporózy,“ hovorí lekárka.

Dôsledky tohto ochorenia sú nezriedka aj fatálne, najhoršie sú prognózy pri zlomenine stehennej kosti či krčka bedrovej kosti. Až tretina týchto pacientov následkom zlomeniny podľahne do jedného roka od úrazu a tretina ostane odkázaná na opateru iných.

Nevieme o nej?

Hovorí sa, že človek aj dlhší čas nemusí o osteoporóze vedieť, keďže ochorenie nemá výrazné prejavy. Aj preto mu prischol prívlastok „tichý zlodej kostí“. Lekárka však spresňuje, že ochorenie neprebieha celkom bez sprievodných ťažkostí.

SkryťVypnúť reklamu

„Napríklad v prechode sa život ženy mení o 180 stupňov, stráca hormóny – je to kaskáda zmien v jednotlivých orgánoch v tele a medzi iným aj skeletu. Ženy prichádzajú s ťažkosťami, ako sú napríklad bolesti, ktoré sa však dajú zniesť, tak im často nepripisujú veľký význam. Alebo nevydržia napríklad dlho stáť, sedieť, sú unavené. Už to signalizuje lekárovi, že takú ženu treba poslať na meranie hustoty kostí,“ hovorí reumatologička. Ak máte podobné ťažkosti, zverte sa všeobecnému lekárovi, on vás potom pošle na príslušné vyšetrenia.

Ženy sú na tom horšie

Osteoporóza je podľa reumatologičky viac ženský problém – na jedného muža s osteoporózou pripadá až šesť žien s týmto ochorením. Celkovo dnes osteoporózou trpí až 13 % populácie. U žien je najrizikovejším obdobím menopauza, i keď osteoporózou môžu trpieť aj mladé ročníky.

SkryťVypnúť reklamu

Významným rizikovým faktorom je aj vek, v staršom veku sa totiž znižuje aj schopnosť novotvorby kostnej hmoty a dochádza k jej nadmernému odbúravaniu. Choroba však môže postihnúť aj deti – vtedy hovoríme o juvenilnej osteoporóze a výnimkou nie sú ani mladé ženy, u ktorých ochorenie môže vzniknúť v dôsledku nedostatku estrogénu. Takisto môže osteoporóza ohrozovať aj mladých športovcov, ktorí svoje telo opakovane a dlhodobo „týrajú“ nadmernou fyzickou záťažou.

Rolu zhráva aj genetika

Lekárka vysvetľuje, že osteoporóza môže byť aj geneticky podmienená. „Pri záchyte pacientov sa pýtame, či niekto v rodine mal zlomeninu, hlavne matka. Predispozícia sa dedí z matky na dcéru, zvlášť v prípade zlomeniny krčka bedrovej kosti. Rizikovou skupinou pacientok sú aj ženy, u ktorých predčasne, pred 40. rokom, nastúpi menopauza. Tie automaticky posielame na vyšetrenie,“ hovorí reumatologička.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že rizikoví sú aj pacienti s chronickými ochoreniami, s diagnózami, ktoré vyžadujú užívanie kortikoidov, liekov proti zrážaniu krvi, riziko zvyšuje aj iná hormonálna liečba, rôzne neurologické diagnózy a kompletne metabolické diagnózy.

Rizikové faktory osteoporózy:

  • vek,
  • ženské pohlavie,
  • menopauza (aj predčasná),
  • nedostatok pohybu,
  • nedostatok vápnika a vitamínu D,
  • priveľa kávy a alkoholu,
  • fajčenie,nízka a štíhla postava,
  • výskyt ochorenia v rodine (genetický faktor),
  • liečba niektorými liekmi (napríklad užívanie kortikosteroidov dlhšie ako tri mesiace),
  • obličkové, pečeňové a tráviace ochorenia,
  • choroby žliaz s vnútorným vylučovaním,
  • reumatické zápalové ochorenia,
  • chronické neurologické ochorenia,
  • dlhodobé znehybnenie.

Vápnik aj pohyb

Rizikovým faktorom je, samozrejme, aj nedostatok vápnika. V poslednom čase sa brojí proti konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov, hoci práve tie sú významným zdrojom vápnika a podľa lekárky voľakedy spolu so zemiakmi a kapustou patrilo mlieko k základným potravinám. Vhodná výživa však nestačí, reumatologička zdôrazňuje, že nesmierne dôležitý je pohyb.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadne lieky, ale práve pohyb je podľa nej najsilnejším faktorom, ktorý pomáha zlepšiť hustotu kostí. Dobrý je akýkoľvek pohyb – veľa pre svoje zdravie urobíte už vtedy, ak začnete viac chodiť peši. Na zlepšenie hustoty kostí je podľa lekárky veľmi vhodné plávanie, bicyklovanie, pešia chôdza v lesnom teréne, ale vhodné sú napríklad aj strečové cvičenia a pod.

Zdôrazňuje však, že tí, ktorí už osteoporózou trpia, musia byť veľmi opatrní a musia sa vyhýbať športom, pri ktorých hrozí riziko pádov, otrasov a pod.

  • Odporúčaná denná dávka vápnika – 1200 mg
  • Odporúčaná denná dávka vitamínu D – 800 – 1200 IU

„Déčko“ je tiež dôležité

Veľmi dôležitý v prevencii i liečbe osteoporózy je aj vitamín D. Lekárka vysvetľuje, že tento vitamín podporuje vstrebávanie vápnika z hrubého čreva a dôležitý je aj v procese tvorby nových kostí.

SkryťVypnúť reklamu

Meraniami sa zistilo, že až dve tretiny populácie majú nízku hladinu tohto vitamínu. Pritom stačí asi 30 minút na slnku, aby sa vytvoril dostatok vitamínu D.

„Nemusíme sa pritom cielene opaľovať, stačí počas leta chodiť s odhalenými končatinami – taký rozsah pokožky vystavený slnečnému žiareniu postačuje na vytvorenie aktívnej formy tohto vitamínu. Na jeseň a v zime potom čerpáme zo zásob, ktoré sme si vytvorili počas leta,“ hovorí reumatologička.

Takže zdravý človek, ktorý si zabezpečí príjem vitamínu D dostatočne v potrave a vďaka slnečnému žiareniu, nepotrebuje zvlášť užívať tento vitamín vo forme výživových doplnkov. Iné je to už v prípade seniorov alebo malých detí a, samozrejme, u pacientov s osteoporózou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 662
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 443
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 409
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 151
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 364
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu