Horúčka môže byť príznakom rôznych ochorení, ale príčiny môžu byť aj iné. Lieky na znižovanie horúčky by dospelí mali užívať pri teplote vyššej ako 38 ºC, u detí je vhodné podávať antipyretiká až od teploty 38,5 ºC. Inak budete imunitnému systému brániť v jeho prirodzenej obrannej činnosti.
Mierne zvýšenie telesnej teploty môže mať na svedomí napríklad aj príliš teplé oblečenie, fyzická námaha, nadmerný stres alebo zvýšená hladina hormónov. Ak sa telesná teplota zvýši do 38,0 ºC, hovoríme o zvýšenej teplote, nad 38,5 ºC už hovoríme o horúčke. Tieto hodnoty zodpovedajú hodnotám nameraným v podpazuší.
Ak si teplotu meriate v konečníku, tak namerané hodnoty sú obvykle o 0,5 ºC vyššie. Rozdiel medzi hodnotami nameranými na rôznych miestach môže byť až 1 ºC. Telesná teplota počas dňa kolíše až v rozpätí dvoch stupňov, merajte si ju preto v rovnakom čase a na rovnakom mieste na tele, aby ste sa vyhli skresleniu hodnôt merania. Najpresnejšia hodnota býva nameraná v konečníku, najmä u malých detí.
V prípade dospelých je najvhodnejším variantom meranie teploty v ústach. Teplotu by ste si mali merať v dostatočnom odstupe po jedle, malo by to byť minimálne 30 minút po konzumácii príliš teplých alebo studených pokrmov a nápojov. Takisto sa vyhnite prehriatiu organizmu v príliš teplom oblečení alebo podchladeniu napríklad vetraním tesne pred meraním teploty.