SME

Očkovanie proti chrípke nechráni stopercentne

Chrípková sezóna si už dvere otvorila – začína sa totiž v októbri, a trvať bude až zhruba do apríla ďalšieho roka. Rozhodujete sa, či sa máte dať zaočkovať?

Očkovanie proti chrípke vás nechráni na sto percent.Očkovanie proti chrípke vás nechráni na sto percent. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Chrípka je vírusové ochorenie, na rozdiel od baktérií vírusy nedokážu existovať v mimobunkovom priestore, a tak prenikajú priamo do bunky, kde sa rozmnožujú, čím bunku ničia. Odborníci odlišujú tri základné typy influenzavírusov – A, B, C, ktoré chrípku vyvolávajú, pričom každý typ má schopnosť mutovať (najviac však typ A), a tak aj meniť – rekombinovať svoju genetickú informáciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Očkovanie účinkuje vtedy, ak ste sa nakazili vírusom, proti ktorému bola vakcína vytvorená. Preto sa každý rok pripravuje nová vakcína, ktorá obsahuje aktuálne kmene vírusov. V súčasnosti sa podľa odborníkov z Úradu verejného zdravotníctva SR Bratislava viacero odborných tímov vo svete snaží vyrobiť tzv. univerzálnu vakcínu proti chrípke. Zatiaľ však takáto vakcína nie je dostupná pre očkovanie ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Ako dlho pôsobí

Mnohí sa nevedia rozhodnúť, či sa majú nechať proti chrípke zaočkovať. Existujú dva tábory s protichodným názorom, mnohí odborníci očkovanie odporúčajú ako vhodnú a účinnú formu prevencie. Neznamená to však, že očkovanie vás stopercentne ochráni, vakcína totiž reaguje na typ vírusu, proti ktorému bola vytvorená.

Ak sa teda do vášho organizmu dostanú aj iné vírusy či baktérie, môžete ochorieť, hoci ste sa dali zaočkovať. Podľa lekárov však očkovanie podporuje imunitný systém a zvyšuje odolnosť aj proti iným druhom vírusov. Internistka a klinická farmakologička Etela Janeková upresňuje, že očkovanie chráni jednu sezónu, maximálne pol roka a účinok nastupuje 10 až 14 dní po očkovaní.

Kto je najviac ohrozený

Na prevenciu v podobe očkovania by podľa lekárov mali dbať predovšetkým rizikové skupiny obyvateľstva. Sú to najmä starší ľudia vo veku nad 59 rokov, pacienti s chronickými ochoreniami – napríklad dýchacích ciest, s oslabenou imunitou zvýšené riziko hrozí aj cukrovkárom, pacientom so srdcovo-cievnymi ochoreniami.

SkryťVypnúť reklamu

Viac ohrozené sú aj malé deti od šiestich mesiacov do troch rokov veku, tehotné ženy, a rizikovou skupinou je aj zdravotnícky personál, najmä zdravotníci, ktorí sú v priamom kontakte s chorými, ako aj zamestnanci na pracoviskách, kde prichádzajú do kontaktu s veľkým počtom ľudí (banky, pošty, obchody, dopravné prostriedky), viac ohrození sú napríklad aj tí, či cestujú do cudziny v čase predpokladanej chrípkovej epidémie.

K najviac ohrozeným patria aj tehotné ženy a malé deti.

Keď sa to komplikuje

V niektorých prípadoch môže mať chrípka aj veľmi vážny priebeh – najmä u ľudí zo spomínaných rizikových skupín môžu byť dôsledky až fatálne. Najčastejšie komplikácie, ktoré sa v prípade chrípky obvykle objavia, zvlášť ak sa pridruží aj sekundárna bakteriálne infekcia, sú zápaly prínosových a čelových dutín – tzv. sínusitída, hnisavý zápal stredného ucha, zápal priedušiek, vírusový zápal pľúc. Zriedkavo sa môžu vyskytnúť aj komplikácie súvisiace s centrálnym alebo periférnym nervovým systémom, alebo aj alergické reakcie.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy sa dať očkovať

Pokiaľ ide o vek, tak proti chrípke môžete nechať zaočkovať aj malé deti, už od šiestich mesiacov veku. Takéto malé deti patria aj k najrizikovejším skupinám, ich imunita ešte nie je dozretá.

Ďalšou otázkou je, kedy sa dať očkovať, aby sa v tele stihli vytvoriť protilátky. Podľa odborníkov je na to vhodný čas počas októbra a novembra, prípadne do polovice decembra – závisí to aj od konkrétnej epidemiologickej situácie.

Kedy treba očkovanie odložiť

  • pri horúčkovitom ochorení alebo akútnej infekcii horných dýchacích ciest,

  • v prípade, že u vás ochorenie ešte neprepuklo, ale cítite, že budete chorí,

  • ak je niekto z vašich blízkych alebo z pracovného kolektívu chorý na chrípku,

  • pri precitlivenosti na ktorúkoľvek z pomocných látok, ktoré očkovacia látka obsahuje. Podrobnejšie informácie nájdete v príbalovom letáku k vakcíne.

SkryťVypnúť reklamu

Nežiaduce reakcie

Aké sú najčastejšie reakcie na očkovanie? Kedy a ako ich môžeme zvládnuť sami a pri akých príznakoch treba ísť k lekárovi? Ako informovala Lenka Skalická, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Bratislava, podľa odborníkov ÚVZ SR sa po očkovaní môžu vyskytnúť celkové alebo lokálne reakcie, prevažne však ide o nezávažné reakcie v mieste vpichu, ktoré v priebehu 24 – 48 hodín spontánne vymiznú.

Z lokálnych je najčastejšie začervenanie, prípadne bolestivosť a opuch v mieste vpichu, z celkových zvýšenie telesnej teploty. Niekedy sa môže objaviť aj bolesť hlavy, svalstva alebo celého tela. Sú to fyziologické, „očakávané“ reakcie, ktoré sú bežnou reakciou na očkovanie, na skutočnosť, že imunitný systém začal pracovať. V prípade, že by reakcie pretrvávali viac ako dva až tri dni, treba kontaktovať očkujúceho lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko stojí očkovanie

UNION zdravotná poisťovňa

Hovorkyňa Judita Smatanová uvádza, že Union zdravotná poisťovňa, a. s. všetkým svojim poistencom poskytuje bezplatné očkovanie proti chrípke vrátane vakcíny proti chrípke ako aj samotný zdravotnícky výkon.

Všeobecná zdravotná poisťovňa

Hovorkyňa Petra Balážová uvádza, že na základe aktuálnych podmienok úhrady vakcín proti chrípke podľa typu vakcíny pacient dopláca od 0 do 3,63 eura.

Základné vakcíny:

  • Fluarix /sus inj 1x0,5 ml + striekačka,

  • Influvac (injekčná striekačka) /sus inj 1x0,5 ml,

  • Vaxigrip (injekčná striekačka)/ sus inj 1x0,5 ml,

  • Vaxigrip junior (injekčná striekačka) /sus inj 1x0,25 ml.

Poisťovňa ich uhrádza bez doplatku pacienta. Tieto vakcíny sú určené na povinné (osoby umiestnené v zariadeniach sociálnych služieb) a odporúčané očkovanie (deti od dovŕšenia 3 do dovŕšenia 12. rokov veku, osoby 59-ročné a staršie, dispenarizovaní pacienti bez ohľadu na vek so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovo-cievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami). Vakcína Vaxigrip junior je určená deťom od šiestich mesiacov do dovŕšenia tretieho roku veku.

SkryťVypnúť reklamu

Vakcíny čiastočne hradené na odporúčané očkovanie, s doplatkom pacienta:

  • Idflu / sus inj 1x0,1ml (15ug/kmeň) – doplatok pacienta - 3,11 eura,

  • Idflu / sus inj 1x0,1ml (9ug/kmeň) – doplatok pacienta - 3,63 eura.

Vakcíny čiastočne alebo plne hradené za určených podmienok na povinné alebo odporúčané očkovanie:

  • Optaflu / sus inj 1x0,5ml + str. – prípadný doplatok pacienta - 1,86 eura

  • Optaflu / sus inj 1x0,5ml, str. + ihla – prípadný doplatok pacienta - 1,86 eura.

Dôvera zdravotná poisťovňa

Od 1. septembra do konca februára poisťovňa svojim poistencom kompletne prepláca očkovanie proti chrípke. Zaočkuje vás váš všeobecný lekár, deti pediater.

Ide o vakcíny:

  • Fluarix /sus inj 1x0,5 ml + striekačka,

  • Influvac (injekčná striekačka) /sus inj 1x0,5 ml,

  • Vaxigrip (injekčná striekačka)/ sus inj 1x0,5 ml,

  • Vaxigrip junior (injekčná striekačka) /sus inj 1x0,25 ml.

SkryťVypnúť reklamu

Chrípka či prechladnutie?

Tieto dve ochorenia si často zvykneme mýliť, je však medzi nimi rozdiel v prejavoch aj liečbe.

Chrípka:

  • príznaky sa objavia v priebehu jedného až troch dní od infekcie,

  • rýchly nástup ochorenia v priebehu pár hodín z plného zdravia,

  • začína sa zimnicou, bolesťami hlavy, vysokou teplotou (39 – 40 ºC),

  • bolesti svalstva, kĺbov,

  • suchý kašeľ, nádcha, škriabanie v hrdle,

  • nechutenstvo, nevoľnosť, niekedy aj zvracanie,

  • ak nenastanú komplikácie, príznaky obvykle do 3 až 5 dní odznejú,

  • pacient sa uzdraví do 2 až 4 týždňov od objavenia sa príznakov.

Prechladnutie:

  • nádcha,

  • kýchanie,

  • slzenie očí,

  • škriabanie v hrdle,

  • ochorenie nevzniká náhle,

  • nesprevádza ho horúčka, ani bolesti kĺbov a svalstva.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa ešte možno chrániť

Samozrejme, očkovanie nie je jediná možná forma prevencie chrípky. Dôležité je posilnenie imunity, udržiavať v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii sa môžete dodržiavaním nasledovných odporúčaní:

  • dbajte na dostatok pohybu na čerstvom vzduchu,

  • zdravo sa stravujete,

  • vyhýbajte sa fajčeniu, pitiu alkoholu – oslabujú imunitný systém,

  • doprajte si dostatok spánku, relaxujte,

  • otužujte sa,

  • vhodne sa obliekajte, aby ste predišli podchladeniu, pôsobenie chladu oslabuje aj schopnosť imunitného systému dobre pracovať, optimálna je preň teplota medzi 37 až 38 °C, chrípkové vírusy milujú práve vlhké a chladné podmienky,

  • pravidelne vetrajte, chrípkové vírusy sa prenášajú vzduchom pri kašľaní a kýchaní najmä v prvých dvoch dňoch ochorenia,

  • upratujte aj navlhko, aby ste minimalizovali šírenie vírusov vzduchom,

  • v čase epidémie sa snažte vyhýbať miestam, kde sa zdržiava veľa ľudí,

  • ak ste ochoreli, obmedzte kontakt s okolím, dbajte na dôkladnú hygienu, umývajte si ruky po kýchaní, smrkaní, používajte jednorazovo hygienické vreckovky, ktoré ihneď po použití vyhoďte, aby ste neinfikovali svoje okolie.

SkryťVypnúť reklamu

Treba ju vyležať, inak riskujete

Lekári dôrazne varujú pred tým, aby sme chrípku prechodili. Nedostatočne vyležaná chrípka zvyšuje riziko vzniku komplikácií.

K najčastejším komplikáciám chrípky patria zápal priedušiek, stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc. Pri komplikovanom priebehu chrípky môže dôjsť až k zlyhaniu srdca a smrti pacienta.

Internistka a klinická farmakologička Etela Janeková vysvetľuje, že „nedostatočne vyliečená alebo vôbec neliečená chrípka sa vo väčšine prípadov superinfikuje baktériami a môže spôsobiť infekcie horných dýchacích ciest ako zápal prínosových dutín, hrdla, priedušiek, pľúc a v ojedinelých prípadoch zápal srdcového svalu.“

SkryťVypnúť reklamu

Tiež môže podľa lekárky spôsobiť celkové oslabenie organizmu a väčšiu náchylnosť aj na ostatné infekčné ochorenia. Pri neliečení ochorenia hrozí aj šírenie infekcie do okolia.

Liečia sa symptómy

Chrípka sa lieči symptomaticky. Čo to znamená? Lekárka vysvetľuje, že ide o liečbu podľa príznakov ochorenia, čiže užívajú sa lieky na kašeľ, teplotu, kvapky do nosa, pacient sa má liečiť sám aspoň 48 hodín a pri neúspechu liečby by mal navštíviť lekára. Lieky proti horúčke tiež neužívajte hocijako, u detí ich obvykle podávame pri horúčke nad 38,5 ºC, u dospelých nad 38 ºC, inak budeme organizmu brániť v tom, aby sám účinne bojoval proti infekcii. Biele krvinky a ostatné zložky imunitného systému totiž bojujú účinnejšie v prostredí s vyššou teplotou.

Nezabúdajte piť

Treba zdôrazniť, že pri liečbe chrípky, ale i prechladnutia je veľmi dôležitý dostatočný prísun tekutín, účinok podporných liekov môže byť podľa odborníkov oslabený, ak ste dehydrovaní. Pozor aj na nevhodné kombinácie vitamínových doplnkov a rôznych podporných liekov, môžu obsahovať tú istú účinnú látku, takže sa ňou môžete predávkovávať.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor aj na „céčko“

Ani so zdanlivo nevinným vitamínom C to nepreháňajte, u niektorých pacientov – napríklad so srdcovo-cievnymi ochoreniami či cukrovkou má jeho užívanie určité obmedzenia, radšej sa poraďte s lekárom. Pozor aj na interakcie, zvlášť ak užívate pravidelne lieky, môžu interagovať aj s výživovými doplnkami či vitamínmi.

Antibiotiká sa podľa lekárov pri nekomplikovanom priebehu bežne nepoužívajú, pretože na vírus chrípky neúčinkujú. Používajú sa iba ak je chrípka komplikovaná sekundárne bakteriálnou infekciou. Pri ťažkom priebehu môže lekár naordinovať antivirotiká.

Kyselina acetylsalicylová – áno či nie?

Mnohí pri liečbe chrípky či prechladnutia siahnu po liekoch s účinnou látkou kyselinou acetylsalicylovou. Etela Janeková vysvetľuje, že kyselina acetylsalicylová sa používa pri horúčke, zvlášť pri akútnych chrípkových ochoreniach, pri bolesti hlavy, kĺbov a svalov hlavne reumatického pôvodu v dávkach 500 mg a viac, v dávke 100 mg sa používa ako prevencia ischemickej choroby srdca. „Nie je to však bežne používaný liek pri akútnych ochoreniach, pretože vo vyšších dávkach môže spôsobiť

SkryťVypnúť reklamu

žalúdočné vredy a krvácanie do žalúdka, u žien vyvolať silnejšie krvácanie pri menštruácii. Pri dlhodobom používaní zvyšuje aktivitu pečeňových enzýmov,“ hovorí lekárka. Dodáva, že je nevhodný aj pre deti, pretože môže spôsobiť vzácny, ale smrteľný Reyov syndróm. Pri dlhodobom užívaní, často spoločne s inými liekmi proti bolesti, môže viesť k chronickej nefritíde a následnému zlyhaniu obličiek.

„Nesmie sa užívať pri známej precitlivenosti na salicyláty, pri chorobnej krvácavosti, pri chirurgických zákrokoch spojených s väčším krvácaním, žalúdočných vredoch, astme a v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Tehotné a dojčiace ženy a deti do 15 rokov môžu prípravok užívať len na odporučenie lekára,“ hovorí lekárka.

Aké lieky sú vhodné

Proti teplote je to paracetamol, ktorý má antipyretický (proti horúčke) a analgetický (proti bolesti) účinok. „Dospelým a mladistvým sa podáva 500 – 1000 mg paracetamolu v časovom odstupe najmenej štyroch hodín. Maximálna jednorázová dávka je 1000 mg paracetamolu, maximálna denná dávka 4000 mg paracetamolu (pri dlhodobej liečbe nad desať dní nesmie denná dávka prekročiť 2 500 mg). Deťom sa podáva 250 – 500 mg paracetamolu v časovom odstupe najmenej šesť hodín. Pri predávkovaní hrozí zlyhanie pečene. Predávkovanie znamená prekročenie dennej dávky 10 g,“ upozorňuje lekárka.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že paracetamol je možné podávať v každom veku, počas tehotenstva aj dojčenia. Pri používaní antireumatík, napríklad ibuprofénu, je potrebné poradiť sa s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 423
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 627
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 573
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu