SME

Keď je záchranným bodom toaleta

Nešpecifické zápalové ochorenia čreva pacientom strpčujú život a znižujú jeho kvalitu. Ich pohyb mimo domova závisí od toho, aby všade, kam prídu, mali poruke toaletu.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Táto skupina ochorení je charakteristická tým, že dochádza k zápalovému poškodeniu steny tráviaceho traktu. Obvykle postihujú najmä ľudí v mladom a strednom veku. Život s týmito chronickými chorobami nie je jednoduchý. Veľmi dôležité je dôsledné dodržiavanie liečby, pri neadekvátnej starostlivosti sa zdravotný stav pacienta môže zhoršovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takto chorý musí významne zmeniť životný štýl a ochoreniu sa prispôsobiť. Dobrá správa je, že s ochorením sa dá naučiť žiť, pacient ho však musí pochopiť, naučiť sa ho spoznať a riadiť sa pokynmi lekára. Vzhľadom na typ postihnutia tráviaceho traktu odborníci odlišujú dve chorobné jednotky – Crohnovu chorobu a ulceróznu kolitídu.

SkryťVypnúť reklamu

Presná príčina neznáma

Príčiny týchto nešpecifických zápalových ochorení stále lekári nepoznajú, ale do istej miery svoju rolu zohráva genetický faktor a čiastočne sa na vzniku ochorenia podieľajú aj rôzne podnety z vonkajšieho prostredia. S určitosťou však lekári vedia, že pri vzniku zápalu hrá zásadnú rolu porucha imunitného systému. Význam majú aj rôzne podnety, ktoré prichádzajú z vonkajšieho prostredia. K pravdepodobným rizikovým faktorom radia odborníci aj stres a, napríklad, pri Crohnovej chorobe aj fajčenie.

Ako sa prejavujú

Pre nešpecifické zápalové ochorenia čreva sú typické veľmi časté hnačky, ktorých môže byť aj viac ako dvadsať denne. V stolici sa objavuje aj hlien, krv, hnačky sprevádzajú bolesti brucha, kŕče, zvýšená teplota a únava. Pacienti obvykle strácajú na hmotnosti a pridružiť sa zvykne aj chudokrvnosť. Obdobia relatívneho pokoja, ktoré môžu trvať aj niekoľko mesiacov, sa striedajú s obdobiami vzplanutia ochorenia. To všetko nepriaznivo vplýva na psychiku pacienta, ktorý nezriedka rezignuje na liečbu, stráca motiváciu a má pocit, že sa ocitol v bezvýchodiskovej situácii. Často je potrebná pomoc psychológa alebo psychiatra.

SkryťVypnúť reklamu

Pomôže WC-kompas
Typickým prejavom týchto ochorení je úporná hnačka. Blízkosť toalety je tak pre pacientov zásadnou a životne dôležitou otázkou. Nutkanie na stolicu prichádza náhle a pacient naozaj potrebuje ísť akútne na toaletu. Predstavte si, že sa to udeje aj dvadsaťkrát počas dňa...
Niet div, že takto chorí sa často utiahnu, stránia sa spoločenského života a pohybujú sa maximálne tam, kde o toaletách vedia. Zo štúdie IMPACT, ktorá sledovala vzorku 6-tisíc pacientov z celej Európy vyplynulo, že až 70 % týchto pacientov uviedlo, že majú obavy a strach či nájdu toaletu, ak idú na nepoznané miesto. Pomôckou pre takýchto pacientov je stránka WCkompas.sk – interaktívna mapa, na ktorej sú vyznačené najdôležitejšie verejné toalety.

Nezasahujú len črevo

Spoločnou črtou týchto zápalových ochorení sú aj mimočrevné príznaky. Choroba sa teda môže prejavovať aj na iných orgánoch – príkladom sú ťažkosti, ktoré postihujú kĺby, očné alebo kožné zmeny či poškodenie pečene. S ochoreniami sa spája aj zvýšené riziko vzniku rakoviny tráviaceho traktu, najmä hrubého čreva. Ochorenia si s neskoršom štádiu často vyžadujú opakovanú chirurgickú liečbu.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky prieskumu

Nedávno sa na medzinárodnej úrovni uskutočnil rozsiahli prieskum, ktorý sa týkal pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Z výsledkov prieskumu vyplynuli viaceré skutočnosti: napríklad 49 % pacientov zároveň trpí aj komplikáciami spojenými s ochoreniami kĺbov, 60 % pacientov trpí kŕčovitými bolesťami brucha častejšie ako 5-krát do týždňa, 96 % pacientov pociťuje počas vzplanutia slabosť, únavu a vyčerpanosť.

O tom, že ochorenie významne zasahuje aj do osobného a partnerského života pacienta svedčí aj skutočnosť, že 40 % pacientov, ktorí sa zúčastnili prieskumu uviedlo, že má kvôli ochoreniu problémy nadviazať partnerský vzťah. 40 % si muselo za posledný rok vziať aspoň 10 dní pracovného voľna, 43 % si muselo prispôsobiť kvôli ochoreniu pracovný čas. 82 % pociťuje stres z ochorenia, 84 % sa obáva dlhodobých následkov ochorenia a 70 % uviedlo, že keď idú na nové miesto, majú strach či nájdu toaletu.

SkryťVypnúť reklamu

Disciplína v liečbe je kľúčová

Nešpecifické zápalové ochorenia čreva síce neohrozujú akútne život, ale postupne devastujú pacientov organizmus a stoja aj za takými závažnými ochoreniami, ako je napríklad rakovina hrubého čreva a konečníka. Nemožno ich vyliečiť, ale vhodnou liečbou za spolupráce pacienta možno ochorenie dostať pod kontrolu.

Liečba liekmi potláča príznaky, zmierňuje zápaly. V poslednom čase sa využíva aj biologická liečba, nie je však vhodná pre každého pacienta. Súčasťou liečby je aj úprava stravy v podobe nedráždivej, bezzvyškovej diéty. Musia obmedziť príjem tukov, jednoduchých cukrov, ale aj zeleniny, ktorá nafukuje. V závažnejších štádiách ochorenia, keď už zápal nie je možné zmierňovať, pacienti podstupujú operačnú liečbu, pri ktorej sa im odstráni časť čreva.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaľ, úskalím dlhodobej liečby je nedisciplinovanosť pacientov. Podľa štúdií Svetovej zdravotníckej organizácie viac ako polovica pacientov na dlhodobej liečbe nedodržiava liečebný režim.

FAKTY

Crohnova choroba

Predpokladá sa, že týmto ochorením trpel aj slávny hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven. Ochorenie postihuje ktorúkoľvek časť tráviacej trubice, najčastejšie hrubé a tenké črevo. Dôsledkom je poškodenie črevnej steny a vznik závažných komplikácií. V počiatočnom štádiu sú niektoré úseky čreva alebo len časti sliznice postihnuté zápalom. V sliznici vznikajú defekty – vredy, ktoré sú rôzne hlboké. Zápal môže prechádzať celou hrúbkou črevnej steny.

Ochorenie môže mať rôzne formy, na čreve sa môžu vytvárať pozápalové jazvy, čím dochádza k jeho zúženiu, alebo býva postihnutá celá hrúbka črevnej steny, ktorá sa prederaví. Podľa lekárov potom obsah čreva vyteká do iného úseku čreva či susedného orgánu, alebo aj na povrch tela cez vytvorený kanálik – fistulu. Obsah čreva môže vytekať aj do slepého priestoru, vtedy sa vytvorí absces – dutina vyplnená hnisom.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa gastroenterológov počas prvého desaťročia ochorenia prevláda skôr zápalová forma, neskôr sa mení na iné, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť nutnosti operácie. Tú podstúpi viac ako polovica pacientov s Crohnovou chorobou. Často sa stáva, že u pacientov, ktorým operačne odobrali časť čreva, dochádza v mieste jeho zošitia k recidíve ochorenia.

Ulcerózna kolitída

Postihuje iba hrubé črevo, a to len jeho sliznicu. Pri veľmi ťažkom zápale hrozí prederavenie čreva, taká, našťastie zriedkavá situácia sa rieši urgentne operáciou pri ktorej sa odstrániť celé hrubé črevo. Ak ochorenie trvá viac ako 8 rokov, pacient musí aspoň raz za dva roky podstúpiť pravidelné kolonoskopické vyšetrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu