choroby vrátane malárie, aids či tuberkulózy.
Mnohým úmrtiam by sa dalo zabrániť zdravším stravovaním a účinnejšou legislatívou zameranou proti fajčeniu. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že užívanie tabakových výrobkov je príčinou smrti šiestich miliónov ľudí ročne. V roku 2020 sa ich počet zvýši na 7,5 milióna, čo bude predstavovať 10 percent zo všetkých úmrtí vo svete. Nedostatok pohybu každoročne zabije 3,2 milióna ľudí, obezita najmenej 2,8 milióna a alkohol 2,5 milióna ľudí.
Sú to obrovské čísla, ktoré charakterizujú stav dnešnej populácie. Príčiny týchto ochorení – vek, pohlavie, genetické dispozície – sa zmeniť nedajú, ale môžeme byť úspešní v ovplyvňovaní faktorov, ako sú nesprávna výživa, nedostatok pohybu, fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a stres.
Fíni to dokázali
Ako dobrý príklad by sme mohli uviesť Fínsko, kde za posledných 20 rokov sa úmrtnosť na ischemickú chorobu srdca znížila o 55 % u mužov a 68 % u žien, vysoké hodnoty cholesterolu poklesli o 13 – 15 %, diastolický tlak krvi o 13 – 15 %, fajčenie v priemere o 16 %. V Írsku významne znížili úmrtnosť za 15 rokov až o 47 % „len” tým, že významne znížili rizikové faktory: fajčenie o 26 %, hladinu cholesterolu o 30 % a krvný tlak o 6 %.
Skromné úspechy
Situácia na Slovensku zodpovedá celkovému spoločenskému a ekonomickému vývoju krajiny. Ľudia s nižším príjmom logicky majú tendenciu nakupovať potraviny, ktoré najmenej zaťažia rodinný rozpočet. Ale práve tieto lacné potraviny majú s racionálnou výživou málo spoločné. Spomínané rodiny kupujú a konzumujú menej zeleniny a ovocia, čo bude mať za následok nárast počtu civilizačných ochorení.
Tu by mohla byť riešením dotácia zdraviu prospešných potravín. Pravidelné preventívne prehliadky sú určite dôležité, kde lekár veľakrát patologické hodnoty zachytí a nasadí terapiu. Do určitej miery je pochopiteľné, že lekár v dôsledku vyťaženosti má málo času na edukáciu pacienta v oblasti životného štýlu a úpravy stravy. V konečnom dôsledku všetko závisí od informovanosti, ochoty, otvorenosti samotného pacienta.
V úsilí o zmenu celkového životného štýlu Slovensko už skromné úspechy dosiahlo, ale sme ešte poriadne ďaleko od vyspelejšej časti Európy.
Cvičenie môže pomôcť
Chronické ochorenie zníži kvalitu života pacienta. Ak je spojené s depresiou, zdravotný stav človeka môže byť vážnejší. Šport znižuje príznaky depresie u pacientov s chronickou chorobou. Výskumníci z University of Georgia analyzovali stav 10 500 pacientov s chronickou chorobou. „Príznaky depresie, ktoré často sprevádzajú chronické ochorenie, znižujú kvalitu života, poškodzujú sociálne a spoločenské vzťahy,“ povedal Matthew Herring, vedúci výskumu.
Pacienti v priebehu 17 týždňov trikrát týždenne 42 minút cvičili typicky aeróbne cvičenia. Príznaky sa výrazne znížili u tých, ktorí absolvovali minimálne strednú intenzitu cvičenia. „Výsledky sú veľmi dôležité, pretože milióny Američanov trpia chronickými chorobami, ako sú napr. kardiovaskulárne choroby alebo rakovina,” povedal Patrick O'Connor, člen skupiny výskumníkov. Podľa vedcov je dokázané, že cvičenie môže skutočne zlepšiť fyzický a duševný stav pacienta.