
FOTO – ARCHÍV
, choroby kostí a svalov podpisujú už roky nad tisíckami ľudí na Slovensku ortieľ čiastočnej alebo plnej invalidity. Lekári stabilne zaznamenávajú v počte reumatických chorôb stále nepriaznivejší trend. Reumatizmus znepríjemňuje na Slovensku život vyše pol miliónu obyvateľov
V príčinách práceneschopnosti sú na druhom mieste zo všetkých péeniek.
„Choroby pohybového ústrojenstva sú už na druhom mieste príčin úplnej invalidity,“ povedala MUDr. Mária Orlovská, predstaviteľka Ligy proti reumatizmu. Reumatické ochorenie sa môže začať aj banálnou angínou, ak nie je liečená. Nevyhýba sa ani deťom.
Trinásťročný Tomáš z Bratislavy má od svojich štyroch rokov problémy s kĺbmi, pretože angínu nevyležal, neliečil sa ani antibiotikami, ale len homeopatickými prípravkami. Dodnes chýba v škole minimálne niekoľko mesiacov v roku, lebo je stále chorý.
Podľa pracovníkov Výskumného ústavu reumatických chorôb v Piešťanoch môže nastať istá chyba už pri ich včasnom diagnostikovaní. Reumatické choroby obvodní lekári dosť často považujú za menej zaujímavé, často nad nimi mávnu rukou, lebo zväčša neohrozujú život. Podľa MUDr. Orlovskej je najdôležitejšia prevencia v čo najmladšom veku a osveta. Ľudia vo všeobecnosti o chorobe, ktorá sa nazýva aj chorobou bohatých, lebo sa lieči celý život a často pomôžu len drahé lieky a pravidelné kúpele, však stále málo vedia. Aj preto podnietila OSN a Svetová zdravotnícka organizácia globálnu celosvetovú iniciatívu – zvýšiť povedomie o tomto probléme a označila roky 2000 až 2010 Dekádou kostí.
(uj)