Bratislava 18. októbra (TASR) - Každému piatemu manželskému páru na Slovensku sa nedarí mať vlastné dieťa. Neplodnosť v jednom z troch prípadov naruší partnerský vzťah a má vážny dosah na psychiku manželského páru. Povedal to dnes pri okrúhlom stole pri príležitosti 3. výročia založenia Centra asistovanej reprodukcie ISCARE jeho vedúci lekár Jozef Války.
Poukázal na to, že zdravotné poisťovne preplácanie liečebných cyklov limitujú. Pri tejto tendencii budú čakať pacientky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) viac ako dva roky na zákrok. Dôvodom je fakt, že ISCARE vyčerpala ročný objednaný limit od VšZP už v máji. V súčasnosti čaká 500 žien v poradovníku zdravotných poisťovní, z nich 400 vo VšZP, povedal Války.
Okrúhleho stola sa zúčastnili aj ženy - političky. Podpredsedníčka parlamentu Zuzana Martináková uviedla, že ak by nemala deti, urobila by všetko pre to, aby ich mala. Podľa jej slov, ak v NR SR budú rokovať o návrhoch zdravotníckych zákonov, bude presadzovať, aby aspoň časť liečby neplodnosti bola hradená zdravotnými poisťovňami. Poslankyňa NR SR Eva Černá (ANO) pripomenula, že počet obyvateľov v SR klesá a populácia starne.
Marta Aibeková (HZD) by považovala za amorálne, keby liečba neplodnosti bola vyňatá zo zoznamu platieb zdravotných poisťovní. Uviedla, že manželské páry za neplodnosť nemôžu. V tejto súvislosti poukázala na skutočnosť, že štát platí liečbu závislosti od drog a alkoholu, ktorú si človek zapríčiní sám.
Vedúci Zdravotného a revízneho odboru VšZP František Valašek upozornil v danej situácii na chýbajúcu zdravotnícku legislatívu. Podľa neho, i keď liečba je finančne náročná, ako sa bude hradiť, záleží od populačnej politiky štátu. Odborníci predpokladajú, že počet obyvateľov na Slovensku do roku 2025 sa zníži o 180 000.
Centrum asistovanej reprodukcie ISCARE rieši ťažké formy neplodnosti manželských párov efektívnou metódou IVF (In-Vitro fertilizácia), ktorá je menej finančne náročná.