Obsah vlákniny pomáha lepšiemu tráveniu, cukor v jablkách zasa pomáha udržiavať stabilnú hladinu cukru v krvi, takže vám nehrozí „vlčí hlad“. Kyselina jablčná podporuje metabolizmus, vitamín C zasa imunitný systém. Horčík – magnézium má blahodarný vplyv napríklad na nervovú sústavu, je aj súčasťou enzýmov, ktoré pomáhajú štiepiť molekuly tuku a pod.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Jablká a jablčná šťava sú podľa niektorých odborníkov vhodné aj na krátkodobú očistnú zimnú kúru a svojmu telu urobíte dobrú službu napríklad aj kúpeľom z jabĺk: zmiešajte 4 dcl jablčnej šťavy s 1 dcl medu a pridajte štipku mletej škorice. Dobre premiešajte a uložte v chlade. Pridajte do vaňového kúpeľa, teplota vody ba mala byť asi 38 °C a v kúpeli vydržte zhruba 10 minút. Zmes vám vydrží asi na 3 – 4 dávky.
Abeceda štiav
Čerstvé stopercentné zeleninové a ovocné šťavy by mali byť samozrejmou súčasťou zdravej výživy. Nezabúdajte, že ovocné šťavy sú energeticky výdatné – obsahujú veľa cukru. Ak vám šťavy majú byť prospešné, treba dodržať niekoľko zásad pri ich príprave a konzumácii:
- šťavy pripravujte z čerstvej zeleniny a ovocia,
- nepripravujte si šťavy do zásoby, aj v chladničke ich uchovajte len výnimočne a krátkodobo, najlepšie je piť ich čerstvo pripravené,
- vhodné je, ak obsahujú aj vlákninu,
- neprisládzajte ich cukrom,
- šťavy konzumujte striedmo – denne by to nemalo byť viac ako 300 – 400 ml zeleninovej a 200 ml ovocnej šťavy,
- odporúča sa šťavy riediť vodou, napríklad v pomere 1 : 1,
- ak redukujete svoju hmotnosť, nezabudnite si kalórie obsiahnuté v šťavách zarátať do denného príjmu,
- šťavy uchovávajte v sklených fľašiach.