SME

Čo možno urobiť pre lepšie trávenie

Sviatočné stolovanie skrýva mnoho nástrah, no každý z nás, aj tí, ktorí pre rôzne zdravotné ťažkosti držia diétu alebo si musia strážiť jedálny lístok, sa tešia, že si cez sviatky doprajú, že aspoň trošku zhrešia.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Skúste však namiesto toho, že si dožičíte pre vás „zakázané“ alebo nevhodné potraviny hľadať radšej alternatívu. Niekedy je možné pochutiť si na obľúbenom jedle tak, že problematické potraviny alebo ingrediencie nahradíte zdravším variantom. Ak trpíte zdravotnými problémami amáte ťažkosti so zažívaním, ani sviatky by nemali byť obdobím, keď nedodržíte odporúčania lekára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prognóza môže byť aj vážna

Tí, ktorí trpia gastroezofageálnym refluxom, vedia, že ide o veľmi nepríjemný problém, spojený s pálivým až bolestivým pocitom. V dôsledku nedostatočnej činnosti dolného pažerákového zvierača (kruhového svalu v dolnej časti pažeráka) dochádza k tzv. kyslej regurgitácii – spätnému toku kyslého obsahu žalúdka do pažeráka.

SkryťVypnúť reklamu

Pre obsah HCL – kyseliny chlorovodíkovej, ako aj rôznych tráviacich enzýmov agresívny obsah žalúdka deštruktívne pôsobí na sliznicu pažeráka, ktorý, na rozdiel od žalúdka, nie je na to uspôsobený. Dôsledkom sú zmeny vo výstelke pažeráka, čo pri patologickom refluxe môže viesť až k tzv. prekanceróznym stavom, tzv. Barrettovmu pažeráku, čo je predstupeň vzniku zhubného nádoru v oblasti pažeráka.

Hľadáte partnera?

SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.

Zaregistrujte sa zadarmo

Seriózne zoznámenie

Trpíte refluxom? Toto nejedzte

Základné pravidlá liečby refluxu okrem užívania liekov: nelíhať si tesne po jedle, spať na lôžku s vyvýšeným miestom pre hlavu, nefajčiť, nepiť tureckú kávu ani nápoje s obsahom kofeínu, ktorý podporuje vylučovanie HCl. A tiež sa treba vyhýbať potravinám, ktoré môžu reflux vyvolávať.

SkryťVypnúť reklamu

Sú to napríklad: kyslé ovocie a zelenina – pomaranče, paradajky, jablká, paprika, ale i čokoláda, žuvačky zvlášť s mentolom, nápoje s kofeínom a sýtené nápoje, mastné jedlá, korenené jedlá, údeniny, makové koláče, cesnak, cibuľa, pór, čili, jedlá z paradajok – polievky, omáčky, ale aj alkohol a cigarety.

Jedzte často a malé porcie, pred spaním nejedzte sladkosti, neprejedajte sa tučnými jedlami. Okrem toho sa vyhýbajte práci v predklone, dvíhaniu ťažkých predmetov, k refluxu však môže prispievať aj užívanie niektorých liekov.

Keď jej je málo

Sú aj takí, ktorým, naopak, netrávi dobre, a to v dôsledku nedostatočného množstva HCL. Nedostatok tejto žalúdočnej kyseliny sa prejavuje napríklad nadmerným grganím, zápachom z úst, plynatosťou ako dôsledkom kvasenia, nie trávenia potravy, pocitom plnosti žalúdka.

SkryťVypnúť reklamu

Často sa objaví nutkanie na vracanie, zápcha alebo hnačka, nevoľnosť, ospalosť, alergické reakcie a signalizovať tento problém môžu napríklad aj lámavé nechty alebo začervenanie nosa a líc v dôsledku rozšírenia malých cievok a pod. Niekedy sa môže stať, že v dôsledku nesprávneho diagnostikovania pacienti, ktorí trpia nedostatkom HCl, užívajú lieky na potlačenie tvorby tejto kyseliny, čo má za následok zablokovanie procesu trávenia a niekedy aj vznik závažných ochorení.

Na podporu trávenia je vhodné jesť čo najviac surovej zeleniny, obmedziť príjem živočíšnej potravy a jednoduchých cukrov, potravín z bielej múky, kravského mlieka a tiež sa treba vyhýbať alkoholu, fajčeniu, pitiu bublinkových a sladených nápojov a tiež priveľkého množstva kávy. Jedzte častejšie a menšie porcie, dôkladne a pomaly jedlo požujte, nezabúdajte na dostatočný príjem vody, niekedy na podporu trávenia môžete užívať tráviace enzýmy, samozrejme, po konzultácii s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu

SOS pri prejedenískúste niekoľkohodinovú hladovku (12 až 24 hodín), popíjajte zásadité minerálky, pomôcť môžu bylinkové čaje, po krátkej hladovke nejedzte hneď plnohodnotnú stravu, začnite suchármi, suchým pečivom, ľahkými vývarmi a postupne pridávajte normálne jedlo, ak ste mali výdatný obed či večeru, nedávajte si tesne po jedle ovocie alebo dezert, dbajte na dostatok pohybu na čerstvom vzduchu.

Zdravé náhrady

Tráviacim ťažkostiam môžete predísť aj tým, že niektoré potraviny nahradíte „ľahšími“ verziami. Napríklad namiesto majonézy použite nízkotučný jogurt, prípadne nahraďte klasický vianočný šalát úplne – cestovinovým alebo zeleninovým.

Ak sa majonézy neviete vzdať, použite aspoň light majonézu a časť nahraďte bielym jogurtom. Rybu nevyprážajte – je to jeden z najmenej zdravých spôsobov prípravy. Skúste filety osmažiť na troche olivového oleja, prípadne môžete rybu pripraviť spôsobom, ktorý odporúča šéfkuchár Jaroslav Žídek: vodu ochutenú soľou a bielym vínom priveďte k varu a odstavte. Do takejto vody vložte porciu ryby a nechajte stáť. Ryba bude hotová do 10 – 15 minút podľa druhu a nebude prevarená a vysušená. Áno, aj varením vo vode sa ryba dá vysušiť, platí to zvlášť pri bielych rybách.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 002
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 587
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 718
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 840
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 793
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 653
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 993
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu