stavujeme pokožku stresu
Vieme, ako sa o ňu v zime starať, keď mínusové teploty zužujú jej póry, kožný maz má hustejšiu konzistenciu a pokožka nevie správne hospodáriť s vlhkosťou? Vieme, čo potrebuje pokožka, keď na ňu útočí suchý vzduch v uzavretých a málo vetraných vykurovaných miestnostiach?
Každá pleť si vyžaduje individuálny prístup. Inak sa staráme o zdravú, mastnú či suchú pleť, inak o aknóznu a iné ošetrenie potrebuje pleť ženy v strednom veku. Ak si nie ste istí, či máte mastnú, alebo suchú pleť, nič nepokazíte, ak v zime na jej ošetrenie použijete výživnejšie krémy ako v lete.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Pleť v zime stráca vlhkosť a trvá dlho, kým ju znovu získa z podkožných zásob. Suchá pokožka je zvlášť citlivá a podráždená po umytí a po prechode zo suchého a teplého vzduchu do zimy.
Zvlhčujte a odparujte
Pokožka v zime potrebuje mastnejšie a o stupeň výživnejšie krémy ako v lete, chránia ju pred chladom a vlhkosťou. Dermatológovia odporúčajú špeciálne vitamínové a kolagénové masky doplnené vitamínom A a E, ktoré podporujú regeneráciu kožných buniek.
Doma i na pracovisku treba dbať na dostatočnú vlhkosť vzduchu pomocou elektrických zvlhčovačov, odparovačov pripevnených na vykurovacie telesá, ale aj pomocou izbových rastlín. Ženy, najmä tie so suchou a citlivou pokožkou, by mali mať pri sebe fľaštičku pleťovej minerálnej vody v spreji a ňou si osviežiť tvár aj počas dňa.
Neslobodno zabúdať na dostatočný príjem tekutín. Aj to je výborná hydratácia pleti. Ak pocit suchosti a napätia pleti neustúpi, pokožka zdrsnie a tvoria sa na nej nepríjemné šupinky.
Muži nie sú výnimka
Suchosťou trpí aj mužská pleť. Dnes aj páni majú k dispozícii celý rad pánskych kozmetických prípravkov špeciálne určených na použitie v zime. Pokožka v zime trpí zvlášť pri zimných športoch na horách, počas mrazivého, ale aj slnečného dňa. Pri celodennom pobyte vonku, pri lyžovaní či dlhších túrach v prírode treba používať mastný krém s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu.
Ľahké emulzie a hydratačné krémy nie sú vhodné. Najmä pri rýchlom zjazde na lyžiach teplota povrchu pleti výrazne klesá a hydratačné preparáty môžu v póroch zmrznúť na drobné kryštáliky a pleť mechanicky poškodiť.
Nielen tvár, ale aj krk či pery
V zime sa odporúča používať vhodný mejkap, ktorý pleť chráni. Kvalitný mejkap je obohatený o vitamíny a iné účinné látky, navyše obsahuje ochranný faktor proti UV žiareniu. Rovnakú pozornosť treba venovať aj krku a dekoltáži. V zime by sme nemali zabúdať ani na pery. Ich tenká koža v chlade ľahko vysychá a praská (pokožka pier je až sedemnásobne tenšia než na chrbte rúk).
Praskliny na perách môžu byť vstupnou bránou infekcie. Na trhu je široká paleta ochranných a liečivých prípravkov či balzamov na pery. Vhodnejšie sú mastnejšie rúže obohatené vitamínmi a výťažkami z liečivých rastlín i s ochranným faktorom proti UVA aj UVB lúčom. Na ochranu pier dobre poslúži aj kvapka medu.
Chráňte si aj oči
Na snehu, ktorý prudko odráža slnečné lúče, treba používať slnečné okuliare. Očné partie je vhodné natrieť očným krémom bez konzervačných prostriedkov. Chlad nepriaznivo pôsobí aj na pokožku rúk, preto ich treba po každom umytí dobre premastiť špeciálnym mastným krémom, na noc s obsahom glycerínu.
Nemali by sme zabúdať ani na pokožku celého tela. Za suchú pokožku si často môžeme aj sami, a to pričastým a intenzívnym umývaním, sprchovaním alebo kúpaním s množstvom mydla a telového šampónu.
Čistenie pokožky by sme nemali preháňať, zbytočne ju odmasťovať, skôr jej treba dopriať kvalitné výživné a regeneračné krémy obohatené vitamínmi A a E, ktoré podporujú regeneráciu buniek. Vhodné sú krémové mydlá s menším obsahom parfumovaných prísad, aby nedráždili pokožku. Po každom kúpeli treba celé telo natrieť telovým mliekom.
Soláriám sa radšej vyhýbajte
Hovorí sa, že v zime by sme mali telu dožičiť rozumnú dávku pobytu v soláriu. Z výskumov však vyplýva, že solárne žiarenie má karcinogénne účinky a podieľa sa na niektorých nepriaznivých pochodoch v organizme, napríklad na vzniku malígneho melanómu. Navyše výrazne podporuje starnutie pokožky, preto ani v zimných mesiacoch pobyt v soláriu lekári neodporúčajú. Ak niekto potrebuje byť z profesionálneho hľadiska opálený, môže si zvoliť samoopaľovacie krémy. Tie neškodia.
Treba vedieť, že:
- Vysokohorské zimné slnko škodí rovnako ako slnečné lúče v lete.
- Pre opaľovanie v zime na horách platí, že čím vyššia poloha, tým opatrnejší treba byť pri dávkovaní slnečného žiarenia.
- Sneh odráža slnečné lúče a prudké svetlo očiam škodí. Chráňte si ich kvalitnými tmavými okuliarami.
- Dbajte na dostatočnú vlhkosť vzduchu rôznymi zvlhčovačmi a odparovačmi.
- Pleti prospievajú tekutiny – čaje, ale i ovocné a zeleninové šťavy.
Rady na domáce ošetrenie:
- Na prekrvenie pleti zmiešajte lyžičku medu s lyžičkou citrónovej šťavy a malým množstvom vody.
- Na unavenú pleť naneste masku z vyšľahaného bielka a lyžičky medu. Nechajte pôsobiť 20 minút.
- Podráždenú pleť upokojí maska z tvarohu, žĺtka a smotany.
- Na unavené oči priložte čerstvo nakrájané kolieska uhorky a nechajte pôsobiť 10 minút.