Rôzne voľnopredajné lieky pomôžu síce zmierniť príznaky ochorenia, môžu aj privodiť pocity úľavy, avšak proti pôvodcom ochorenia v podstate neúčinkujú. Príkladom sú lieky na horúčku – antipyretiká. Lekári obvykle odporúčajú ich užívanie až pri horúčke 38 ºC u dospelých a pri 38,5 ºC u detí. Treba ich, samozrejme, užívať s mierou.
Ak si príznaky umelo potlačíte, neznamená to, že ste aj vyzdraveli a nič sa nedeje, ak budete veselo ďalej chodiť do práce. Jednak sa dĺžka vašej choroby môže natiahnuť a navyše budete zdrojom nákazy pre svoje okolie. Ak chcete svojmu telu pomôcť, dožičte mu dostatok spánku a oddychu, správnu stravu (nie ťažko stráviteľné a mastné jedlá), nechajte svoju imunitu, aby mohla v pokoji vykonávať svoju úlohu.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Zdravá životospráva je základ
Ak chcete prechladnutie či nádchu dobre zvládať, zabudnite na predstavy, že ak budete zanedbávať zdravú životosprávu, tak vás v čase choroby zachránia rôzne multivitamíny.
Samozrejme, aj tie „umelé“ z lekárne, ale napríklad aj cesnak môžu mať do istej miery priaznivé účinky u tých, ktorí majú nedostatočný príjem antioxidantov a fytochemikálií v potrave. Avšak najlepším a najúčinnejším spôsobom, ako ochoreniam predchádzať a aj zvládnuť ich liečbu, je dbať na zdravú, pestrú a vyváženú stravu a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu počas celého roka.
Kvalita stravy je významný faktor a účinnejší ako mnohé prípravky z lekárne. Počas ochorenia si dožičte ľahšie jedlá, aby ste organizmus ešte viac nezaťažovali, stačí, že ho vyčerpáva choroba. Uprednostnite zeleninové polievky, šťavy a surovú zeleninu.