čné problémy.
Žiaľ, výskumy potvrdili, že žijeme v čoraz hlučnejšej dobe, kde sa hladina hluku nielen počas silvestrovskej noci, ale každým rokom zvyšuje. Čím mladšia generácia, tým hlučnejšiu hudbu vyznáva. Ignoruje upozornenie, že priveľa decibelov poškodzuje sluch. A to je dôvod, že časť našich mladých ľudí je nahluchlá a väčšina z nás počuje horšie ako naši predkovia.
Orgán sluchu je uložený v slimáku vnútorného ucha a má asi 20-tisíc vláskových buniek, ktoré zaznamenávajú zvuky neuveriteľného rozsahu – od sotva počuteľných až po najsilnejšie. Ak ich opakovane vystavujeme decibelovej smršti, stratia regeneračnú schopnosť a človeku hrozí porucha sluchu i hluchota.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Rizikom je nielen diskotéka
Pri krátkodobom hlukovom zaťažení sa organizmus bráni ochrannými mechanizmami, stredoušnými svalmi. Ak sa stihnú stiahnuť, hluk nemá takú razanciu, bunky sa nepoškodia natoľko, aby sa nedokázali zregenerovať. Znížená schopnosť počuť sa časom upraví. Ale pri náhlej traume, napr. výbuchu, tresku, veľmi hlasnej hudbe, keď sa ochranné svaly nestačia stiahnuť, vláskové bunky sa poškodia, nezregenerujú a odumierajú.
Podľa odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie má hladina hluku presahujúca 50 decibelov (dB) na ľudí mierne rušivý účinok. Ak obsahuje 55 a viac dB, pôsobí rušivo. Dlhotrvajúci hluk môže trvalo poškodiť vláskové bunky vnútorného ucha. Týka sa to najmä vyznávačov hlučných diskoték, športového motorizmu, poľovníkov, ale aj ľudí pracujúcich v hlučnom prostredí.
Heavy metal i symfónia
Zdravotné riziká nadmernej hlučnosti sa objavili s nástupom hudobných smerov rocku a heavy metalu. Ušetrení však nie sú ani hudobníci veľkých symfonických orchestrov či menších kapiel s elektronicky zosilneným zvukom. Pri bigbítových koncertoch dosahuje hluk v hľadisku 95 a viac decibelov. Pri počúvaní symfonického orchestra o 10 menej, ale ten nehrá tak dlho a navyše mení aj intenzitu zvuku, prípadne robí prestávky. Po niekoľkohodinovom rockovom koncerte však rovnako trpia pôvodcovia hluku, ako aj ich „obete“.
Pozor na delobuchy
Hluk spôsobený zábavnou technikou dosahuje väčšinou viac ako 90 decibelov. Pritom nad 120 dB už vzniká vysoké riziko poškodenia sluchu. Pri pôsobení akútneho a nárazového hluku na Silvestra, keď napríklad blízko tela vybuchne delobuch, môže sa stať, že prestaneme počuť na jedno ucho, alebo nám začne v ušiach pískať, alebo šušťať.
Vtedy sa poškodia vnútorné vláskové bunky slimáka vnútorného ucha a dochádza k vzniku percepčnej poruchy sluchu. Takáto porucha potrebuje okamžitú liečbu, po ktorej sa sluch môže, ale aj nemusí upraviť. Následkom koncoročných delobuchov môžeme byť ohlušení a chvíľu máme pocit, že horšie počujeme. Vtedy sa odporúča presun do tichého prostredia.
Hluk spôsobuje aj zdravotné problémy
Ak trvá dlho, negatívne pôsobí na centrálnu nervovú sústavu. Ľudia sú podráždení, môžu mať dokonca aj problémy s imunitou, poruchy trávenia a žalúdočné ťažkosti, poruchy koncentrácie a pamäti. Najmä u starších ľudí môže nečakaný výbuch petardy v ich blízkosti spôsobiť akútny stres, a tak aj zvýšenie tlaku krvi a silné búšenie srdca. Pre nečakaný veľký stres a preľaknutie môžu malé deti aj prestať rozprávať alebo sa začať zajakávať. Rovnako počas silného hluku trpia aj domáce zvieratá.
Čiastočná hluchota
Nevzťahuje sa iba na silu zvuku, ale aj na jeho frekvenciu. Príznaky choroby sa vyvíjajú pomaly a postihnutý si nahluchlosť uvedomí až vtedy, keď nerozozná šepot, sykavky, vysoké tóny. Vtedy by mal navštíviť lekára, pretože začiatočné poruchy sa dajú liečiť.
Podľa odborníkov sluch začína slabnúť po 20. roku života, výraznejšie po päťdesiatke. Sedemdesiatročný človek má v porovnaní s dvadsaťročným len 15-percentnú funkciu sluchu. Niektorí jedinci sú geneticky lepšie vybavení a dobre počujú aj v osemdesiatke. Iní, precitlivení na hluk, zápasia s nedoslýchavosťou už od štyridsiatky.
Čo je decibel?
Je to jednotka, ktorou sa meria intenzita zvuku: prah počuteľnosti (0), sotva počuteľné (10), šepot (30), tichý rozhovor (50), mierne hlučné – odvoz smeti, vysávač, práčka, uličný ruch (80), veľmi hlučné – výroba kotlov, motocykel (100), nepríjemne hlučné – diskotéka, textilné stroje, prúdové lietadlo (120), bolestivo hlučné, petardy (viac ako 120)
- Zvuk vzniká kmitaním hmoty. Šíri sa vzduchom ako vzduchová vlna (rýchlosťou 340 m/s).
- Jednoduché čisté zvuky sa nazývajú tóny.
- Sila tónov sa vyjadruje v decibeloch (dB).
- Normálna ľudská reč sa pohybuje okolo 60 dB. Intenzita holiaceho strojčeka pri uchu je až 90 dB. U ľudí so zvýšenou citlivosťou na hluk je prah nepríjemného hluku už pri 65 dB.
- Poškodiť ucho môže tlaková vlna pri výbuchu, tresku, pri silvestrovských oslavách a ohňostrojoch, pri skoku do vody, ale aj pri údere – facke...