Opísaný jav síce môže signalizovať aj závažný problém, ale väčšinou neznamená nič tragické, „poletujúce“ útvary skôr znepríjemňujú život pri práci, bežných každodenných činnostiach a napríklad aj pri šoférovaní. Obvykle ide o neškodné zákaly, ktoré sa tvoria v sklovci oka – gélovitej hmote, ktorá vypĺňa zadné dve tretiny očnej gule.
Sklovec z väčšej časti – viac ako 98 % – tvorí voda a obsahuje aj minerály, vlákna kolagénu, kyselinu hyalurónovú, cukry a soli. Úloha sklovca je podľa oftalmológa MUDr. Petra Žiaka PhD. z martinského očného centra UVEA Mediklinik jednak mechanická, a tiež metabolická. Mechanická rola spočíva v tom, že udržiava okrúhly tvar očnej gule a metabolická funkcia sklovca zasa zabezpečuje transport živín a kyslíka v oku.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámeni
Čo sú mušie krídla?
Spomínané drobné útvary sú vlastne nečistoty, ktoré sa často spontánne vstrebú a zaniknú. Ako a prečo však zákaly v sklovci vznikajú? U zdravého človeka je sklovec číry. Sklovec mierne tlačí na sietnicu, spojený je s ňou na troch miestach: na prednej časti sietnice, v mieste žltej škvrny – makuly a v mieste pripojenia zrakového nervu.
Na rozdiel od tekutiny v prednej časti oka, ktorá sa priebežne obmieňa, sklovec je pomerne stály, avšak, ako vysvetľuje lekár, jeho štruktúra sa mení napríklad s pribúdajúcim vekom. Niektoré úseky sklovca sa zahusťujú, iné sa, naopak, stávajú tekutejšími.
„Zadná hranica sklovca, ktorá sa normálne dotýka sietnice, sa môže uvoľniť – je to tzv. zadná ablácia sklovca. Prejaví sa náhlym zahustením zákalov pred okom, a tiež sa prechodne môžu vyskytnúť svetelné fenomény pripomínajúce záblesky,“ vysvetľuje Peter Žiak. Na rozdiel od šošovky zmeny sklovca vo vyššom veku podľa odborníka nespôsobujú výraznú zmenu priehľadnosti a preto ani neovplyvňujú videnie.
Kvalitu videnia však môže výrazne ovplyvniť strata priehľadnosti sklovca, ktorú spôsobuje krvácanie – ide o pomerne častý jav u pacientov s ťažkou cukrovkou.
Príčiny zmien v sklovci
Za zmenami v štruktúre sklovca môžu stáť rôzne faktory. Podľa lekára je to často ťažšia forma krátkozrakosti alebo zápaly periférnych úsekov cievnatky (cievnatka je najprekrvenejšie tkanivo v oku. Obsahuje farbivo melanín, ktoré bráni prieniku svetla cez oko). Príčinou zmien môžu byť aj infekcie sklovca, ale napríklad aj úrazy oka, pri ktorých tiež dochádza k zmenám v sklovci.
Zákaly v sklovci však netreba podceňovať, nemusia byť iba nevinnou „nečistotou“, môžu byť aj signálom, že človek trpí niektorými závažnými ochoreniami očí alebo celkovými ochoreniami. Lekár dopĺňa, že to môže byť napríklad zápal cievnatky, diabetická retinopatia, bakteriálny, vírusový alebo mykotický zápal sietnice a cievnatky, alebo aj nádorové ochorenia oka či leukémia. Ak sa zákaly zhoršujú, rozhodne návštevu lekára neodkladajte.
Ako sa ich zbaviť
Drobné zákaly v sklovci sa podľa oftalmológa Petra Žiaka môžu spontánne vytratiť. Na urýchlenie ich vstrebávania sa zvyknú používať voľnopredajné jodidové kvapky. Pomáhajú urýchľovať vstrebávanie zákalov tým, že podporujú metabolické procesy vo vnútri oka.
Ak sú však zákaly väčšie, dlhodobo pretrvávajú a významne vám znepríjemňujú život – napríklad pri šoférovaní, mali by ste po konzultácii s lekárom zvážiť ich odstránenie laserom, prípadne chirurgicky. Chirurgické odstránenie – tzv. vitrektómia znamená, že sa odstráni časť sklovca alebo aj celý sklovec.
„Obvykle sa však sklovcové zákaly chirurgicky neodstraňujú, tento spôsob sa najčastejšie využíva pri vážnych stavoch,“ hovorí lekár.
Príkladom sú podľa neho závažné diagnózy: ak napríklad zákaly spôsobí krvácanie do sklovca u diabetikov, alebo sú dôsledkom poúrazových stavov či zápalov.
„Pravdepodobnosť vzniku nových zákalov po takomto zákroku je malá. Výnimkou sú prípady zakrvácania do sklovca u diabetikov, ktoré sa môžu opakovať. Vitrektómia je obvykle hradená poisťovňou na pracoviskách, ktoré ju majú zazmluvnenú. Cena výkonu pre samoplatcu je približne okolo 1000 eur a viac, podľa použitého materiálu,“ dopĺňa oftalmológ.
V niektorých prípadoch sa odstránenie zákalov v sklovci - vitreolýza, robí pomocou špeciálneho typu lasera.
Na malé „stačí“ laser
V prípade menších zákalov je vhodné odstrániť ich pomocou špeciálneho lasera. Odborne sa táto metóda nazýva vitreolýza a robí sa špeciálnym typom fotodisrupčného, tzv. YAG lasera. Ten podľa Petra Žiaka pracuje v infračervenom pásme, žiarenie je neviditeľné.
„Pulz takéhoto lasera je veľmi krátky a tkanivo sa nestačí zohriať. V ohnisku lasera vzniká drobučká mikroexplózia a prítomné tkanivo sa mení na plazmu a plyn. Tak môže laser rozrušiť – rozbiť aj sklovcové zákaly,“ vysvetľuje lekár.
Ošetrenie laserom je bezbolestné a trvá asi 45 – 60 minút. Lekár dodáva, že tento typ zákroku nie je univerzálny, používa sa len na niektoré typy zákalov v určitej lokalizácii a niekedy je potrebné, aby pacient absolvoval viacero sedení.
Zákrok nie je prevenciou
Vitreolýza – zákrok pomocou YAG lasera, však nie je pre každého. Peter Žiak upresňuje, že ju nemôžu podstúpiť pacienti s veľkým množstvom drobných zákalov tesne pri sietnici alebo s neúplnou zadnou abláciou sklovca. Ak sa zákrok vykoná pri správnej indikácii a správne, riziká sú minimálne.
Podľa odborníka sa však nedá stopercentne vylúčiť nechcené poranenie sietnice alebo šošovky. V ojedinelých prípadoch môže prechodne stúpnuť aj vnútroočný tlak, alebo sa objaví zápalová reakcia. Ak si zákaly v sklovci necháte odstrániť laserom, nie je to záruka ani prevencia toho, že sa už nikdy nemôžu opäť vytvoriť.
Zákrok stojí okolo 600 eur za jedno oko a poisťovne ho nepreplácajú. V cene je zahrnuté jeden a pol- až dvojhodinové vstupné vyšetrenie plus samotný zákrok. V niektorých prípadoch jedno ošetrenie nepostačuje a vitreolýzu treba opakovať viackrát. To už však pacient neplatí, zahrnuté je v cene.