Pamätáte sa na Petru Černockú alias Dívku na koštěti, keď sa chystala variť odvar z babského ucha? Ľudovo sa takto nazýva šalvia. Zamatové a výrazne aromatické lístky tejto bylinky skrývajú veľkú liečivú silu a bylinka má široké využitie a mnohostranné účinky.
Je viacero druhov šalvie, najpozoruhodnejšia je však šalvia lekárska. A to predovšetkým pre svoje antibakteriálne, dezinfekčné a antivirotické účinky. Čaj pomáha pri nádche, prechladnutí, kašli, ale aj pri chrípke, angíne a ochoreniach dýchacích ciest. Návod na prípravu: vrchovatú čajovú lyžičku zalejte ¼ l horúcej vody a nechajte 5 minút vylúhovať.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Ak chcete pripraviť nálev, použite na rovnaké množstvo vody viac bylinky. Ak si nálevom po umytí opláchnete vlasy, zamedzíte tvorbe lupín a pomáha aj pri liečbe akné. Šalviové výťažky sú vhodné aj pri liečbe zápalov v ústnej dutine a potláčajú aj nepríjemný zápach. Šalvia je dobrým pomocníkom pri nadmernom potení. Nálev, ktorý sa užíva ako čaj, priaznivo pôsobí na trávenie, proti nespavosti, pri strese.
Šalvia upravuje aj nepravidelnú menštruáciu, lieči výtok, pomáha vyrovnávať hladinu hormónov a do kúpeľa je vhodná pri mykózach a plesňových ochoreniach. Pomačkaný čerstvý list šalvie môžete použiť ako prvú pomoc pri uštipnutí hmyzom alebo drobných poraneniach kože.
Pozor, šalvia však obsahuje aj látku thujon, ktorá má vo vyšších dávkach nepriaznivé účinky a môže dokonca spôsobiť až otravu. Nálev a čaj však toxické účinky nemajú, tie by ste docielili, ak by ste šalviu macerovali v alkohole. A nezabudnime na korenistú chuť šalvie, pre ktorú sa zvykne pridávať do pokrmov z jahňacieho a teľacieho mäsa, diviny, do rôznych plniek, na dochutenie mletého mäsa, rýb, ale aj zeleninových jedál.