Kašeľ nie je samotným ochorením. Môže byť reflexnou reakciou, ochranným mechanizmom, ktorým organizmus reaguje na vdýchnuté škodlivé látky. Vdychovaný vzduch často obsahuje rôzne nečistoty – čiastočky prachu či dráždivé chemikálie, ktoré môžu poškodiť pľúca.
Ak niečo dráždivé vdýchneme, organizmus reaguje kýchaním alebo reflexným kašľom: úlohou je vypudiť iritujúce látky, skôr ako sa dostanú do alveol – pľúcnych mechúrikov. Pri vdýchnutí nečistôt dôjde k stimulácii nervových zakončení v dýchacích cestách. Tieto vyšlú do mozgu signály, kde sa aktivuje príslušné centrum, a odtiaľ zasa mozog vyšle stimul.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Dôsledkom je sled dejov, cieľom je vypudiť cudzorodú látku. Kašeľ však môže byť aj sprievodným znakom ochorenia, vyvolaným napríklad patogénnymi mikroorganizmami.
Samočistenie
Dýchacie cesty od vstupnej brány – nosa až po priedušky vystieľajú epitelové a pohárikovité bunky. Epitelové majú na povrchu riasinky, ktoré sa sústavne vlnia ako lány obilia vo vetre. Pohárikovité bunky zasa produkujú hlien, ktorý pokrýva výstelku dýchacích ciest.
Jeho úlohou je zachytávať čiastočky, ktoré spolu so vzduchom vdychujeme. Riasinky potom posúvajú hlien spolu so zachytenými nečistotami do horných dýchacích ciest, kde ho buď prehĺtame, vyfúkneme nosom pri smrkaní alebo vykašliavame. Týmto samočistiacim mechanizmom sa telo prirodzene bráni prieniku patogénov a nečistôt.
Pozor na podchladenie
Kmitanie riasiniek závisí od telesnej teploty – ak klesne, spomalí sa, a tak sa aj patogény ľahšie dostanú do dolných dýchacích ciest. Preto si treba dávať pozor na podchladenie, vtedy majú napríklad vírusy s nami „ľahšiu robotu“ a jednoduchšie pri kontakte s nimi ochorieme.
Vdýchnutý vzduch sa nakoniec dostáva do pľúcnych mechúrikov – alveol. Tie už nie sú vystlané riasinkami, sú však obalené sieťou vlásočníc. V každej alveole dochádza k procesu výmeny dýchacích plynov – oxid uhličitý sa nahradí kyslíkom. Ak sa napríklad pri prechladnutí patogénne mikroorganizmy dostanú až sem, telo sa takisto bráni kašľom.
Viete, že
Pri kašli je človek schopný vypudiť zo seba vzduch spolu s hlienom a v ňom zachytenými čiastočkami rýchlosťou od 250 až do 900 km za hodinu.
Nie je iba jeden
Odborníci odlišujú suchý – neproduktívny a vlhký – produktívny kašeľ. Pre suchý – neproduktívny kašeľ je typické, že je dráždivý a veľmi vyčerpávajúci a spája sa až s kŕčovitými záchvatmi. Suchý neproduktívny kašeľ ešte viac poškodzuje sliznicu, preto je vhodné tlmiť ho antitusikami (nemajú sa však užívať dlhšie ako týždeň). Pri tomto druhu kašľa organizmus chorého nevytvára hlien na rozdiel od produktívneho kašľa, ktorý je typický práve jeho nadmernou produkciou.
Produktívny kašeľ nepotláčajte
Telo sa produkciou hlienu bráni útoku choroboplodných mikroorganizmov, chce ich pomocou neho odstrániť. Produktívny kašeľ sa preto rozhodne nemá tlmiť, ale, naopak, vhodnými podpornými prípravkami – expektoranciami, treba vykašliavanie tzv. spúta podporiť.
Tým sa posilní aj samočistiaca schopnosť dýchacích ciest, ktorú zabezpečujú pohyblivé riasinky. Lepkavý hlien im totiž bráni v pohybe a následnom odvádzaní nečistôt. Navyše ak ostáva v dýchacích cestách, je aj živnou pôdou pre patogény. Tie potom môžu zhoršiť napríklad zápal priedušiek, pľúc.
Čo robiť pri produktívnom kašli:
- zabráňte vdychovaniu vzduchu s obsahom škodlivín,
- nepotláčajte vykašliavanie,
- dbajte na dostatočný prísun tekutín,
- vhodné sú bylinné čaje na kašeľ, prípadne teplé mlieko s medom,
- užívajte lieky (expektoranciá) určené na skvapalňovanie hlienu a podporujúce jeho vykašliavanie.
Návštevu lekára neodkladajte:
- ak farba spúta – hlienu, ktorý vykašliavate mení farbu na žltú, zelenú, má hnedasté sfarbenie či prímes krvi,
- ak kašlete dlhšie ako päť dní a kašeľ sa vám zhoršuje, i keď užívate lieky,
- ak kašeľ sprevádza horúčka,
- ak pri dýchaní i kašlaní pociťujete bolesti,
- pri rýchlom a sťaženom dýchaní,
- ak sa u vás kašeľ objavuje najmä v noci,
- pri výskyte kašľa u tehotných a dojčiacich žien, dojčiat a malých detí,
- ak užívate lieky na hypertenziu.