Najčastejším dôvodom nezáujmu je podľa odborníkov nízka informovanosť a neopodstatnené obavy z vyšetrenia. „Preventívne vyšetrenie prostaty je pritom jediným spôsobom včasného odhalenia vyliečiteľného štádia rakoviny prostaty,“ zdôrazňuje prof. MUDr. Ján Kliment, predseda Slovenskej urologickej spoločnosti.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
Ovplyvňuje život muža a ženy
Najčastejšie urologické ochorenie mužov je nezhubné zväčšenie prostaty (benígna hyperplázia prostaty), ktoré dokáže významne ovplyvniť každodenný život nielen muža, ale aj jeho partnerky. Zväčšená prostata vyvíja tlak na močovú trubicu a spôsobuje okrem trápenia s močením aj problémy s erekciou. Minulý rok sa na nezhubné zväčšenie prostaty liečilo 75 000 Slovákov.
Vyšetrenie ako každé iné
Bezplatné urologické vyšetrenie a včasná diagnostika možných komplikácií pomáhajú predísť spomenutým problémom a zníženej kvalite života „Mnohí sa hanbia a z návštevy urológa majú strach. Neopodstatnene. Vyšetrenie je jednoduché a vôbec nie je bolestivé,“ vysvetľuje profesor Kliment.
Po 50. roku života...
Odborníci zároveň varujú pred nahrádzaním odbornej konzultácie s lekárom samoliečbou formou rôznych výživových doplnkov.
„Ťažkosti s močením môžu byť rovnaké pri nezhubnom zväčšení prostaty, ako aj pri karcinóme prostaty. Bez odborného vyšetrenia sa môže zanedbať včasná diagnostika práve rakoviny prostaty,“ upozorňuje profesor Kliment a dodáva: „Preventívne prehliadky, ktoré by mali byť po 50. roku života samozrejmosťou, sú kľúčové pri ochoreniach, ktoré sú v raných štádiách bezpríznakové a môžu tak pacientovi doslova zachrániť život.“
Názor odborníkov na biopsiu prostaty sa zmenil. Tento zákrok vykonajú v prípade zvýšenej hladiny PSA, prostatického špecifického antigénu. Táto látka je prítomná v krvi. Tvoria ju žľazové bunky prostaty v tkanivách zdravej prostaty, prostaty postihnutej zápalom, benígnou prostatickou hyperpláziou a rakovinou prostaty.
Určenie hladiny PSA zo vzorky krvi je základným postupom pri diagnostikovaní rakoviny prostaty. Za normálnu hladinu sa považujú hodnoty pod 4 ng/ml. Ak sú hladiny vyššie, znamená to, že muž má problémy s prostatou. Zvýšené hladiny PSA však nepotvrdzujú iba rakovinu prostaty; pacient môže mať aj zápal prostaty alebo benígnu prostatickú hyperpláziu.
Prechodne, počas niekoľkých dní alebo týždňov môže nastať zvýšenie hladín PSA pri tlaku na prostatu po vyšetrení prostaty prstom cez konečník, pri cystoskopii, pohlavnom styku, bicyklovaní a pod. Zistilo sa však, že v piatich percentách biopsií sa vyskytli závažné nežiaduce komplikácie. Už aj odborníci pripúšťajú, že biopsia nie je celkom bez rizík. V každom prípade by pacient mal byť informovaný, čo biopsia prináša, a pritom by nemal zanedbať pravidelné urologické vyšetrenie.
Autor: Mária Genčová