Jedným z nich je cukrovka 2. typu. Diabetikov tohto typu neustále pribúda a, žiaľ, zvyšuje sa aj počet detských pacientov. Keďže cukrovka je ochorenie, ktoré môžu sprevádzať aj rôzne závažné komplikácie, je potrebné čo najjasnejšie identifikovať príčiny, ktoré k jej vzniku prispievajú.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Seriózne zoznámenie
K závažným rizikovým faktorom patrí obezita. A tak je zníženie hmotnosti nielen významnou súčasťou prevencie cukrovky, ale ak už aj túto chorobu máte a chcete ju dostať čo najviac pod kontrolu, rozhodne by ste mali schudnúť.
Čísla, ktoré varujú
Nadváha je problémom viac než 1,1 miliardy dospelých, pričom 312 miliónov z nich je vyslovene obéznych. Za posledných 30 rokov významne narástol počet dospelých s diabetom 2. typu. Podľa odborníkov sa ich počet od roku 1980 do roku 2008 sa viac ako zdvojnásobil a prognózy vôbec nie sú ružové. Podľa odhadov bude do roku 2030
viac ako 500 miliónov cukrovkárov. A diabetes 2. typu je ochorením, ktorého liečba zhltne značnú časť výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Navyše výrazne znižuje kvalitu života pacienta.
Obezita je zásadné riziko
Najsilnejším rizikovým faktorom cukrovky 2. typu je obezita. Vzhľadom na spojitosť medzi priberaním a cukrovkou je najdôležitejšie zamedziť priberaniu, možno tak predísť alebo spomaliť vznik diabetu 2. typu. Zníženie telesnej hmotnosti sa odporúča aj tým, ktorí už cukrovkou 2. typu trpia. Odborníci potvrdzujú, že u pacientov, ktorí schudli a dokázali si hmotnosť udržať, sa zistil ústup tohto ochorenia.
Strážte svoje kilogramy
Ak konšpiračné teórie o nenásytných farmafirmách, ktoré sa tešia z chronicky chorých pacientov, patria do portfólia vašich obľúbených tém, nezabúdajte, že nezdravý životný štýl, ktorý je rizikovým faktorom mnohých civilizačných chorôb, je otázka vašej slobodnej voľby. Je na každom z nás, či uprednostní zdravú racionálnu stravu pred prejedaním sa nezdravými jedlami, či namiesto denného pohybu budeme radšej vylihovať pred televízorom a pestovať si tukové vankúše.
„Účinná kontrola telesnej hmotnosti je neodmysliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu. Zdravá telesná hmotnosť je významnou súčasťou prevencie nielen cukrovky 2. typu, ale aj srdcovo-cievnych chorôb a zhubných rakovinových nádorov,“ hovorí MUDr. Peter Minárik, odborník na obezitu, výživu a zdravý životný štýl.
Pohybu nie je nikdy dosť
Zamerajte sa nielen na príjem energie v potrave, ale aj na jej výdaj. Princíp je v tom, že ak príjem energie bude vyšší ako jej výdaj, tak budete priberať. Podľa odborníkov bazálny metabolizmus pri náraste hmotnosti nehrá veľkú úlohu, ale veľmi dôležitá je telesná aktivita.
Fitnes trénerka Denisa Lipovská vysvetľuje, že „pokiaľ je hladina inzulínu vysoká, nie je možné zbavovať sa tukov, k ich spaľovaniu dochádza až po jej znížení. Preto má pri prevencii cukrovky veľký význam telesná aktivita, ktorá vedie k nárastu citlivosti na inzulín, na základe ktorej telo produkuje menšie množstvo inzulínu a človek môže chudnúť.“
Okrem telesnej aktivity odporúča sledovať aj glykemický index skonzumovaných jedál a vyberať si skôr tie, ktoré ho majú nižší. Telo si energiu z nich rozkladá postupne a nevznikajú také výrazné výkyvy krvného cukru. Z vhodných potravín odporúča napríklad zeleninu, strukoviny, mlieko, tvaroh, jogurt a iné.
Cukor ako droga
Cukry sú pre ľudský organizmus nenahraditeľné, pretože mu dodávajú energiu. Ich príjem je však potrebné strážiť.
Spôsobujú zdravotné komplikácie a dokonca fungujú ako droga, ktorej vzrastajúca spotreba sa stáva problémom vyspelých krajín.
Pozrite si infografiku o druhoch cukroch, ich účinkoch a fungovaní v organizme.