Vysoká hladina tukov v krvi podobne ako vysoký tlak nebolí ani inak neobťažuje, a tak aj roky o nej človek nemusí vedieť. Pre zdravie je však veľkým rizikom.
A ak nechodíte na pravidelné preventívne prehliadky alebo nie ste sledovaní pre iné ochornie – napríklad hypertenziu či cukrovku, tak sa obvykle o zvýšenej hladine cholesterolu dozviete náhodne.
Cholesterol je dôležitá látka, ktorá tvorí súčasť bunkových membrán, nervových obalov, niektorých hormónov či žlčových kyselín. Produkuje ho pečeň, a to v dostatočnom množstve, takže nie je potrebné zvyšovať jeho hladinu ešte aj prostredníctvom prijímanej potravy.
Hľadáte partnera?
SME.sk spustilo serióznu zoznamku Dvaja.sme.sk.
Zaregistrujte sa zadarmo
Seriózne zoznámenie
Nielen cholesterol
Vysoká hladina cholesterolu v krvi sa označuje termínom hypercholesterolémia. Niekedy sa nesprávne používa aj označenie dyslipidémia alebo hyperlipidémia, čo však nie je správne, pretože tieto pojmy majú širší význam. V krvi totiž môžeme okrem cholesterolu, ktorý je najznámejší, merať aj iné tuky – triglyceridy. Toe podľa odborníkov nie sú také nebezpečné a ich hladinu možno regulovať vhodnou stravou. Priveľa cholesterolu je rizikovým faktorom aterosklerózy, a tak aj mnohých ochorení.
Kedy ho je priveľa
Optimálne by sme nemali mať obsah cholesterolu viac ako 5 mmol/l, avšak vždy treba brať do úvahy konkrétneho pacienta a jeho individuálny zdravotný stav. Napríklad pre 30-ročného muža, ktorý športuje, zdravo sa stravuje, je hodnota 5,2 ešte prijateľná, ale pre 60-ročného, ktorý má cukrovku a nadváhu, je aj 5 mmol/l veľa.
Ak chcete, aby meranie krvných tukov (vrátane cholesterolu) bolo či najobjektívnejšie a namerané hodnoty neboli skreslené, mali by ste podľa lekárov pred stanoveným odberom krvi na určenie hladiny tukov v krvi dodržať nasledovné odporúčania:
asi dva týždne pred odberom nemeňte zásadne svoj životný štýl,
dva dni pred odberom nepite alkohol (zvyšuje objem tukov v krvi),
aspoň 9, lepšie však 12 hodín pred odberom nejedzte,
aspoň 10 minút pred odberom seďte v čakárni v pokoji.
Optimálne hodnoty cholesterolu
Celkový cholesterol: < 5,0 mmol/l
HDL alebo „dobrý“ cholesterol
muži: < 0,9 mmol/l
ženy: < 1,1 mmol/l
LDL alebo „zlý“ cholesterol: < 3,4 mmol/l
Potraviny, ktoré znižujú obsah tukov v krvi
V knihe Jak dobře žít s nemocným srdcem jeden z kolektívu autorov - prof. MUDr. Jindřich Špinar, Csc. uvádza prehľad potravín vhodných pre zníženie hladiny cholesterolu a obsah cholesterolu v niektorých potravinách.
Zelenina – akákoľvek čerstvá i mrazená, vhodné sú strukoviny, cibuľa, cesnak, ale napríklad aj varené zemiaky,
ovocie – akékoľvek čerstvé alebo sušené,
obiloviny – ovsené otruby, vločky, ovsená kaša,
pečivo – celozrnné, z tmavej múky,
tuky – celkovo ich príjem treba znížiť, vhodnejšie sú nenasýtené mastné kyseliny (rastlinné oleje – repkový, olivový a pod.), margaríny,
mäso – hydina, teľacina, králik, zverina, jahňacina,
ryby – morské ryby (sardely, sardinky, losos, treska), pstruh, šťuka, okúň – dôležité je však odstrániť tučnú kožu. Vhodná je príprava v pare bez použitia tuku.
orechy (nesolené) – vlašské orechy, lieskovce, pistácie, mandle, sezamové, tekvicové a slnečnicové semienka, píniové oriešky. Jedzte ich však s mierou, sú vysokokalorické,
nápoje – čistá voda, čaj, prekvapkávaná alebo instantná káva, nízkokalorické a nealkoholické nápoje,
polievky – ľahké zeleninové, nie zasmážané,
mliečne výrobky – nízkotučné mliečne výrobky (pozor však na pridaný cukor alebo škrob napríklad v nízkotučných jogurtoch), vaječný bielok, netučný tvaroh.
Obsah cholesterolu v 100 g niektorých potravín bohatých na cholesterol
vajce (1 ks) – 320 mg,
maslo – 250 mg,
šľahačková smotana – 110 mg,
masť – 300 mg,
pečeň – 400 mg,
hovädzie mäso – 270 mg,
bravčové mäso – 90 mg,
makrela – 50 mg,
kapor – 35 mg,
syr 60 % - 100 mg,
syr 40 % - 70 mg,
syr 30 % - 50 mg,
párky, klobásy – 100 mg.